Sarajevski kumovi podzemlja, koji su ranije vladali ovim gradom, već odavno su pod zemljom, na ulicama ovog grada poslednjih godina stasava nova generacija momaka koji žele zavladati kriminalnom scenom i nametnuti svoje zakone u Sarajevu.
Pucnjave, tuče, ubistva, provale, krađe i podmetnuti požari su česte vijesti u našim medijima.
Inače, kazne za pokušaj ubistva su jedna do deset godina zatvora, za oružano razbojništvo do deset godina, za ugrožavanje sigurnosti do 5 godina, za nasilničko ponašanje do tri godine, za neovlašteno posjedovanje oružja do tri godine. Tu je i produženo krivično djelo za više istih ili istovrsnih krivičnih djela.
Ovo su samo neki od aktera crne hronike u Sarajevu i njihova djela.
Almer Inajetović
On je evidentiran 17 puta za razbojništvo, nasilničko ponašanje, ugrožavanje sigurnosti, iznudu i nedozvoljeno držanje oružja. Ono po čemu je Almer Inajetović najpoznatiji je reketiranje ugostitelja. U Tužilaštvu KS-a su potvrdili da se protiv njega vodilo više predmeta koji su “većim dijelom okončani”. Ovo su neka od njegovih djela:
– 19. 12. 2003. godine – pripremanje krivičnog djela. Kazna zatvora 6 mjeseci, uvjetno 2 godine – uvjetna osuda brisana.
– 25. 6. 2008. godine – izazivanje opće opasnosti na mjestu gdje se nalazio veći broj ljudi i teška krađa. Kazna zatvora 2 godine, uvjetno tri godine – uvjetna osuda brisana.
– 10. 5. 2011. godine – oštećenje tuđe stvari. Novčana kazna 300 KM.
– 18. 11. 2013. godine – izazivanje opće opasnosti na mjestu gdje se nalazio veći broj ljudi. Nagodba: kazna zatvora jedna godina, uvjetno dvije godine.
– 9. 1. 2014. godine – ugrožavanje sigurnosti kroz prijetnje. Kazna zatvora tri mjeseca, uvjetno dvije godine.
Svoj kriminalni put započeo je kao pripadnik grupe Amira Pašića zvanog Faćo. Za ovu grupu je reketirao, bacao bombe, palio automobile. Njegovi saučesnici tada su bili: Dino Ćehajić, Kenan Čavak, Aldin Hajdarević zvani Hodža, Armin Balaš, Mirza Hatić, Nihad Bostandžija, Dženan Bašić, Erdžan Zekić. Osim sa Pašićem, Inajetović je tokom 2009. i 2010. godine često sarađivao i s kriminalnom grupom Zijada Turkovića. Samo od vlasnika sarajevske “Pivnice” na razne načine iznudio je oko 200.000 maraka.
2014. godine Inajetović je uhapšen zbog reketiranja. Vlasnik “Pivnice” Cabrera je u dogovoru s policijom Inajetoviću kući odnio kovertu u kojoj su bile označene novčanice – 1.250 maraka. Policija je uhapsila Inajetovića, nakon čega on priznaje krivicu i nagađa se s Tužilaštvom. Osuđen je na pet mjeseci zbog posjedovanja oružja, te na još četiri mjeseca za iznudu. Na slobodu je izašao u oktobru 2014. godine, nakon odležanih osam mjeseci.
U februaru prošle godine pripadnici sarajevske Prve policijske uprave priveli su Almera Inajetovića zbog sumnje da je počinio krivično djelo nasilničko ponašanje. Nakon ovog djela Općinski sud u Sarajevu je uvažio prijedlog Tužilaštva KS za pritvor od mjesec dana. Inajetović je u pritvoru ostato do osmog marta 2016. godine. Trenutno se nalazi na slobodi.
Mirza Hatić
U policijskim evidencijama 20 puta od 2002. godine. Pokušaj ubistva, ugrožavanje sigurnosti, iznuda, nedozvoljeno držanje oružja.
Mirza Hatić je uhapšen u maju 2015. godine zbog reketiranja Mirze Dedića, privatnika i predstavnika austrijske firme “Swietelsky”, koja je zajedno s firmom “Alpina Bau” dobila posao obnove željezničke infrastrukture u BiH, vrijedan 85 miliona eura. Supružnici Hatić i njihovi kompanjoni Garibović, Trle i Škoro optuženi su za reketiranje Mirze Dadića koji je bio i poslovni partner bivšeg direktora Željeznica Federacije BiH Narcisa Džumhura, inače Lejlinog oca a Mirzinog punca. Zajedno sa njima, optužene su i dvije djevojke – Mirzina sestra Mirela Hatić i Vanessa Cigić, kojima se na teret stavlja krađa odjevnih predmeta.
