Ove godine u svijetu su zabilježena 183 regionalna i lokalna sukoba, što je najviše u posljednja tri desetljeća, piše “Bloomberg” pozivajući se na podatke Međunarodnog instituta za strateške studije.
Kako se navodi, intenzitet sukoba u svijetu raste iz godine u godinu: prema najnovijim istraživanjima, broj smrtnih slučajeva porastao je za 14 posto, a broj slučajeva nasilja za 28 posto
Istovremeno se ističe da veći broj regionalnih sukoba ne ukazuje na opasnost od velikog rata, poput Prvog ili Drugog svetskog rata, međutim „napetost raste, posebno između SAD i Kine“.
Autori napominju da svijetom dominiraju “sve teže razrješivi sukobi i oružano nasilje zbog sve većeg broja aktera, složenih i isprepletenih motiva, globalnog utjecaja i ubrzanih klimatskih promjena”.
Govoreći o sukobu u Ukrajini, autori studije navode da bi izgledi za njegovo rješavanje trebali ovisiti o “pružanju sigurnosnih jamstava Kijevu koja će osigurati buduću teritorijalnu cjelovitost Ukrajine”. Moskva je u više navrata isticala da je za početak mirovnih pregovora potrebno prihvatiti “realnost na terenu”.
Ističe se da “rat između Rusije i Ukrajine mijenja regionalni i globalni sigurnosni i gospodarski poredak.
Također se navodi da postoji opasnost da bi “izraelsko razaranje Gaze” moglo izazvati novi globalni sukob na Bliskom istoku.
Autori napominju da situaciju komplicira ubrzana klimatska kriza, koja “nastavlja djelovati kao multiplikator glavnih uzroka sukoba”, ali i kao “nepremostiv” jaz između Rusije i zapadnih sila.
Prema istraživanju instituta, u Americi je većina regionalnih sukoba uzrokovana suparništvom u kriminalnim krugovima, posebice u području trgovine drogom.
“Kriminalne skupine stječu sve veću moć nad državom u mnogim zemljama Južne i Srednje Amerike. Takozvani rat protiv droga, koji mnoge vlade vode desetljećima, ima malo utjecaja na proizvodnju i opskrbne lance”, navodi se u članku.
Istodobno, sukobi u Euroaziji uzrokovani su teritorijalnim sporovima koji se nastavljaju i nakon raspada Sovjetskog Saveza, ističe se u studiji.
Stoga, osim “najžešćih” sukoba u Ukrajini i Pojasu Gaze, institut navodi još desetak zemalja koje potresaju unutarnji sukobi. Među njima su Sirija, Brazil, Mijanmar, Meksiko, Irak, Južni Sudan, Južni Libanon, Somalija i Afganistan.
(Informer)
(340)