“…nije ugrožena, te će OHR i dalje, u skladu sa svojim mandatom, a u kontekstu najava o tzv “vraćanju ovlaštenja” koje dolaze iz vladajuće koalicije u RS, pored nadležnih institucija BiH, imati priliku da igra jednu od ključnih uloga u sprječavanju urušavanja ustavnog poretka BiH, a time i samog Dejtonskog sporazuma“,
Da li je visoki predstavnik Christian Schmidt žrtva ruskog pristanka na produženje mandata EUFOR-u, da li će tokom narednih zasjedanja sjednica savjeta bezbjednosti UN-a imati priliku da se obrati? Rusija i Kina još jednom su poslale poruku da je za njih visoki predstavnik u BiH bespotreban.
Politički analitičar Denis Čarkadžić govori o dešavanjima u UN-u, te činjenici da se visoki predstavnik nije obratio pred predstavnicima zemaljama članica UN-a.
„Prije svega treba istaći da se, činjenično, ništa novo ni neočekivano nije desilo u odnosu na period od imenovanja gospodina Schmitha.
On je je ranije imenovan uz protivljenje Rusije i Kine, njegov mandat je potvrđen skupa sa Bonskim ovlastima, te se to nije ni moglo promijeniti potonjom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN jer se ona nije ni bavila s tim. OHR je dakle i dalje tu u punom mandatu, kao i visoki predstavnik skupa sa Bonskim ovlaštenjima“ kazao je Čarkadžić.
Potpuno je bilo očekivano, dodaje Čarkadžić za Buku, da Rusija i Kina, s obzirom na to da ga ne priznaju, kao i instituciju iz koje dolazi, upotrebom veta ne dozvole obraćanje gospodina Schmidtha, razmatranje njegovog izvještaja, te slijedom toga i insistiraju da se oni ne spominju u rezoluciji.
„U tom smislu ostale stalne članice Savjeta bezbjednosti nisu mogle učiniti puno, a da ne ugroze nastavak misije EUFOR-a“, dodaje naš sagovornik.
Sama rezolucija se odnosi na produženje misije ALTEA, te je činjenica da EUFOR ostaje u BiH jedina bitna stvar u svemu što se dešavlo u Savjetu bezbjednosti u proteklih par dana. Iako izvještaj Schmita nije ugledao svjetlost dana, Čarkadžić napominje da su njegovi dijelovi ipak pročitani na sjednici.
„Misija OHR-a u formalnom smislu nije ugrožena, te će OHR i dalje, u skladu sa svojim mandatom, a u kontekstu najava o tzv “vraćanju ovlaštenja” koje dolaze iz vladajuće koalicije u RS, pored nadležnih institucija BiH, imati priliku da igra jednu od ključnih uloga u sprječavanju urušavanja ustavnog poretka BiH, a time i samog Dejtonskog sporazuma“, zaključuje Čarkadžić.
(28)