Mirza Hatić
Prema navodima iz optužnice, koju je Općinski sud u Sarajevu potvrdio prošlog tjedna, Lejla Hatić je prije dvije godine prva pozvala starog znanca Mirzu Dadića i predložila mu sastanak, kako bi razgovarali u svezi s poslom koji je ranije obećao njezinom pokojnom suprugu Rijadu Velagiću. Susret su dogovorili u restoranu Inat kuća, gdje su Dadića dočekali Lejla Hatić i Hilmija Garibović.
„Garibović je Dadiću rekao da će ga ubiti, da će organizovati ljude da ga zbodu nožem ili da ga zviznu, ako ne zaposli Lejlu Hatić. Mirza Dadić je u strahu pristao i rekao da će im pomoći, ali kada on dobije posao“, piše u optužnici.
Tužiteljstvo tvrdi da je Lejla nastavila zvati Mirzu Dadića, a onda ga je u jesen 2014. povezala s novim suprugom Mirzom Hatićem. Mirza Hatić i Mirza Dadić su se upoznali u restoranu Narcisa Džumhura, prvi put su razgovarali o Lejlinom zaposlenju, da bi nekoliko dana kasnije došlo do novog, nimalo ugodnog susreta.
„Mirza Hatić je izvadio pištolj koji je repetirao, uperio u Mirzu Dadića i rekao da će ga ubiti. Garibović je pokušao smiriti Hatića, da bi on rekao Dadiću kako neće ubiti njega, nego njegovu kćerku. Dadić je u strahu za svoj i kćerkin život ponudio Hatiću 50.000 KM, na šta je Hatić rekao: Šta ti misliš, da sam ja niko i ništa?! Daćeš 50.000 eura meni i 50.000 eura Hilmiji i naštimat ćeš nam po 250.000 eura posla“, navodi se u optužnici.
Mirza Hatić je osuđen na četiri i po godine zatvora zbog ovog djela koji služi u KPZ Zenica.
Admir Lekić
Iza sebe ima 11 krivičnih djela za 8 godina. Ubistvo u pokušaju, nasilničko ponašanje, ugrožavanje sigurnosti, nedozvoljeno držanje oružja.
Admir Lekić je u središte medijske pažnje došao kada je 15. augusta 2014. godine, oko 3 sata ujutro, u Olovskoj ulici u Sarajevu, upravljajući audijem, zaustavio vozilo ispred zgrade, te se obratio Amaru Foči, kojeg ranije nije poznavao. Amar Fočo je stajao ispred haustora zgrade u kojoj živi i na sebi je imao bokserice i majicu kratkih rukava, i čekao je brata, koji je dolazio sa autobuske stanice, kako bi mu platio taxi.
Naišavši vozilom pored njega, Lekić mu se obratio riječima: „Majmune jedan, šta hodaš takav ulicom“,pa kada mu je Fočo odgovorio riječima da tu živi i da je izašao da bratu plati taxi i da mu ne može on govoriti kakav će hodati, Lekić mu je odgovorio : „Jesi li ti to mangup, šta mi odgovaraš, hoćeš da izađem?“
Fočo mu je rekao: „Ja se samo Allaha bojim“, da bi mu Lekić odgovorio : „Bojat ćeš se ti mene“, nakon čega je izašao iz vozila, te mu prišao držeći u ruci automatsku pušku CZ M56, te u namjeri da Foču liši života sa udaljenosti od metar do dva metra, cijev puške okrenuo u pravcu njegove glave ispalivši metak.
Admir Lekić Leka
Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu izreklo je presudu kojom je Admir Lekić proglašen krivim za pokušaj ubistva Amara Foče i nedozvoljeno držanje oružja i municije, te mu izreklo jedinstvenu kaznu od devet godina i osam mjeseci zatvora. Admir Lekić trenutno kaznu služi u KPZ Zenica.
Almir Pazarac
Poznati Šeik od Alipašina, čije je pravo ime Almir Pazarac, jedan je od bahatijih nasilnika koji su se pojavili na ulicama Sarajeva.
