Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obratio pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija. Govorio je o državnoj imovini, prijetnjama predsjednika RS Milorada Dodika, negiranju genocida, implementaciji međunarodnih sporazuma.
Osvrnuo se na formiranje Vlade FBiH.
“Uspostavljena je stabilna i funkcionalna Federacija. U martu 2023. godine Ustavni sud je utvrdio da su moje odluke iz oktobra bile u skladu s Ustavom, ali su ustavne promjene ostale neophodne.
Predsjednik entiteta RS Milorad Dodik otvoreno poziva na otcjepljenje entiteta. Zabrinut sam zbog zajedničke izjave vladajućih stranaka RS. Tu se spominje da su dva entiteta vlasnici državne imovine, time se osporava nadležnost Ustavnog suda BiH. Pozivaju da se suspendira odlučivanje, pozivaju se suci da se povuku iz institucija BiH, pozivaju da se uspostavi formiranje posebnog odreda policije da nadgleda entitetsku liniju.
Dodik je pogrešno izložio tumačenje Daytona. Dovodi u pitanje načelo Republike BiH i današnje BiH.
U RS novi zakoni ograničavaju civilno društvo i slobodu medija. Pitanje državne imovine se treba riješiti. BiH je jedina postjugoslovenska država koja nije riješila ovo pitanje. Čini se da postoji namjera da se postigne dominacija dezinformacijama na domaćem terenu. Izbjegava se poštivanje odluka Ustavnog suda BiH.
Ako svi postignu dogovor o državnoj imovini, svi dobivaju. Međunarodni partneri trebaju odgovoriti ujedinjeno. Nakon godina mira i progresa ne smijemo dovesti u pitanje državu BiH.
Pozdravljam inicijative Srbije i Hrvatske koje potpuno poštuju suvrenitet i integritet države BiH, pozdravljam misiju EUFOR Althea. Malo je progresa postignuto u implementiranju programa 5 + 2, osim usvajanja budžeta na svim nivoima.
Što se tiče ekonomije, rad se nastavlja unatoč izazovima.
Rat u Ukrajini potakao je flashbackove. Traume ostavljaju tragove i često im se ne posjećuje pažnja zbog nedostatka institucionalne podrške. Pozivam da se pomogne onima koji trpe najviše posljedica.
Poricanje genocida u Srebrenici i glorifikacija ratnih zločinaca su idalje problem. Izvršio sam izmjenu zakona o centru Potočari u Srebrenici. Drago mi je da je Grad Mostar promijenio imena ulica koje su nosile imena ustaških dužnosnika.
Kada se radi o krivičnom gonjenju za ratne zločine, BiH je u regionu najviše napredovala. Nastavni programi ne smiju sadržavati negativne aspekte iz prošlosti. Bilo bi korisno da se tri člana Predsjedništva više dogovaraju. Zbog ove nestabilnosti rekordni broj mladih napušta zemlju.
Učešće žena u izvršnim i zakonodavnim dijelovima vlasti je nizak, ali je to promijenjeno nakon oktobarskih izbora. Ovdje govorim o Željki Cvijanović (Predsjedništvo BiH), Lidiji Bradari (predsjednica FBiH) i Borjani Krišto (predsjedavajuća Vijeća ministara).
Postoji i vjerska diskriminacija, diskriminacija Roma je idalje zastupljena. Reis-ul-ulema Islamske zajednice prouzrokovao je strah izjavama kod ljudi koji se oslanjaju na njega. On je osobno iskusio rat, a sada je uključen u širenje mira i dijalog i ja to cijenim. Oni koji izlažu riziku mir – trebaju čuti odgovor da nikad više to nećemo dopustiti.
Suvrenitet i integritet BiH je nešto o čemu se ne pregovara. Granice unutar BiH neće biti”, zaključio je Schmidt u svom obraćanju.
(1590)