900 miliona KM!
Vlada Republike Srpske je u 2020. godini stvorila dug u iznosu oko 900 miliona KM, a sa budžetskim deficitom nastavila je i u ovoj godini, otkriva portal Indikator.ba.
U periodu januar-decembar prošle godine po osnovu vanjskog, unutrašnjeg i indirektnog duga, Republika Srpska je stvorila 899,78 mil. KM obaveza, pokazuju službeni podaci. Pri tome, domaći dug uvećan je za iznos od 531,79 miliona KM, od čega se 237,34 miliona KM odnosi na izdate trezorske zapise, 294,13 miliona KM na dugoročne obveznice.
Istovremeno, vanjski dug lani je narastao za 367,99 miliona KM, od čega samo 104,37 miliona KM po osnovi investicijskih projekata, a čak 263,62 miliona KM otišlo je za finansiranje budžetske potrošnje, a što se odnosi na zajmove Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda.
Za servisiranje ukupnog duga Vlada RS morala je prošle godine izdvojiti nešto više od 610 miliona KM, od čega na servisiranje vanjskog duga 260 miliona KM.
Nakon što je u 2020. godini imala deficit na nivou centralne vlade u iznosu od 525 miliona KM, Vlada RS je krenula sa minusom i u 2021. godini. U januaru je vladin deficit povećan za 9,2 miliona KM.
Ukupan dug Republike Srpske popeo se na kraju 2020. godine na 5,83 milijarde KM, a s novim zaduženjem RS u prvom kvartalu ove godine, već je premašio iznos od 6, 6 milijardi KM.
Javni dug Republike Srpske nominalno je za oko 700 miliona KM veći od javnog duga Federacije BiH ali stvarna slika zaduženosti dva entiteta može se vidjeli samo poređenjem javnog duga po glavi stanovnika.
Kada se ukupni javni dug Republike Srpske podijeli s brojem stanovnika, dobije je se iznos od 4,7 hiljada, koliko iznosi prosječan dug u manjem bh. entitetu “po glavi stanovnika”.
Kada se, pak, javni dug Federacije BiH podijeli s brojem stanovnika, dobije je se iznos od 2,6 hiljada, koliko iznosi prosječna zaduženost “po glavi stanovnika” u Federaciji BiH.
Udio javnog duga RS u bruto domaćem proizvodu iznosi 54 posto, dok udio javnog duga Federacije BiH u BDP-u iznosi 26 posto. To, praktično, znači da je manji bh. entitet više nego duplo zaduženiji od većeg bh. entiteta.
Federacija BiH ima i znatno povoljniju strukturu javnog duga s obzirom na to da je najveći dio kreditnog zaduženja nastao na temelju dugoročnih kredita s rokom otplate od od 10 do 20 godina i jako niskom kamatnom stopom, ispod 1 posto.
Republika Srpska, pak, ima dva prilično nepovoljna kredita, oba nastala emisijom obveznica, u ukupnom iznosu od oko 1,2 milijarde KM, koje mora vratiti u relativnom kratkom roku (5 godina), i to s kamatom od oko 4,5 posto.
(SL.B.)
(26)