Moguće je da će verbalni sukob Nešića i Trivićke omesti opozicione planove u RS.
Plan opozicije u Republici Srpskoj da sa snagama koje su okrenule leđa Savezu nezavisnih socijaldemokrata pokuša (SNSD) srušiti vladajuću većinu u ovom entitetu okupljenu oko SNSD-a, ozbiljno je doveden u pitanje verbalnim sukobom lidera Demokratskog narodnog saveza (DNS) Nenada Nešića i potpredsjednice Partije demokratskog progresa (PSP) Jelene Trivić.
Nešić je rekao da su pozvali Srpsku demokratsku stranku (SDS) i PDP na saradnju, ali da to onemogućava Jelena Trivić zbog svojih ličnih političkih ambicija.
Lider DNS-a Nenad Nešić označio je potpredsjednicu PDP-a Jelenu Trivić kao glavnu prepreku stvaranju nove skupštinske većine i promjenama u RS. S druge strane, Jelena Trivić ističe kako je Demokratski narodni savez zadnjih 20 godina bio u vlasti i radio isto što i SNSD, te da DNS tek treba da se dokaže da će zaista djelovati opoziciono, prenosi BHRT.
„Ona trenutno nije spremna da prihvati da zajednički opoziciono djelujemo. A, mi smo uputili poziv PDP-u i SDS-u da potpišemo predizborni koalicioni sporazum o rušenju Dodika. Još odgovor nisam dobio“, veli Nešić.
„Treba dati vremena da vidimo da li nam DNS može biti respektabilan opozicioni partner. Nisam za preuranjeno potpisivanje nikakvog sporazuma s njima, zato što mislim da to može da našteti imidžu PDP-a“, kaže Trivićka.
Opozicioni SDS i PDP različito vide poziv DNS-a na zajedničko djelovanje u pravcu rušenja aktuelne vlasti u RS. Za SDS, saradnja sa DNS-om nije sporna. U PDP-u su sumnjičavi prema DNS-u.
Predsjednik PDP-a Branislav Borenović ocijenio je optužbe Nenada Nešića na račun Jelene Trivić neprihvatljivim i nekorektnim.
„Tako se ne stiče povjerenje i zato smo sa pravom obazrivi. Nažalost, režim i njegovi pobornici se raduju ovakvim izjavama“.
„Jedna od stranaka, koja je druga po veličini dugo godina u tom sistemu, shvatila je da to što se radi u RS ne valja i zbog toga su odustali od koalicije sa SNSD-om. Da su to uradili prije šest ili deset godina, davno SNSD ne bi bio na vlasti“, tvrdi Miladin Stanić, šef Kluba zastupnika SDS-a u NSRS.
Prema mišljenju političkog analitičara Velizara Antića, ne može se zanemariti da je DNS dvije decenije bio na suprotnoj strani: „Izlazak DNS-a iz te vladajuće koalicije, a DNS ima određenu podršku u biračkom tijelu u RS, u svakom slučaju ojačava kapacitet i potencijale opozicije. Tako da, ima zaista razloga da možemo da očekujemo promjenu 2022. godine“.
Opozicija u RS se mora odlučiti. Sa ili bez DNS-a. Jesu li dobro odlučili, znat će se za dvije godine.
(SB)
(286)