“Neka ruska IT kompanija može pokrenuti ofenzivne operacije, može biti prisiljena protivno svojoj volji da napadne ciljane sustave ili i sama može postati žrtvom kibernetičkog udara i iskorištena kao alat za napad”
Korisnici računala u zapadnim državama ne bi trebali koristiti ruski softver, a to uključuje i antivirusne programe, budući da bi ih Moskva mogla iskoristiti za kibernetičke napade, upozorila je njemačka vlada u utorak, a prenosi Wall Street Journal.
– Antivirusni softver koji proizvodi ruska tvrtka Kaspersky trebalo bi zamijeniti nekim drugim proizvodom s obzirom da je taj program povezan s proizvođačevim serverima koje bi obavještajne službe odane Kremlju mogle iskoristiti kao stražnji ulaz u računala korisnika na Zapadu, čak i bez znanja same tvrtke, navodi se u priopćenju Savezne uprave za kibernetičku sigurnost Njemačke.
– Operacije ruskih vojnih i/ili obavještajnih službi kao i prijetnje ruske strane upućene Europskoj uniji, NATO-u i Saveznoj Republici Njemačkoj tijekom ovog ratnog sukoba u Ukrajini predstavljaju značajan rizik od uspješnog kibernetičkog napada, priopćila je agencija poznata po kratici BSI.
– Neka ruska IT kompanija može pokrenuti ofenzivne operacije, može biti prisiljena protivno svojoj volji da napadne ciljane sustave ili i sama može postati žrtvom kibernetičkog udara i iskorištena kao alat za napad na svoje vlastite korisnike bez da je toga i svjesna, dodaje se u priopćenju.
Kaspersky je u reakciji odbacio ove tvrdnje BSI-a napominjući da su sve važnje operacije prebacili u Švicarsku čime su, tvrde, osigurali najviši mogući stupanj sigurnosti za svoje korisnike.
– Kaspersky je privatna globalna kompanija za kibernetičku sigurnost i kao takva nema nikakve veze ni s ruskom ni s bilo kojom drugom vladom, priopćili su.
– Vjerujemo da je miran dijalog jedini mogući način razrješavanja konflikata. Rat nije dobar ni za koga, zaklljučili su u priopćenju.
(Jutarnji.hr)
(29)