Rusija će početi da radi na razvoju najnovijih sredstava za radio-elektronsku borbu na osnovu karakteristika krstarećih raketa „Tomahavk“, koje su američke snage, uz podršku Francuske i Velike Britanije, lansirale na Siriju 14. aprila.
Prema rečima predstavnika ruskog odbrambenog koncerna „Radio-elektronske tehnologije“ Vladimira Mihejeva, svi neophodni fragmenti su prebačeni u Rusiju i trenutno se vrše analize. „Pripremamo tehnički zadatak na osnovu tih fragmenata, nakon čega ćemo raditi na novom oružju koje će efikasnije zaustavljati američke rakete“, rekao je.
Kako je objasnio, ruski inženjeri na osnovu tih fragmenata mogu detaljno da proanaliziraju sve karakteristike američkih raketa, počev od sistema komunikacija do načina na koji se informacija prebacuje iz centrale do rakete, pa sve do sistema za upravljanje, navigaciju i lokaciju.
Inače, kako objašnjava Mihejev, reč je o dva tipa raketa – o američkim „Tomahavkama blok 4“ i britansko-francuskim raketama „Storm šedou/skalp“. Iako su ih oborili sirijski protivvazdušni sistemi, njihovo stanje je prilično dobro, tako da su ruski inženjeri dobili praktično netaknute fragmente motora, navigacione aparature, kao i sam korpus rakete.
Inače, sredstva za radio-elektronsku borbu predstavljaju izuzetno važnu komponentu bilo kog protivvazdušnog sistema, koja omogućavaju vojsci da se daleko efikasnije brani od agresora, pre svega kada je reč o raketnom napadu, objašnjava vojni stručnjak Jurij Knutov.
„Sirija je tokom aprilskog bombardovanja koristila nekoliko kompleksa za radio-elektronsku borbu koji su dezorijentisali ’Tomahavke‘. Američke rakete, iako nisu toliko savršene, izuzetno su precizne, u to nema sumnje, samim tim mnoge bi i pogodile zadate ciljeve“, pojašnjava on.
Prema podacima ruskog Ministarstva odbrane, od 105 lansiranih raketa, sirijske PVO snage oborile su 70 i to koristeći sovjetske komplekse „Pancir“, „Buk“, „Kvadrat“, „Osa“ i S-145 i S-75. Preostale rakete su pogodile ciljeve ali nisu nanele veću materijalnu štetu, pre svega kada je reč o aerodromu „Šajrat“, budući da su svega nekoliko dana kasnije avioni već bili u mogućnosti da poleću sa njega.
Međutim, iako su Amerikanci svoje rakete tokom vremena unapređivali, Rusija je uvek pronalazila adekvatni način da im se suprotstavi, primećuje Knutov, pre svega kako bi ih dezorijentisali – rakete su primenom radio-elektronskih sredstava ili gubile visinu ili konekciju sa navigacionim sistemima.
To što najnovije tipove „Tomahavka“ čini „pametnim“, obrazlaže on, jeste što im je ugrađen sistem za optičko prepoznavanje ciljeva zahvaljujući infracrvenim sistemima navođenja, ali uprkos tome u Siriji nisu uspeli da ispune svoje zadatke, stoga je Pentagon i najavio da će modernizacija tih projektila podrazumevati upravo bolje sisteme odbrane od sredstava za radio-elektronsku borbu.
„Siguran sam da nismo sve još videli od toga šta Amerikanci imaju da nam pokažu. Već smo uspeli da im poremetimo planove oko Tomahavka, međutim iskustvo u Siriji je svima dalo mogućnost da dodatno usavrše svoje oružje. Analiza protivničkog naoružanja je sasvim normalna praksa, to rade sve vojske sveta“, zaključuje Knutov.
(Sputnik)
(834)