NIŠTA VIŠE NIJE ISTO: Xi Jiping uzdrmao kinesku vojsku, uveo drastične promjene…

Dugogodišnji promatrači kineske vojske kažu da posljednja reorganizacija vjerovatno nije posljedica nedavnih čistki zbog korupcije, već odraz da SSF nije bio idealan organizacijski format za kinesku vojsku…

 

 

Kina je izvela najveće restrukturiranje svojih oružanih snaga u gotovo deset godina, usredotočujući se na tehnološki vođene strateške snage opremljene za moderno ratovanje, dok se Peking takmiči s Washingtonom za vojni primat u regiji prepunoj geopolitičkih napetosti.

 

U iznenađujućem potezu prošle sedmice kineski lider Xi Jinping ukinuo je Snage strateške podrške (SSF), vojni rod koji je osnovao 2015. kako bi integrirao svemirske, kibernetičke, elektroničke i psihološke potencijale ratovanja Narodno-oslobodilačke vojske, kao dio sveobuhvatne revizije oružanih snaga, piše CNN.

 

Umjesto toga, Xi je ustrojio Snage za informacijsku podršku, za koje je rekao da su potpuno nova strateška ruka kineske vojske i ključna potpora koordiniranom razvoju i primjeni mrežnog informacijskog sistema.

 

“Nove snage odigrat će važnu ulogu u potpori kineskoj vojsci u borbi i pobjedi u modernom ratovanju”, rekao je Xi na ceremoniji prošlog petka.

 

Na konferenciji za novinare istoga dana, glasnogovornik kineskog Ministarstva obrane zapravo je rekao da je SSF razbijen u tri grane – Snage za informacijsku podršku, Zračno-svemirske snage i Kibernetičke snage – koje će odgovarati izravno Centralnoj vojnoj komisiji, tijelu na vrhu vojnog komandnog lanca na čelu s Xijem.

 

 

Četiri službe

 

Prema novoj strukturi, kineske oružane snage sada se sastoje od četiri službe – kopnene vojske, mornarice, zračnih snaga i raketnih snaga – plus četiri grane: tri jedinice koje su se odvojile od SSF-a i Združenih snaga za logističku podršku, prema glasnogovorniku ministarstva Wu Qianu.

 

 

alt

 

 

Stručnjaci za kinesku vojsku kažu da reorganizacija pojačava Xijevu izravnu kontrolu nad strateškim sposobnostima oružanih snaga i naglašava ambicije Kine da bolje ovlada umjetnom inteligencijom i drugim novim tehnologijama kako bi se pripremila za ono što naziva “inteligentiziranim ratovanjem” budućnosti.

 

Restrukturiranje je uslijedilo nakon Xijeve sveobuhvatne korupcijske čistke kineske vojske prošle godine, koja je uhvatila u zamku moćne generale i uzdrmala raketne snage, elitnu granu koja nadzire sve veći kineski arsenal nuklearnih i balističkih projektila. Snage za informacijsku podršsku predvodit će vrhunski generali iz bivšeg SSF-a.

 

Zamjenik komandanta SSF-a Bi Yi imenovan je komandantom nove jedinice, dok će Li Wei, politički komesar SSF-a, preuzeti istu ulogu u Snagama za informacijsku podršku, prema državnoj novinskoj agenciji Xinhua.

 

Dugogodišnji promatrači kineske vojske kažu da posljednja reorganizacija vjerovatno nije posljedica nedavnih čistki zbog korupcije, već odraz da SSF nije bio idealan organizacijski format za kinesku vojsku.

 

“To pokazuje da SSF nije bio zadovoljavajući aranžman. Smanjio je Xijev nadzor važnih funkcija i nije poboljšao koordinaciju između svemirskih, kibernetičkih i mrežnih odbrambenih snaga”, rekao je Joel Wuthnow, viši naučni saradnik na Nacionalnom odbrambenom univerzitetu koje financira Pentagon.

 

 

Visoki rizici

 

Prije raspuštanja, SSF je imao dvije glavne jedinice – Odjel za svemirske sisteme koji je nadgledao svemirske operacije i izviđanje te Odjel za mrežni sistem zadužen za kibernetičko, elektroničko i psihološko ratovanje.

 

 

alt

 

 

“Mislim da će nova struktura dati Xiju bolji uvid u ono što se događa u svemiru, kibernetičkom prostoru i upravljanju mrežom. Te će se funkcije sada nadzirati na njegovoj razini, a ne kroz Snage za stratešku podršku, koje su služile kao posrednik”, rekao je Wuthnow.

