Sinoć je na službenoj internet stranici američkog State departmenta objavljena Zajednička izjava Sjedinjenih Država i Republike Hrvatske u povodu Strateškog dijaloga između ove dvije zemlje.
Izaslanstva dviju vlada jučer su održale Strateški dijalog u Washingtonu, koji je istaknuo produbljivanje saradnje između Sjedinjenih Država i Hrvatske i postavio viziju zajedničkih ciljeva promovisanje mira, sigurnosti i prosperiteta kako u Europi tako i na globalnoj razini, navodi se na stranici američkog State Departmenta.
Strateški dijalog dolazi u danima kada Sjedinjene Države i Hrvatska obilježavaju 30. godišnjicu diplomatskih odnosa.
Direktor za politička pitanja Ministarstva vanjskih i evropskih poslova RH Petar Mihatov i pomoćnica američkog državnog sekretara za europska i euroazijska pitanja dr. Karen Donfried predvodili su Strateški dijalog koji je uključivao rasprave o šest ključnih stubova bilateralnih odnosa: globalna pitanja, odbrana i sigurnost, energija i klimatske promjene, regionalna saradnja, trgovina i ulaganja i međuljudske veze.
U okviru “regionalne saradnje” navodi se da su Sjedinjene Američke Države i Hrvatska istaknule svoju zajedničku predanost unapređenju euroatlantske perspektive zemalja zapadnog Balkana i viđenju hrvatskih susjeda čvrsto usidrenih u Europi – slobodnoj, cjelovitoj i u miru.
Dalje se navodi da su Sjedinjene Američke Države i Hrvatska prepoznale da zemlje zapadnog Balkana moraju ispuniti stroge kriterije za pridruživanje EU i NATO-u, te da vrata tih organizacija moraju ostati otvorena i održiva kako bi se potaknule potrebne reforme za promovisanje trajne stabilnosti i sigurnosti.
Sjedinjene Američke Države i Hrvatska složile su se oko važnosti očuvanja stabilnosti i teritorijalne cjelovitosti Bosne i Hercegovine, te potrebe osiguravanja izbornih i ograničenih ustavnih reformi usmjerenih na uklanjanje svih oblika diskriminacije i osiguranje ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i prava svih građana. Također su se složili da je potrebno eliminirati prevare, korupciju i pritisak na birače, te osigurati da izborni rezultati odražavaju volju naroda.
Sjedinjene Američke Države i Hrvatska istaknule su važnost rješavanja kratkoročnog naslijeđa i otvorenih pitanja zemalja zapadnog Balkana kao ključnog koraka na njihovom euroatlantskom putu. Sjedinjene Američke Države zahvalile su Hrvatskoj na njenom vodstvu u zajedničkim naporima u borbi protiv korupcije i zaštiti vladavine prava kroz obrazovno partnerstvo za provedbu zakona i obuku tužitelja na zapadnom Balkanu koje financira INL.
Sadržaj iz Strateškog dijaloga Sjedinjenih Država i Republike Hrvatske koji se odnosi na našu zemlju nosi iste poruke koje je poslao državni sekretar Antony Blinken u pismu Predsjedništvu BiH u novembru 2021. godine.
Američki državni sekretar tada je pozvao je sve strane u BiH na dijalog, te se dotakao i izmjena Izbornog zakona BiH.
“To zahtijeva povratak za sto, učestvovanje u donošenju odluka i predanost izgradnji konsenzusa potrebnog za pomak zemlje naprijed. Stabilnost i prosperitet BiH zahtijevaju saradnju sva tri konstitutivna naroda, te Republike Srpske i Federacije BiH, kako bi se postigla jednaka prava za sve građane. Ne možemo dopustiti da još jedan izborni ciklus prođe bez unapređenja integriteta izbora koji osiguravaju da se svi glasovi broje. Izborni zakon i ograničene ustavne reforme također su od ključne važnosti za rješavanje problema diskriminacije i ispunjavanje evropskih standarda”, piše u pismu koje je tada dostavljeno članovima Predsjedništva BiH.
(SB)
(23)