Kada je Donald Trump prvi put objavio mapu na kojoj je Kanada pripojena Sjedinjenim Američkim Državama i nazvana “51. državom”, većina analitičara to je ocijenila kao još jednu Trumpovu medijsku predstavu.
Nepovredivost državnih granica je princip koji važi za svakoga, bez obzira da li se radi o maloj ili velikoj državi, rekao je danas njemački kancelar Olaf Scholz, nakon izjave novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa da ne može isključiti mogućnost upotrebe vojne sile da pripoji Grenland i Panamski kanal Americi.
“Granice ne mogu da se pomijeraju nasiljem”, poručio je Scholz.
Odlazeći njemački kancelar je rekao da je razgovarao sa “nizom šefova država i vlada” nakon izjava Donalda Trumpa, prenosi Ansa.
“U mojim razgovorima sa našim partnerima jasno se pokazalo izvjesno nerazumevanje aktuelnih izjava koje dolaze iz SAD”, dodao je Scholz.
Trump je u utorak izjavio da ne može isključiti mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
Na pitanje novinara tokom obraćanja u svojoj rezidenciji da li bi isključio upotrebu “vojne ili ekonomske prinude” da bi ostvario cilj da osvoji te teritorije, novoizabrani predsjednik je odgovorio sa “ne”.
On je rekao da su obje teritorije potrebne SAD zbog “ekonomske sigurnosti” zemlje, a nekoliko puta je sugerirao da bi Kanada trebalo da postane 51. američka savezna država.
Kada je Donald Trump prvi put objavio mapu na kojoj je Kanada pripojena Sjedinjenim Američkim Državama i nazvana “51. državom”, većina analitičara to je ocijenila kao još jednu Trumpovu medijsku predstavu.
Međutim, kada je ponudio da otkupi Grenland od Danske, mozaik je počeo da se slaže. Izgleda da Trumpova priča o Panamskom kanalu, Kanadi i Grenlandu nije hir novoizabranog američkog predsjednika nego dio ozbiljnije strateške igre u koju se uvlači Amerika.
Poslije ostavke kanadskog premijera Trudoa u javnosti je “iskočila” mapa “Deset kraljevstava” Rimskog kluba što je mnoge podsjetilo na obnavljanje priče od prije petnaestak godina o Sjevernoameričkoj uniji.
Sjevernoamerička unija bila je ideja globalističkih elita još 2008. godine, a podrazumevala je stvaranje unije SAD, Kanade i Meksika, sa zajedničkim ustavom i valutom “amero”. Pod maskom razvoja slobodne teritorije potrebno je ukinuti nacionalne granice i uvesti nova poglavlja Novog svjetskog poretka.
Poslije burne reakcije u javnosti globalisti su tada odustali o ove ideje. Da li Trump sada ponovo nastoji da ovo pitanje stavi na sto?
(SB)
(105)