 

Nedostatak takve vidljivosti mogao bi nositi visoke rizike, osobito u vrijeme pojačanih napetosti i dubokog nepovjerenja između Pekinga i Washingtona. Prošle su godine Sjedinjene Američke Države oborile kineski nadzorni balon nakon što je preletio kontinentalni dio SAD-a. Incident je izazvao novu krizu između dviju sila i usmjerio bilateralne odnose u duboko zamrzavanje na nekoliko mjeseci.

 

Iako su američki obavještajni zvaničnici rekli da je balon bio dio opsežnog programa nadzora koji vodi kineska vojska, Xi možda nije bio svjestan misije. Američki predsjednik Joe Biden rekao je u junu prošle godine da kineski lider nije znao za balon i da mu je bilo “jako neugodno” kada je oboren nakon što je skrenuo s putanje i ušao u američki zračni prostor.

 

James Char, naučni saradnik na S. Rajaratnam School of International Studies u Singapuru, rekao je da bi provođenje strateškog izviđanja tokom incidenta sa špijunskim balonom bilo u djelokrugu Odjela za zračno-svemirske sisteme SSF-a. Nije jasno je li incident s balonom pridonio Xijevoj odluci da raspusti SSF.

 

 

“Ovo će biti ključno za svaki budući sukob”

 

Wuthnow kaže da će novostvorene Snage za informacijsku podršku vjerovatno preuzeti komunikaciju i mrežnu odbranu za kinesku vojsku: “Ispravljanje ovih stvari od velike je važnosti u svakom budućem sukobu. Kinezi su pomno pratili te funkcije i vjerovatno izvukli pouke za svoju organizaciju iz rata u Ukrajini. Dakle, ima smisla da predsjednik Centralne vojne komisije želi igrati izravniju ulogu u tom području.”

 

 

alt

 

 

Najnoviji potres vjerovatno je rezultat analize načina na koji vojska može bolje ispuniti strateške ciljeve vladajuće kineske Komunističke partije, smatra Char: “Pretpostavljam da reorganizacija bolje odražava važnost koju je kineska vojska pridala ubrzanju razvoja inteligentiziranog ratovanja koji donosi nova runda tehnološkog i industrijskog napretka”.

 

Koncept “inteligentiziranog ratovanja” privukao je pozornost u bijeloj knjizi kineske odbrane iz 2019. koja je istaknula vojnu primjenu vrhunske tehnologije kao što su umjetna inteligencija, kvantne informacije, veliki skupovi podataka i računarstvo u oblaku.

 

“Međunarodno vojno takmičenje prolazi kroz historijske promjene. Nove i moderne vojne tehnologije s informacijskom tehnologijom kao jezgrom napreduju svakim danom, a postoji i prevladavajući trend razvoja dalekometnog preciznog, inteligentnog, nevidljivog ili bespilotnog oružja i opreme. Rat ubrzava svoju evoluciju u formi prema informacijskom ratovanju, a inteligentizirano ratovanje je na horizontu”, stoji u bijeloj knjizi.

 

Stvaranje Snaga za informacijsku potporu kao nove grane izravno pod Centralnom vojnom komisijom također naglašava važnost informacijske dominacije u modernom ratovanju.

 

Komentar u PLA Dailyju, službenom glasilu kineske vojske, opisao je mrežnu informacijsku tehnologiju kao “najveću varijablu” u poboljšanju borbenih sposobnosti: “Moderni ratovi su takmičenja između sistema i struktura, gdje je kontrola nad informacijama jednaka kontroli nad inicijativom u ratu.”

 

 

alt

 

 

Naglasak na informacijskoj dominaciji i “inteligentiziranom ratovanju” također ima značajne implikacije za svaki potencijalni budući sukob u Tajvanskom prolazu. Komunistička partija Kine smatra Tajvan dijelom svog teritorija, unatoč tome što ga nikad u prošlosti nije kontrolirala, te je obećala je preuzeti kontrolu nad otokom – ako bude potrebno i silom.

 

Char je rekao da bi u slučaju sukoba na Tajvanu Snage za informacijsku podršku “vjerovatno preuzele ulogu oštrice u pokušaju kineske vojske da dominira informacijskim prostorom prije nego što to uspiju protivnici Pekinga.”

 

(SB)

(60)

NIŠTA VIŠE NIJE ISTO: Xi Jiping uzdrmao kinesku vojsku, uveo drastične promjene…

| Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-