Bosna i Hercegovina i ove godine nastavlja rušiti rekorde kada je riječ o izvozu oružja i streljiva, što potvrđuje i podatak da je u prva dva mjeseca ove godine u inozemstvo isporučila proizvode u vrijednosti od 92,3 milijuna KM. To je za 51,1 milijun maraka više nego u istom razdoblju prošle godine, kada je izvezeno više od 41,2 milijuna KM.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO), u prva dva mjeseca ove godine najtraženiji proizvodi iz BiH u sektoru namjenske industrije bili su bombe, granate, torpeda, mine, rakete i slična vojna streljiva te njihovi dijelovi, čiji je izvoz dosegao vrijednost od 87,6 milijuna KM.
“Kao i prethodnih godina, BiH je najviše oružja izvezla u Češku, Sjedinjene Američke Države i Saudijsku Arabiju, kao i u Srbiju”, naveli su iz UNO BiH.
Da se trend rasta izvoza namjenske industrije nastavlja i ove godine, potvrdili su i predstavnici industrije.
Slavenko Ristić, većinski vlasnik tvrtke Tehnički remont Bratunac (TRB), izjavio je za “Nezavisne novine” da ga ti podaci ne iznenađuju jer globalna geopolitička zbivanja i kriza dovode do nesigurnosti među ljudima.
“Države koje nisu velesile prisiljene su ulagati u namjensku industriju i širiti svoje kapacitete”, kazao je Ristić, dodajući da je cijeli svijet destabiliziran.
“A sve to pruža priliku našoj namjenskoj industriji da se pozicionira na svjetskom tržištu kao industrija koja ne nudi politiku, već proizvode”, rekao je Ristić.
Naglasio je da je BiH jedina država na Balkanu koja ne nudi svoju politiku, već kvalitetne proizvode po konkurentnoj cijeni, što kupcima pruža osjećaj sigurnosti.
“Naša industrija na taj način raste i svakako ćemo ulagati u proširenje kapaciteta kako bismo iskoristili priliku da sačuvamo mir u našoj zemlji, a istovremeno omogućili drugim državama da se obrane”, kazao je Ristić.
Dodao je da najviše izvoze na tržište Bliskog istoka, u Ujedinjene Arapske Emirate, Egipat, Italiju, Rumunjsku i južni dio Afrike.
“Svakodnevno imamo nove zahtjeve, ali ne možemo svima udovoljiti jer su naši kapaciteti ograničeni”, izjavio je Ristić.
Da aktualna zbivanja u svijetu pogoduju tržištu namjenske industrije u BiH, smatra i Dušan Vještica, direktor gospodarskog društva “Kosmos” iz Banje Luke.
“Što se tiče tržišta, trenutno imamo veliku priliku, ali situacija u BiH komplicira proces dobivanja dozvola”, kazao je Vještica za “Nezavisne novine”.
Ekonomist Igor Gavran ističe da ovi podaci pokazuju kako BiH ima uspješne tvrtke u namjenskoj industriji te da su jedina ograničenja njihovi kapaciteti i tempo ulaganja u proširenje proizvodnje.
“Ali također ukazuju na to koliko je besmisleno bilo zapustiti namjensku industriju nakon rata i koliko bi tek potencijala imala da vlasti nisu dopustile njezino propadanje i gašenje proizvodnje kompleksnih sustava poput zrakoplova i helikoptera u Mostaru, višecjevnih raketnih lansera u Novom Travniku, dijelova za tenkove i oklopna vozila u ‘Famosu’ i ‘Rudiju Čajavcu’, remonta zrakoplovnih motora u ‘Orlu’ itd.”, kazao je Gavran.
Koliko god ovi rezultati izgledali impresivno, naglasio je Gavran, većinom se odnose na streljivo i različite projektile, dok je izvoz oružja i opreme minimalan. A upravo su to nekada bili ključni izvozni proizvodi namjenske industrije.
(CH/Pogled.ba)
(165)