Rezultati analiza ukazuju da zakon ima brojne manjkavosti, da je dosta razvodnjen u odnosu na prethodni tekst odnosno da su iz njega izbačene ključne odredbe za utvrđivanje sukoba interesa. Zbog toga nas je zanimalo kako će se opozicija postaviti prema ovom prijedlogu kada dođe vrijeme za glasanje.
Danas će se na sjednicama oba doma državnog parlamenta naći Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH samo 20-ak sati nakon što se oko teksta složilo Vijeće ministara BiH. Naime, velika je žurba vladajućoj koaliciji da “uhvate” pregovarački status sa EU pa su tekst zakona na usvajanje poslali po hitnoj proceduri.
Ovako kratak rok zadao je sada glavobolju poslanicima u državnom parlamentu koji imaju tek 20-ak sati za pregledavanje, iščitavanje i analiziranje zakona (ako ne spavali), pa će, ako to ne stignu, morati pokloniti povjerenje ili ministrima u Vijeću minstara da znaju šta rade, ili, pak, medijima i analitičarima koji su već u jednom dijelu analizirali predloženi zakon.
A rezultati analiza ukazuju da zakon ima brojne manjkavosti, da je dosta razvodnjen u odnosu na prethodni tekst odnosno da su iz njega izbačene ključne odredbe za utvrđivanje sukoba interesa. Zbog toga nas je zanimalo kako će se opozicija postaviti prema ovom prijedlogu kada dođe vrijeme za glasanje.
“Ovakav zakon ne zaslužuje podršku”
Zastupnik u Predstavničkom domu PSBiH i lider novoosnovane stranke Naprijed Šemsudin Mehmedović kazao je za Slobodnu Bosnu da se već po naslovu vidi da je napravljen neprincipijelan kompromis, te da zakon uopće ne zaslužuje pažnju sa stanovišta materije kojom se bavi.
“Žao mi je što sutra neću biti na sjednici fizički i da osporavam ovakav pristup, a da ne govorimo o etničkom glasanju i ostalim odredbama”, kazao je Mehmedović za naš portal i dodao:
“Očigledno je da se zakon predlaže samo radi diplomata EU i javnosti, a ne da se riješi pitanje sukoba interesa koji je očigledan kod javnih dužnosnika na svakom koraku. Ovakav zakon ne zaslužuje podršku.”
“Ispunjavanje forme a ne suštine”
Zastupnik DF-a Milan Dunović ističe u razgovoru za Slobodnu Bosnu da vladajuća većina ponovo pokazuje nesposobnost za rad te da nije znala ni kako da pošalje poziv za održavanje sjednice, pa su zastupnici poziv dobili mimo svih rokova, odnosno 23 sata prije sjednice.
Što se tiče samog predloženog zakona, Dunović navodi da je napravljen niz propusta, te da je očito ponovno ispunjavanje želja Milorada Dodika.
“Tako da će sam Zakon tretirati sukob interesa, ali ne u BiH, već isključivo u institucijama u BiH. ‘Entitetski političari’ neće biti u dometu ovog zakona. Sistem odlučivanja u komisiji je kompleksno osmišljen na način da se sankcije mogu, ali ne moraju, realizovati, kao i sama provjera imovinskog kartona.
Smatram da je Zakon predložen samo kao ispunjavanje forme, ali ne i suštine. Nadam se da griješim, ali mislim da Evropskoj uniji nisu zadovoljavajući ovako površno predloženi zakoni”, kazao je Dunović za Slobodnu Bosnu.
Kada je u pitanju podrška zakonu, ističe da će on i zastupnici DF-a na samoj sjednici opredijeliti o glasanju, u zavisnosti od obrazloženja koja im se ponude.
“Dodik može zadovoljno trljati ruke”
Zastupnik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Safet Kešo ističe da su mediji i analitičari jako dobro uočili nedostatke predloženog zakona. I on, kao i Dunović, skreće pažnju da zakon ne tretira niže nivoe vlasti već se samo odnosi na institucije BiH.
“Osim što, po svoj prilici, neće ispuniti svoju zadaću u realnom životu ove zemlje, ovaj će se zakon odnositi samo na nivo države. Na nižim nivoima ostaje po starom i Dodik može zadovoljno trljati ruke. Mislim da u samom nazivu Zakona nije smjelo stajati “na nivou BiH” nego je trebalo da stoji – Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine (ili u BiH). Ukratko, mislim da sam naziv zakona ispunjava ključnu želju Milorada Dodika da ovaj zakon ama baš ničim ne utiče na pitanja sukoba interesa u RS-u”, naglašava Kešo.
Kešo nam otkriva da su unutar Kluba SDA podijelili zadatke te da će do početka sjednice svi detaljno provesti analize i uporediti ono što je predložilo Vijeće ministara sa važećim zakonom kao i sa Prijedlogom Zakona koji je Klub SDA uputio u proceduru prije Vijeća ministara.
“Ako naše detaljnije analize pokažu da Zakon zaslužuje podršku, mi ćemo ga podržati, bez obzira što su prema nama i našem Prijedlogu Zakona ovi ‘silnici’ na vlasti (Trojka+HDZ+SNSD) postupili bahato i poslovnički nekorektno.
Ako misle da su nas nadigrali, grdno se varaju – nadigrali smo mi njih jer smo ih svojim Prijedlogom Zakona i zahtjevom za njegovo hitno usvajanje natjerali da urade tačno ono što smo željeli – da stave u proceduru ovaj Zakon koji od nas traži EU.
Nama je bio jedini cilj da se Zakon (naš ili bilo čiji, svejedno) razmotri i usvoji, da se pomogne našoj zemlji na evropskom putu. Oni se poslovničkim pasjalucima spuštaju na nivo mizernog politikantstva. SDA se, s druge strane, politikom bavi vrlo ozbiljno i stoga mi zanemarujemo sve sujete i slične dječije bolesti. Tome u ovom vremenu sudbinski važnih odluka za sve nas u našoj zemlji mjesta nema”, zaključio je Kešo.
(SB)
(199)