Rusija i Kina pridružiće se Iranu u mornaričkim manevrima u borbi protiv američke agresije
Iransko ministarstvo odbrane najavilo je zajedničke mornaričke manevre sa Rusijom i Kinom u međunarodnim vodama Omanskog zaliva, severno od Indijskog okeana.
Tako je zamenik načelnika Generalštaba oružanih snaga persijske države, brigadni general Kadir Nezami najavio da se manevri već izvode sa trećim zemljama i da će se vežbe između Rusije i Kine održati uskoro. U svom intervjuu lokalnim medijima Fars News, vojna komanda nije navela tačan datum.
Prema Nezamiju, glavna svrha ovih pomorskih manevara biće „razmena taktičkih i vojnih iskustava.“ Pored toga, naglasio je da su ti manevri deo iranske odbrambene diplomatije, koja ima za cilj održavanje odnosa sa prijateljskim državama.
Primer za to, rekao je Nezami, je nedavna poseta Kini načelnika Generalštaba Oružanih snaga Irana, general-majora Muhamada Bagerija.
Izjave iranske vojne komande događaju se u kontekstu američkih planova za raspoređivanje 55 brodova u novembru u blizini teritorijalnih voda Irana, u okviru operacije Sentinel. Zemlje poput Japana, Nemačke i Francuske suzdržale su se od učešća u ovoj operaciji.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa planira da u novembru formira međunarodnu misiju sa 55 brodova koji će patrolirati pomorskim vodama u blizini Irana, prenosi agencija Kyodo.
Pozivajući se na informisane izvore, agencija je prenela da bi se plan Sjedinjenih Država mogao suočiti sa poteškoćama, jer su samo četiri zemlje – Australija, Bahrein, Velika Britanija i Saudijska Arabija – potvrdile svoje učešće u operaciji Sentinel koalicija u Hormuškom moreuzu koji povezuje Persijski i Omanski zaliv.
Sjedinjene Države su takođe zatražile od Japana da učestvuje u patrolama, ali se Japan uzdržao zbog svojih tradicionalno prijateljskih odnosa sa Iranom.
Prema agenciji, plan je predstavljen delegatima iz 28 zemalja ranije ove nedelje u Bahreinu, na britanskom ratnom brodu.
Francuska i Nemačka nisu učestvovale na ovom sastanku, kako je istakla japanska agencija, želeći da se distanciraju od Trampa, koji se prethodno povukao iz Zajedničkog sveobuhvatnog akcionog plana (PAIC) potpisanog 2015. godine.
Razgovori o zajedničkoj pomorskoj misiji intenzivirali su se nakon što je Iran, početkom jula, u Gibraltaru, zaustavio britanski tanker nafte Stena Impero u znak osvete zbog zaustavljanja tankera Grace 1 sa iranskom sirovom sirom.
Webtribune.rs
(2939)