Javnost u Bosni i Hercegovini navikla je da se godinama u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini (zlonamjerno) govori kao o dva različita državno-pravna subjekta, što u najvećoj mjeri čine političari, mediji, intelektualci iz entiteta RS, a pogotovo iz Srbije.
No, do sada nije zabilježeno da se slična, u osnovi antidejtonska terminologija koristi (u dva navrata) od strane ambasade države koja je najzaslužnija za prekid rata i potpisivanje Daytonskog mirovnog sporazuma.
Nakon što je Milorad Dodik, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine na stranačkom mitingu u Brčkom priznao da obavještajno-policijske službe Republike Srpske prisluškuju ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u BiH Michaela J. Murphyija, promptno je reagirala Ambasada SAD u BiH.
U svom odgovoru na Dodikovu izjavu Američka ambasada u BiH je poručila da su njegove riječi “prazna priča”, da Republika Srpska “nije država” i da se on “kocka s njenom budućnošću”.
“Sjedinjene Američke Države ostaju privržene suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine i mi ćemo odgovoriti na svaku destabilizirajuću, antidejtonsku aktivnost”, poručeno je iz Ambasade SAD u BiH.
No, samo nekoliko sati kasnije iz Američke ambasade je upućeno još jedno saopćenje, čiji osnovni ton i terminologija koja se u njemu koristi, u najmanju ruku djeluju zbunjujuće, ako ne i uznemirujuće.
To se saopćenje odnosilo na sastanak ambasadora Murphyija u Banja Luci sa članicama “Amcham BiH”( Američke trgovinske komore u BiH). Kako je navedeno iz Ambasade SAD, razgovaralo se o “brojnim izazovima s kojima se suočavaju kompanije u RS i BiH, važnom poslu koji politički lideri moraju obaviti kako bi poboljšali poboljšali poslovnu klimu u RS i BiH, te o tome kako ulaganja Sjedinjenih Država u ovdašnju privredu mogu doprinijeti rastu i razvoju.”
Javnost u Bosni i Hercegovini navikla je da se godinama u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini (zlonamjerno) govori kao o dva različita državno-pravna subjekta, što u najvećoj mjeri čine političari, mediji, intelektualci iz entiteta RS, a pogotovo iz Srbije. No, do sada nije zabilježeno da se slična, u osnovi antidejtonska terminologija koristi (u dva navrata) od strane ambasade države koja je najzaslužnija za prekid rata i potpisivanje Daytonskog mirovnog sporazuma. Prema slovu Daytona, Bosna i Hercegovini je samostalna i suverena, država koju čine dva entiteta, Federacija BiH i Republika Srpska.
Stoga je formulacija o “kompanijama iz RS i BiH”, koja se dva puta koristi u saopćenju Ambasade SAD, u jezičkom smislu pleonazam, kao što bi bila i da se govori o poslovanju u Federacije BiH i Bosni i Hercegovine. U političlkom smislu ovakva nepreciznost je štetna i samo ide na ruku Dodiku, kojeg je samo nekoliko sati ranije Ambasada SAD u BiH po ko zna koji put podsjetila/upozorila da Republika Srpska “nije država”.
(SB)
(419)