prijenosu nadležnosti?
Između odlučno najavljivanog vraćanja nadležnosti Republike Srpske i stvarnih odluka administracije u Banjoj Luci pod palicom Milorada Dodika, stvoren je međuprostor koji obiluje različitim tumačenjima.
Od tvrdnji kako u pozadini traje trgovina različitim interesima s krajnjim ciljem nove izborne pobjede aktuelne garniture, do toga da je cilj konačna disolucija Bosne i Hercegovine.
– Milorad Dodik udaljio se od ideje o disoluciji zemlje, pokušava zaustaviti odluku o sankcijama ujedno kupujući vrijeme kako bi profitirao na izborima. U najkraćem je ocjena analitičara koje smo kontaktirali.
Odgađajući konačne odluke o vraćanju nadležnosti igra poznatu igru balkanskih političara sa ruskim navođenjem, kaže beogradski analitičar Dušan Janjić.
Kupovanje pažnje stvaranjem kriza i nada da će izazvati raskol u međunarodnoj zajednici.
“Da li će on kupiti šest mjeseci, a u međuvremenu biti prinuđen prihvatiti promjenu izbornog zakonodavstva i prihvatiti, to je drugo.
Ako ne prihvati, neće ni šest mjeseci mu trajati. Vrlo brzo će se pojaviti konkretni predlozi promene izbornog zakonodavstva, to da može Dodik zaustaviti Palmera i Bidena, to mala deca mogu verovati”, smatra Janjić.
Da se nešto u pozadini dešava, uočava politolog Davor Gjenero, indikativnim smatra naknadni poziv Srbiji da učestvuje na Samitu o demokratiji koji organizuje američki predsjednik Biden.
“Očito da je u pozadini Srbija do neke mjere reterirala od podrške Dodiku, a izgleda i nakon Eskobarovih razgovora u Banjoj Luci postaje očito da Dodik ipak prijeti uglavnom praznom puškom”, kaže Gjenero.
– Možemo se nadati da su signali iz pozadine nagovještaj neke vrste dogovora, kaže naš treći sagovornik. Interes svjetskih medija za razjašnjenje stavova političkog lidera iz Republike Srpske može pomoći u smirivanju potencijalno konfliktne situacije, vjeruje Milan Sitarski.
Dušan Janjić smatra važnim stav opozicije da ne prati Dodika. Njegovo zlatno doba je, vjeruje, prošlo. U fokusu je sada preuređenje dramatičnog ambijenta koji je stvorio i izbjegavanje opasnosti od sukoba.
Više u prilogu kolega sa BHRT-a:
(44)