“Ne dozvoljavaju izgradnju spomenika djeci, a u logoru gdje su ubijani logoraši i silovane djevojčice su napravili spomenik VRS-u”

Simboličnim isticanjem bijelih traka na rukavima i zastavama te organizovanjem preformansa i ove godine će u mnogim bh. gradovima, ali i u drugim zemljama, biti obilježena godišnjica stradanja nesrba na području Prijedora prije 24 godine, piše Anadolu Agency (AA).

U utorak, 31. maja, navršit će se tačno 24 godine od kako su srpske vlasti u Prijedoru naredile Bošnjacima i Hrvatima u tom gradu da svoje domove obilježe bijelim zastavama ili čaršafima, te da prilikom kretanja na javnim mjestima na rukavima nose bijele trake. Cilj je bio da se zna ko je ko i ko gdje živi. Nakon toga, dolazilo je do velikih odstrela, masovnih ubistava, pljačkanja…

Predsjednik Udruženja logoraša “Prijedor '92” Mirsad Duratović podsjetio je da će i ove godine, kao i prethodnih četiri, obilježiti 31. maj – Dan bijelih traka i podsjetiti se perioda od prije 24 godine, kada su srpske vojne, policijske i civilne vlasti u Prijedoru naredile nesrpskom stanovništvu da prilikom izlaska iz svojih kuća moraju nositi bijele trake kao znak raspoznavanja na ulici.

“To je nešto što se nakon Drugog svjetskog rata prvi put desilo u Evropi, a mislim da nije nigdje ni u svijetu. Na taj način su tadašnje prijedorske vlasti pokazale svu svoju okrutnost i namjeru da se u Prijedoru izvrši genocid”, istakao je Duratović.

I ove će se godine, kako je kazao, na glavnom gradskom trgu u Prijedoru okupiti preživjeli članovi porodica ubijenih Prijedorčana, bivši logoraši, ali i veliki broj prijatelja iz BiH i inostranstva.

“To će biti mirno okupljanje na kojem ćemo ukazati na sve strahote, a ove godine će kao i prethodnih biti u znaku obilježavanja odnosno inicijative za podizanje spomen-obilježja ubijenoj prijedorskoj djeci. Već dvije godine roditelji ubijene djece pokušavaju da se u Prijedoru podigne spomenik za 102 ubijeno prijedorsko dijete, međutim, lokalne gradske vlasti nisu imale sluha, ignorisali su te zahtjeve i tu inicijativu nisu ni uzeli kao tačku dnevnog reda”, naglasio je Duratović.

Prema njegovim riječima, to su primjeri koji na najbolji mogući način pokazaju odnos današnjih vlasti Prijedora prema svemu onome što se dešavalo u tom gradu 1992. godine, prijedorskim žrtvama, ali i suočavanju sa prošlošću.

“Ne dozvoljavaju izgradnju spomenika djeci, a u logoru Trnopolje, tamo gdje su ubijani logoraši, silovane žene i djevojčice, podigli su spomenik palim borcima Vojske RS-a. Prijedor, sa ova dva primjera, pokazuje da se nije odmakao od politike koja je vođena ‘90-ih godina ovdje, u Prijedoru”, poručio je Duratović.

Građani ovog grada svakog 31. maja uglavnom sa šutnjom prate obilježavanje Dana bijelih traka.

“Građani Prijedora sa šutnjom i bez bilo kakvih provokacija i incidenata promatraju to što mi radimo”, dodao je Duratović.

U Prijedoru su tokom rata u Bosni i Hercegovini ubijena 3.173 civila, od čega 256 žena i 102 djece. Blizu 31.000 osoba je bilo zatočeno u logorima, dok ih je 53.000 protjerano. Tokom samo tri mjeseca 1992. godine istrijebljeno je 94 posto nesrpskog stanovništva Prijedora.

Dan bijelih traka danas se, osim u Prijedoru i Sarajevu, obilježava i u brojnim drugim gradovima BiH. Sjećanje na zločine nad nesrbima u Prijedoru 1992. godine obilježit će se i u Zagrebu, Beču

(23)

“Ne dozvoljavaju izgradnju spomenika djeci, a u logoru gdje su ubijani logoraši i silovane djevojčice su napravili spomenik VRS-u”

| Slider, Vijesti |
About The Author
-