“Politika dvostrukih aršina pokazala se tragičnom na ovom prostoru, zato vjerujem da su svi izvukli pouku i da se takva greška neće ponoviti”, kaže Nešić.
Predsjednik Demokratskog narodnog saveza Nenad Nešić u intervjuu za “Kosovo online” navodi da je “potpuni besmisao da Srbi srpsku teritoriju Kosovo i Metohiju mijenjaju za srpsku teritoriju Republiku Srpsku”.
Nedavno je bivši britanski diplomata Timothy Less naveo da bi “Srbija mogla da preda Kosovo u zamjenu za Republiku Srpsku”, a Nešić na to odgovara da “nije srpska državna teritorija sličica iz albuma da je mijenjamo tek tako, a pogotovo ne sami među sobom”.
“Ono što svi moraju shvatiti, bez rešavanja srpskog nacionalnog pitanja, nema trajne stabilnosti na Balkanu i ne mogu se aspiracije i pretenzije drugih naroda rešavati na štetu Srba. Politika dvostrukih aršina pokazala se tragičnom na ovom prostoru, zato verujem da su svi izvukli pouku i da se takva greška neće ponoviti”.
Vaš komentar u vezi s navodnim “non-paperom” premijera Slovenije Janše?
– U poslednjih 100 godina narodi na ovim prostorima nisu samostalno odlučivali ni o udruživanju ni o razdruživanju. Presudnu ulogu imale su velike sile. Pitanje granica je isuviše kompleksno da bi se rešavalo s nekoliko poteza olovke ili dokumentom nepoznatog autora. Istorija nas uči da se na Balkanu granice nikada nisu krojile bez velikih i tragičnih potresa i zbog toga valja biti oprezan. S druge strane, pojavljivanje ovakvih dokumenata ili služi kao lakmus-papir za testiranje javnog mnijenja ili kao pokriće za stavljanje u drugi plan aktuelnih tema na koje pojedini akteri nemaju odgovor.
Da li kosovsko pitanje i pitanje BiH mogu uopšte da se povežu u nekom sveobuhvatnom rešenju za Zapadni Balkan?
– Do sada nisam čuo da je bilo koji međunarodni zvaničnik ta dva pitanja doveo u korelaciju. Naprotiv, ističe se da se radi o odvojenim problemima i treba da se odvojeno i rešavaju. To što se sporadično može čuti od političara s ovih prostora da odnose Beograda i Prištine i odnose u okviru BiH treba rešavati u paketu, više služi za dnevnu upotrebu nego što ima realno uporište.
Kako Vi gledate na dijalog Beograda i Prištine i može li se tu doći do kompromisa?
– Kosovo i Metohija je za svakog Srbina najemotivnije pitanje kome moramo pristupiti krajnje racionalno. Svaki dogovor podrazumeva kompromis. Rešenje bez uvažavanja interesa i Beograda i Prištine nije dogovor, već nametnuti ishod. Iskreno verujem da će rukovodstvo naše matice Srbije i predsednik Aleksandar Vučić uspeti da postignu balans koji će zadovoljiti očekivanja i srpskog i albanskog naroda.
Da li je moguć miran razlaz u BiH?
– SDA, HDZ i SNSD odavno su postigli dogovor da se ni o čemu ne dogovore. I dosledno se drže tog dogovora i BiH gotovo 20 godina u neproglašenom poluvanrednom stanju. BiH sa dva entiteta i tri ravnopravna naroda nije struktuirana ni u Banjaluci ni u Sarajevu da bi se na tim mestima promenila njena ustavna struktura.
Iskreno sumnjam da u međunarodnoj zajednici postoji raspoloženje za promjenu Dejtonskog sporazuma, a to je uslov za promenu odnosa u BiH. To ne znači da ne treba razgovarati kako unutrašnje odnose unaprediti, BiH učiniti efikasnijom i od nje napraviti bolje mesto za život svih građana. Tih razgovora nema u skladu sa dogovorom o kome sam govorio.
(24)