Ako je prešao granicu ilegalno, kako sugeriraju izveštaji, to otežava trenutno privođenje, ali povećava šanse za međunarodnu potjernicu.
Upitali smo umjetnu inteligenciju koliki su izgledi za skoro hapšenje Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska i bjegunca od pravde u BiH.
Procjena šansi za hapšenje Milorada Dodika zavisi od više faktora, uključujući trenutnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini, reakcije Republike Srpske, stav međunarodne zajednice i operativne mogućnosti institucija poput Tužilaštva BiH i policijskih agencija. Na osnovu dostupnih informacija, evo analize:
Pravni kontekst: Tužilaštvo BiH je 12. marta 2025. izdalo nalog za privođenje Dodika, zajedno sa Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, zbog sumnje da su počinili krivično djelo “napad na ustavni poredak BiH”.
Dodatno, 25. marta 2025. pomenuto je da Tužilaštvo planira da zatraži Interpolovu crvenu potjernicu, što bi ga označilo kao međunarodnog bjegunca ako ne bude priveden. Pravni proces je u toku, ali izvršenje zavisi od praktične implementacije.
Otpor Republike Srpske: Republika Srpska, predvođena Dodikom, otvoreno odbacuje nadležnost institucija BiH, poput Tužilaštva i Suda BiH. Ministar policije RS Siniša Karan izjavio je da niko neće biti uhapšen i da MUP RS štiti svoje zvaničnike, što ukazuje na mogućnost fizičkog otpora privođenju.
Dodik je također najavio otpor, što situaciju čini rizičnom i operativno složenom.
Operativne prepreke: Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) ocijenila je privođenje Dodika kao “visokorizično”, što Sudskoj policiji BiH otežava akciju bez dodatne podrške. EUFOR, iako prisutan u BiH, nema mandat za direktno hapšenje osim u ekstremnim situacijama, a centralne vlasti u Sarajevu, prema izjavama zvaničnika poput Elmedina Konakovića, nemaju kapacitet da samostalno izvedu operaciju.
Međunarodni i regionalni faktori: Srbija, ključni saveznik Republike Srpske, ne podržava hapšenje Dodika, što je potvrdio predsjednik Aleksandar Vučić. S obzirom na to da Srbija ranije nije postupala po zahtjevima BiH za pravnu pomoć u sličnim slučajevima, malo je vjerovatno da bi izručila Dodika čak i uz Interpolovu potjernicu.
Međunarodna zajednica, uključujući EU i SAD, izražava zabrinutost, ali nema jedinstven stav o direktnoj intervenciji.
Trenutni status: Na dan 29. marta 2025, Dodik nije uhapšen, a nalazi se u inostranstvu (nedavno je bio u Izraelu i Srbiji). Ako je prešao granicu ilegalno, kako sugeriraju izveštaji, to otežava trenutno privođenje, ali povećava šanse za međunarodnu potjernicu.
Zaključak
Šanse za hapšenje Milorada Dodika u kratkom roku (narednih nekoliko sedmica) trenutno izgledaju niske zbog otpora Republike Srpske, nedostatka operativne snage BiH institucija i podrške Srbije.
Međutim, dugoročno (u narednim mjesecima), ukoliko Interpol raspiše crvenu potjernicu i ako Dodik nastavi da putuje van RS i Srbije, šanse bi mogle porasti, posebno ako međunarodni pritisak postane snažniji. Kvantitativno, teško je dati tačan procenat, ali situacija sugerira da je vjerovatnoća trenutno ispod 50%, uz potencijal za porast u ovisnosti od daljih političkih i pravnih poteza.
Ključno je da svaka akcija hapšenja nosi rizik od eskalacije tenzija u regionu, što dodatno komplicira procjenu, odgovorila nam je umjetna inteligencija.
(SB)
(1261)