Javnosti je poznat po maltretiranju djevojaka, a 21. septembra 2015. godine pola sata poslije ponoći ispred sportske kladionice u sklopu hotela „Holiday“ iz pištolja je ranio braću Adnana (24) i Muamera Mulića (28). Pazarac se tada posvađao s Muamerom i Adnanom Mulićem nakon čega je upotrijebio vatreno oružje i Muamera ranio u ruku. Mulić je tokom svjedočenja kazao da je ranjen bez razloga.
“Vozali smo se po gradu u novom Passatu Irfana Lele kojeg je poslužila sreća, te je dobio na kladionici. Kazao nam je kako bi želio uložiti dobijeni novac pa se sjetio da bi to mogao uraditi u kladionici Max Bet. Otišli smo tamo, a u lobiju kladionice sjedili su Pazarac i još jedan mladić kojeg nisam poznavao. Moj brat se pozdravio s tim drugim mladićem i pošli smo ući unutra. Pazarac nam je tada rekao da ne možemo ući i mi smo se našli u čudu. Pitali smo zašto ne možemo ući, a on nam je rekao: ‘Marš!’, izvadio je pištolj i uperio ga je prema nama. Mi smo se povlačili prema nazad i govorili da nema problema, da idemo, da bi on uzeo mobilni telefon i pozvao nekoga kazavši kako ‘ima problem te da odmah dođu’. Ubrzo su došla dvojica muškaraca u nekom BMW-u. Mi smo rekli da nismo naoružani. Pazarac se u tom trenutku povukao dva metra unazad i počeo je da vrišti i da puca. Staklo je puklo i mi smo se razbježali. Trčali smo prema policiji i dok sam trčao vidio sam da sam krvav, ali mislio sam da je to od stakla. Kada smo došli u policijsku stanicu, oni su mi pogledali ruku, vidjeli su da sam ranjen te su pozvali Hitnu pomoć”, ispričao je Muamer Mulić na suđenju.
Za vrijeme boravka u zatvoru pokušao je dva puta da se ubije.
„Pokušao sam samoubistvo dva puta, treći put ću uspjeti. Te noći sam radio za dnevnicu od 40 maraka da bi 20 maraka dao mami, a 20 ostavio sebi. Naoružane osobe su me napale. Ne mogu više bez majke, ludim… Boli me nepravda, previše sam vezan za nju“, rekao je Pazarac sutkinji.
Almir Pazarac izdržava kaznu od godinu i tri mjeseca zatvora.
Benjamin Delalić
Crne hronike u novinama donedavno je redovno punjavao i Benjamin Delalić, sin Ramiza Delalića Ćele. Benjamin je još kao maloljetnik dospio u policijske evidencije. Za poslednjih šest godina više od 14 puta je prošao kroz policijske evidencije. Krajem augusta 2010. godine tada 16-godišnji Benjamin Delalić (1993) pucao je iz pištolja u Gazi Husref-begovom bezistanu i tom prilikom ranio tri slučajna prolaznika. Pucao je u pravcu Almera Inajetovića, koji je bio u društvu Harisa Drlje.
Delalić se nakon tog incidenta pet dana skrivao od policije, a s rodbinom i prijateljima komunicirao je preko Facebooka. Tako su se na Benjaminovom Facebook profilu mogli vidjeti komentari prijatelja i rodbine u kojima se pruža podrška i nudi pomoć maloljetnom bjeguncu. Pet dana kasnije, policija je uspjela ući u trag Delaliću, koji je priveden na području opštine Stari Grad. Međutim, i pored osnova sumnje da je počinio krivična djela – pokušaj ubistva, te izazivanja opće opasnosti i krivično djelo – lake tjelesne ozljede, Delalić je ubrzo pušten na slobodu.
U Januaru 2011. je osumnjičen da je u društvu Kemala Fazlića, jednog od vođa navijača Želje, ranio u desno rame Eldina Bitićija Tice u pucnjavi na Dobrinji. I ranjeni Bitići od prije je poznat policiji. Protiv njega je Kantonalno tužiteljstvo u Sarajevu 2007. podiglo optužnicu zbog ucjene i uništavanja tuđe imovine. Maloljetni Eldin reketirao je kineske trgovine, a kada mu je vlasnik jedne od njih odbio dati novac, zapalio je skladište.
U maju iste godine na Grbavici došlo je do pucnjave u kojoj nije bilo povrijeđenih, ali je pričinjena materijalna šteta na automobilu. U pucnjavi su učestvovala tri lica, među kojima je i Benjamin Delalić.
