Plan SDA za Mostar, slijedom toga i za Travnik, zapravo i nije neka novost. SDA i HDZ su još 2013. godine postigle generalni dogovor po kojem „sve ono što Bošnjaci u političkom i pravnom smislu dobiju u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, u Hercegovini i Mostaru, moraju dobiti i Hrvati u središnjoj Bosni i Travniku“.
Izvor: Dnevni list/Autor:M. Osmović
Kraj se primiče – zaokružuje se formalno-pravna podjela Bosne i Hercegovine na nacionalnoj osnovi – entitet Republika Srpska potpuno se ogradila i kako stvari stoje, ostalo je još jedino da joj vlasti vrate staro ime Srpska Republika, a entitet Federacija BiH sve je bliža podjeli na bošnjački i hrvatski dio.
Iza svega stoje rukovodstva SDA, HDZ i SNSD i utisak je da se utrkuju tko će prije i čvršće dokazati da je država BiH moguća jedino ako se podijeli na tri dijela – srpski, hrvatski i bošnjački. Što će u tom slučaju biti s građanima, stalo im je kao do lanjskog snijega.
Paklene namjere
Ako se ostvari plan i namjera SDA za Mostar, a sve govori da hoće bez obzira što se HDZ javno kao protivi tome, onda će početi „paranje džempera“. SDA traži jednu gradsku administraciju Mostara, ali dvije općine – Stari Grad sa bošnjačkom većinom i Novi Grad sa hrvatskom većinom. To bi dovelo do toga da te dvije općine imaju apsolutnu vlast, političku i financijsku, a gradonačelnik i Gradsko vijeće Mostara bili bi svedeni na demokratski ukras, naravno lažni.
U prijevodu, Bošnjaci bi imali svoju, Hrvati svoju općinu, a SDA i HDZ već odavno pokazuju da za njih u Mostaru ne postoje Srbi niti ostali i da su oni u tom gradu građani trećeg reda.
Šta će se desiti ako Mostar koji je inače podijeljen, bude i i formalno – pravno zaokružen na bošnjački Mostar i hrvatski Mostar? Odgovor nije teško dokučiti – kreatori podjele krenut će dalje. Prvi na redu bit će Travnik i njegova podjela na nacionalnoj osnovi, na bošnjačku i hrvatsku općinu.
-Da bi olakšali odnos pošto je na Mostaru stalno ne neki način jedan poseban pogled, rekli smo uzmite dvije županije s izraženim multietničkim karakterom, Hercegovačko-neretvansku i Srednjobosansku, pa da sjedišta Mostar i Travnik uredimo po istom modelu – kazao je Dragan Čović, predsjedatelj Predsjedništva BiH i predsjednik HDZ-a.
Bez obzira što su Travničani ovo dočekali na nož i što se tome protive, izgleda da je voljom rukovodstava SDA i HDZ-a, sudbina i ovog grada riješena. Kako saznajemo, posao na podjeli je olakšan činjenicom da Travnik ima status općine i lako i brzo bi dobio status grada s dvije općine – bošnjačkom i hrvatskom.
Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH i predsjednik SDA, svojevremeno je kazao da njegova stranka ne pristaje na takav preustroj Travnika, ali to u sadašnjoj i budućoj situaciji ništa ne znači pogotovo kada pred njega i SDA stigne zahtjev Čovića i HDZ-a.
Stari plan
Plan SDA za Mostar, slijedom toga i za Travnik, zapravo i nije neka novost. SDA i HDZ su još 2013. godine postigle generalni dogovor po kojem „sve ono što Bošnjaci u političkom i pravnom smislu dobiju u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, u Hercegovini i Mostaru, moraju dobiti i Hrvati u središnjoj Bosni i Travniku“.
Očigledno se čekao pogodan trenutak za realizaciju tog dogovora i preuzimanje vlasti u Federaciji i županijama. SDA-u i HDZ-u sada još trebaju samo glasovi zastupnika SBB-a u Parlamentu Federacije. Toga je svjestan i šef SBB-a Fahrudin Radončić koji je odlukom Suda BiH u pritvoru i neće biti iznenađenje ako to okrene u svoju korist.
Nije nemoguće da ga, dok u zatvoru čeka suđenje, upravo zbog toga Čović i Izetbegović podržavaju i zaklinju se u koaliciju s njegovom strankom. Međutim, ono što je i za njih nepoznanica jeste da li će svi SBB-ovi parlamentarci postupiti po njihovom ili nalogu svog stranačkog šefa.
Oko je već odavno bačeno i na Tuzlu i Bihać koji imaju status gradova i nemaju općina u svom sastavu. Godinama su stari pokušaji da se Tuzla getoizira, odnosno podijeli na nacionalnoj osnovi, a sve pod izgovorom decentralizacije. Da bi se tome stalo ukraj, još 2008. godine tadašnje Općinsko vijeće Tuzle usvojilo je Deklaraciju o suprotstavljanju podjeli Tuzle.
I kada je prije dvije i po godine Tuzla dobila status grada, bilo je inicijativa o uspostavi hrvatske i bošnjačke općine u njom sastavu s jedinstvenom gradskom administracijom. I danas takve namjere postoje baš kao što nisu uništene ni stare ideje i inicijative da se u gradu Bihaću formiraju tri nacionalne općine.
Sve treba dodati i to da je formiran Savez srpskih općina u koji su ušli Glamoč, Drvar i Grahovo i da te općine zahtijevaju uspostavu srpske županije u Federaciji u kojoj bi još bili Ključ i Bosanski Petrovac koji administrativno pripadaju Unsko-sanskoj županiji. Nakon podjele Mostara, ne treba sumnjati da će Savez srpskih općina uz apsolutnu podršku SNSD-a, ultimativno tražiti svoju županiju.
(344)