U Poljskoj i baltičkim zemljama danas počinju vojne vežbe na istočnom krilu NATO, u kojima učestvuje oko 18.000 vojnika iz 19 zemalja.
SAD komanduju multinacionalnim NATO bataljonom u Poljskoj, dok su Kanada, Velika Britanija i Njemačka na čelu sličnih bataljona raspoređenih u susjednim baltičkim zemljama, Letoniji, Litvaniji i Estoniji, gdje se održavaju ovi manevri.
NATO je saopštio da ovako veliki broj vojnika, jedan od najvećih u Evropi za američke snage od kraja Hladnog rata, ima za cilj da ohrabri evropske zemlje saveznice Vašingtona na istoku, zabrinute zbog čestih ruskih manevara blizu njihovih granica i zbog ukrajinskog sukoba.
Godišnja vojna vežba nazvana “Udar sablje” (Saber strike), koja se organizuje osmi put, održava se od 3. do 15. juna.
Manevri se odvijaju u trenutku kad je Poljska nagovijestila da razmatra prijedlog da bude domaćin stalnom kontingentu američkih trupa, kao što su to uradile Njemačka i Itaija od Drugog svjetskog rata, i da je spremna da dva dvije milijarde dolara za to. Ta najava je odmah izazvala reakciju Moskve koja je ocijenila da takvo raspoređivanje ni u kom slučaju ne doprinosi bezbjednosti i stabilnosti na kontinetu.
SAD su pojačale svoje prisustvo na istočnom krilu NATO od kada se Krim prisajedinio Rusiji 2014. godine. Američka vojska je u maju 2017. godine uspostavila novi komandni štab u Poljskoj, odakle upravlja nad 6.000 vojnika raspoređenih u okviru operacija NATO i SAD u regionu. Radi učvršćivanja svojih vojnih veza s Vašingtonom, Poljska je u martu potpisala ugovor za kupovinu američkog antiraketnog sistema Patriot za 4,75 milijardi dolara (3,8 milijardi eura).
Rusija je osudila planove za raspoređivanje tog sistema u Poljskoj i Rumuniji navodeći da se time krši stari ugovor iz 1987. godine.
Pogledajte video:
(Beta)
(1173)