Ministrica obrazovanja Kantona Sarajevo (KS) u ostavci Zineta Bogunić, koja je na tu poziciju imenovana na prijedlog Naroda i pravde (NiP), obratila se Skupštini KS kako bi obrazložila razloge podnošenja ostavke i pritom iznijela šokantne podatke.
Bogunić ističe kako je tretirana kao “stvar”, a ponajviše zbog odnosa predsjednika NiP-a Elmedina Konakovića, te da nije bila u mogućnosti nastaviti obnašati dužnost u skladu sa Ustavom i zakonima.
– Nije tajna da se radi o neslaganju sa predsjedavajućim Skupštine KS Elomedinom Konakovićem po više pitanja, kao i o pritisku na mene da pojedina pitanja rješavam na način koji ja smatram ispravnim i legalnim – kazala je Bogunić.
U tom je kontekstu izdvojila pitanje informatičke platforme osnovna.ba.
– Predsjedavajući je dovodio dvojicu prijatelja da mi pokažu kako funkcionira ta platforma i insistirao da se što prije kupi. Međutim, u konsultaciji sa informatičkim ekspertima sa Univerzitetskog informatičkog centra, Elektrotetničkog fakulteta i Prirodno-matematičkog fakulteta, odustala sam od te kupovine. Naime, ti eksperti su naglasili da je ta opcija preskupa, pola miliona maraka, jer na Google for education ima besplatnih platformi koje oni mogu aktivirati, a dijelom novca platiti nastavnike koji bi izrađivali sadržaj – izjavila je Bogunić.
Ukoliko bi kupovali takvu platformu, Bogunić je insistirala na javnom pozivu, što je zakonska obaveza, ali se Konaković tome protivio.
Drugim riječima, ministrica Bogunić je direktno otkrila kako je Dino Konaković učestvovao u korupciji, odnosno pokušaju zloupotrebe svog položaja, gdje je nastojao iskoristiti ministricu i novce poreskih obveznika da napuni džepove svojih prijatelja.
Ovo, iako je najkrupnija, bila je samo jedna u nizu optužbi koje je minsitrica iznijela na račun Konakovića, a između ostalog je navela i kako je insistirao da joj savjetnik bude osnivač famoznog univerziteta u Novom Pazaru u vlasništvu bivšeg sandžačkog muftije Muamera Zukorlića, da je pokušao omogućiti tzv. “Sivrinom sindikatu” da upravlja radom ministarstva, itd…
S obzirom da je riječ o vrlo teškim optužbama, i zapravo nimalo bezazlenom djelu, adekvatna i razumna reakcija čovjeka koji je nevin bi bio da ove optužbe najprije demantuje, a onda i da sudskim putem, u najmanju ruku putem tužbe za klevetu, pokuša dobiti odštetu za neistinite navode koji kaljaju ugled i čast jednom visokopozicioniranom političaru.
Umjesto to ga, nakon ovih teških optužbi, Konaković je odlučio podnijeti krivičnu prijavu protiv samog sebe.
Radi se o dobro oprobanoj demagogiji kojoj pribjegavaju mnogi kompromitovani balkanski političari suočeni s teškim optužbama. Možda je Konakoviću kao inspiracija za povlačenje ovakvog poteza poslužio upravo njegov dobri prijatelj Milorad Dodik (za kojeg, osim što s njim dijeli zajedničku ljubav prema košarci, zli jezici vele da je aktivno potpomagao rad Konakovićeve stranke s ciljem da napravi haos u Kantonu Sarajevo i tako potkopa probosanske snage). Tako je, suočen sa brojnim optužbama o počinjenju mnoštva krivičnih djela, Milorad Dodik prije nekoliko godina nadležnom sudu u Banjoj Luci podnio krivičnu prijavu protiv samog sebe.
Na ovaj način Konaković na vrlo jeftin i apsurdan način pokušava pred javnosti sebe predstaviti kao navodnog pravednika koji je tobože spreman dati sudu mandat da utvrdi tačnost teških optužbi protiv sebe, dubinski svjestan da ionako pretrpani sudovi takve neozbiljne i lakrdijaške prijave ne uzimaju za ozbiljno. Stoga, Konaković računa da će u konačnici opet sebe moći opravdati demagogijom da sud i pored prijave nije naišao nikakve dokaze protiv njega te da stoga optužbe nemaju uporište.
S druge strane, kada bi pak tužio gospođu Bogunić za klevetu i iznošenjem lažnih optužbi, teret dokazivanja bi bio na Konakoviću, odnosno on bi bio taj koji bi morao dokazati da su njene optužbe netačne, a tu bi se predsjednik Skupštine već našao u neobranom grožđu.
Iako nas Konaković i njegovi koalicioni partneri s ljevice mjesecima nastoje ubijediti da se radi o velikom prosvjećeniku koji je nakon godina službovanja na prvoj liniji SDA u KS odlučan da se obračuna s korupcijom, nepotizmom i kriminalom u Kantonu Sarajevu, na njegovu žalost u BiH i Sarajevo još uvijek egzistiraju građani koji su svjesni Konakovićevih životnih poduhvata, od finansijskog strovaljivanja KK Bosne preko čudesnog završavanja fakulteta u roku od 2 mjeseca do veza s radikalnim islamističkim elementima. Sve u svemu, Dino Konaković, stranački udarnik kojeg je nakon i više nego skromne košarkaške karijere politički stvorila SDA i koji se povezuje s brojnim mutnim radnjama, prema svemu sudeći je sve vrijeme tu s nama, onakav kakav je oduvijek i bio.
(S.B.)
(381)