NJEMAČKI VOJNI HISTORIČAR UPOZORAVA: “Putin će nas testirati. A ovo su mogući scenariji”

“Posebno u Njemačkoj mnogi misle: ‘Pa dobro, još imamo mir.’ Ali ja kažem da nemamo. Nismo ni u ratu, u nekom smo međustanju.”

 

 

 

Sönke Neitzel, jedan od najpoznatijih vojnih historičara Njemačke, nedavno je podigao prašinu izjavom da bi nadolazeće ljeto moglo biti posljednje mirno u Evropi jer će, možda vrlo brzo, ruski predsjednik Vladimir Putin staviti na veliki test cijeli Zapad. U razgovoru za DW Neitzel je najprije rekao da je govorio o najgorem scenariju: ‘Nitko ne može proreći budućnost. Ona je maglovita. Nitko zbilja ne zna što Putin hoće ili čini.’

 

 

 

Putin neće čekati da NATO ojača

 

 

‘To oslobađa Putinove snage da rade druge stvari. A za jesen je u Bjelorusiji najavljena velika vojna vježba – Zapad’, kaže on, podsjećajući da je ‘vojna vježba’ iz 2021. zapravo bila raspoređivanje vojske za udar na Ukrajinu. Njegov zaključak je da bi NATO, a posebno Njemačka, morali ‘ubrzati’ jačanje obrane. Jer Putin, kako kaže, neće čekati da NATO ojača prije nego što eventualno udari na neku članicu zapadnog vojnog saveza.

 

 

‘Posebno u Njemačkoj mnogi misle: ‘Pa dobro, još imamo mir.’ Ali ja kažem da nemamo. Nismo ni u ratu, u nekom smo međustanju. I mislim da se trebamo spremiti i ubrzati to‘, dodaje Neitzel. On vjeruje da su ocjene da je Putin ‘lud’ potpuno beskorisne. ‘Mislim da on ima svoju računicu. To za nas otežava stvari jer se mi, ako tako hoćete, vodimo drukčijom gramatikom – međunarodno pravo, ne smiju se kršiti granice i tako dalje. Putin pak ima drugi ratio.’

 

 

‘Iz njegova kuta, zemlja poput Ukrajine, koja sve više i više postaje dio Zapada i razvija demokraciju, postaje i opasnost za njegov međunarodni poredak’, dodaje povjesničar. Neitzel iz Putinovih govora iščitava staru rusku ideju o hegemoniji u Europi i protjerivanju američkog utjecaja. Ne radi se tu, kaže, samo u Donbasu u Ukrajini. ‘Ovo je sudar Zapada i Rusije’, navodi.

 

 

Neitzel smatra da uloga njemačkog Bundeswehra u NATO-u i Evropi treba biti prvenstveno ona kopnene vojske. ‘Tradicionalno smo kopnena sila. A drugi, Britanci i Francuzi, više mogu doprinijeti zračnim snagama, mornaricom, nuklearnom silom i specijalnim postrojbama.’

 

 

 

Ishod je neizvjestan

 

 

‘Velik je ovo izazov za Zapad i Evropljane jer smo se jako oslanjali na Sjedinjene Države za pitanja naše sigurnosti. A sada svjedočimo promjeni, novom kalibriranju arhitekture zapadne obrane. To traži neko vrijeme jer je ovo sustav koji je trajao 75 godina’, navodi Neitzel.

 

 

Ishod je, kaže, neizvjestan. Teško je sada reći stoji li američki predsjednik Trump, recimo, iza članka 5. Ugovora o NATO-u. Taj članak predviđa da cijeli sjevernoatlantski savez odgovara na napad na bilo koju njegovu članicu.

 

 

‘Dakle najgori scenarij je da završimo u ratu s Rusijom. Ili da potpadnemo pod ruski pritisak i odbijemo se boriti. Ili najbolji scenarij – da u Ukrajini bude mir, da SAD ostane u Evropi, da se Evropljani naoružaju i da imamo dekadu mira’, nabraja sugovornik DW-a.

 

 

Govoreći o mogućim scenarijima daljnjih ruskih napada, Neitzel je prilično siguran u to da će Putin testirati Zapad hibridnim ratom, recimo uništavanjem podvodnih kabela u Baltičkom moru ili političkim podrivanjem. A možda dođe do situacije, ove jeseni ili kasnije, da ruske brigade prijeđu most u Narvi u Estoniji i kažu da je to sad ruski teritorij. Kakva će tada biti naša reakcija?’ ističe Neitzel za DW. ‘Mislim da tu trebamo biti vrlo jasni, kao u Hladnom ratu – ako prijeđeš ovu liniju, onda smo u ratu’, kaže, dodajući: ‘Takva vrsta odvraćanja po mom mišljenju najbolji je način da se spriječi rat.’

 

 

 

Jutarnji list - Putin prisegnuo na novi mandat, svima je u oko upao detalj iz hodnika, stigla i osramoćena holivudska ikona!

 

(SB)

(174)

NJEMAČKI VOJNI HISTORIČAR UPOZORAVA: “Putin će nas testirati. A ovo su mogući scenariji”

| Slider, Vijesti |
About The Author
-