Prema nezavničnim informacijama, ponovo se radilo o sukobu na relaciji Delalić – Bitići, a samo zahvaljujući nespretnosti rukovanja oružjem izbjegnute su ljudske žrtve.
Službenici Jedinice za saobraćaj MUP-a KS 21. januara 2012. su uhapsili, ovaj put punoljetnog, Benjamina Delalića zbog sumnje da je uzrokovao saobraćajnu nesreću na Putu Mladih muslimana u Sarajevu, kojom prilikom je povrijeđeno sedam osoba. Delalić je upravljao automobilom “renault megan” koji se sudario sa “polom” u kojem je povrede opasne po život zadobio vozač Zoran Stjepanović (19) sa Pala. U trenutku udesa, Delalić navodno nije imao vozačku dozvolu i bio je pod utjecajem alkohola i droga. Međutim, nakon što je priveden, ubrzo je ponovo pušten na slobodu.
“Ne znam zašto mi se neke stvari dešavaju. Svi dušmani mog oca sada su prešli na mene. I iako samo želim normalan život živjeti, ne puštaju me na miru. Nemam drugog izbora nego da se branim. Pokušajte samo zamisliti pod kakvim pritiskom živim od ubistva mog oca”, kazao je Delalić u aprilu 2012. godine.
Sarajevska policija je u martu 2015. godine, na osnovu potrage, uhapsila je Benjamina Delalića.
Za Delalićem je raspisana potraga zbog sumnje da je 9. marta 2015. na području općine Istočno Novo Sarajevo počinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti.
“Policajci su 9. marta 2015. zaustavili automobil Toyota kojim je upravljao Delalić, a sa njim su bile još dvije osobe tom prilikom i to jedna žena i jedan muškarac. Kada je policijski službenik od njega tražio vozačku dozvolu on je rekao da nema dozvole. Službenici su potom tražili da svi izađu iz auta radi njegovog pregleda”, pojasnila je Tešić u martu 2015. godine.
Prema njenim riječima, muškarac je izašao, ali je Delalić najprije pošao izaći iz automobila, a potom ponovo sjeo za volan i udaljio se u nepoznatom pravcu.
“Nakon toga pozvao je na telefon svoga prijatelja koji je ostao sa policijom. Od njega je tražio da ga pusti na spikerfon da bi kazao policajcima da će ih ubiti”, kazala je Tešić tada.
U aprilu 2015. Benjamin Delalić je uhapšen zbog sumnje da je počinio krivično djelo nanošenja teških tjelesnih povreda i izazivanja opće opasnosti u pucnjavi koja se dogodila na Malti. Za ovo djelo krivicu je preuzeo Eldar Grošonja koji je radio u Delalićevom kafiću kao konobar. Benjamin Delalić se trenutno nalazi na slobodi.
Adi Karić i Muamer Kulosman
Adi Karić je u gradu poznat po reketiranju, a zbog istog sada i služi kaznu zatvora u trajanju od 18 mjeseci. U septembru 2016. godine je osuđen zbog sumnje da je sa prijateljem Muamerom Kulosmanom od Amira Suljevića iz Sarajeva iznuđivalo novac.
Adi Karić
Muamer Kulosman osuđen je na 17 mjeseci zatvora.
Karić i Kulosman su duži period Suljevića reketirali. Posljednji put tražili su mu više hiljada maraka. On im je obećavao donijeti novac, ali kako to nije učinio, u avgustu 2013. godine su ga odveli na planinu Trebević, zatim natjerali da iskopa sebi grob te mu kazali da će ga tu sahraniti ako ne donese novac.
Suljević, uplašen za svoj život otišao je u policiju i prijavio slučaj. Policija je označila novčanice te pratila Suljevića, koji se s uhapšenima našao u blizini BBI centra. Nakon što su preuzeli označeni novac, reketaši su uhapšeni. Muamer je sin Sauda Kulosmana, koji je bio uhapšen zbog povezanosti sa slučajem koji se vodio protiv bivšeg predsjednika Federacije BiH Živka Budimira zbog pomilovanja.
Muamer Kulosman
Adi Karić je Muamerov prijatelj i bio je osuđen jer je u aprilu 2012. godine ispred dvorane Zetra pucao u koljeno i potkoljenicu kikbokseru Aliji Tucaku u Sarajevu, ali Budimir ga je pomilovao te je Karić bio uhapšen zbog sumnje da je dao mito da ga Budimir pomiluje.
(5865)