Dritan Abazović, prvi čovjek građanskog pokreta URA, ključna je karika u planu opozicije da nakon historijskih izbora u političku penziju pošalje DPS i njenog lidera Mila Đukanovića.
Abazović je inače u svom prvom obraćanju po završetku izbora, u štabu svog pokreta, čestitao građanima pobjedu i slobodnu Crnu Goru nakon 30 godina.
“Trideset godina smo čekali da se smijeni vlast, mnogi nisu vjerovali, ali ovi ljudi ovdje su vjerovali. Svima neka je srećno. Rekli smo da ćemo ispisati istoriju i ispisali smo je. Mafija više neće vladati Crnom Gorom”, poručio je Abazović i dodao da su svi dobro došli na “pravu stranu Crne Gore”.
“Znali smo da ćemo biti `game changeri`. Iako smo bez novca, pobijedili smo samo znanjem”.
Abazović, široj javnosti postao je poznat nakon sukoba s Đukanovićem, koji ga je u Skupštini Crne Gore nazvao – bitangom. Ovaj tridesetpetogodišnji doktor nauka, albanskog porijekla, u politici je od svojih dvadesetih.
Osnivač je partije Pozitivna Crna Gora, koja ga je 2012. godine uvela u Skupštinu kao najmlađeg poslanika. Samo dvije godine kasnije napustio je stranku, a nakon što je godinu dana bio samostalni poslanik priključio se Ujedinjenoj reformskoj akciji (URA) koju danas predvodi.
Iako je ideološki bliži Milovom DPS-u, nego prosrpskoj opoziciji koja na njega danas računa, a s kojom ga spaja samo borba protiv Đukanovića, Abazović je u više navrata ponovio da neće da ulazi u koaliciju sa DPS-om, što je potvrdio i nakon izbora.
Stavovi o Srbiji, crkvi i nacionalizmu
Abazović je antifašist i kako ističe “ne želi saradnju sa fašistima i nacionalistima”.
Imajući u vidu da će on igrati veliku ulogu u formiranju nove vlade i da bez njega nema pobjede opozicije, šanse da Crna Gora sklizne sa evropskog puta su gotovo nepostojeće.
Pobornik je multikulturalnih vrijednosti i multikulturalne Crne Gore, u kojoj su, kako tvrdi, problemi prije svega ekonomski, a ne nacionalni ili vjerski.
“Iz države bježe i Crnogorci i Srbi. Dakle, ne bježi se iz nacionalnih, nego iz ekonomskih razloga”, rekao je Abazović.
Kada je reč o SPC-u, Abazovićeva URA smatra da Zakon o slobodi vjeroispovesti treba da postoji, ali da on mora da bude “evropski” i da se odnosi prema svim vjerskim zajednicama jednako.
“Kada sve vjerske zajednice dovedemo u istu ravan i sve isto tretiramo, mislim da niko ne bi imao ništa protiv takvog zakona. On nam je potreban, ali drugačiji, moderan i ustavan”, govorio je Abazović ranije.
Govoreći o Srbiji, u kojoj mu živi jedan dio porodice, među kojima je i brat – čuveni stručnjak – dr. Džihan Abazović, Dritan je rekao da mu je žao što su podignute tenzije u odnosima dvije zemlje na “neprihvatljiv nivo”.
“Mi moramo da gradimo najbolju moguću susjedsku politiku, naročito sa Srbijom jer nam je nabliža, ali i sa zemljama regiona”, rekao je Abazović.
(823)