“Mislim da će se vrlo brzo naći u jednoj vrsti krize…”
Jasmin Mujanović, politolog sa adresom u Sjedinjenim Američkim Državama govorio je o prvim reakcijama na inaguracioni govor Donalda Trumpa. On je govorio o tome – šta je donio njegov prvi dan povratka u Bijelu kuću nakon četri godine pauze? Šta je uopšte moguće očekivati i u kojem pravcu će Trump voditi SAD, te definisati političke odnose u svijetu.
“Vrlo je teško znati šta se uopšte može očekivati u novom mandatu predsjednika Trumpa”, konstatuje Mujanović, te dodaje:
“Ja sam mislio da su njegovi najradikalniji stavovi tokom kapanje bili retorika poput povlačenja iz NATO-a, momentalnog zaustavljanja rata u Ukrajini, uvođenja tarifa Kanadi, Meksiku i nekim evropskim zemljama. Sada se vidi da Trump više nije toliko radikalan makar u međunarodnom kontektsu, bar ne na način na koji on voli da se predstavlja.
Istovremeno, može se vidjeti i iz njegovih prvih izvršnih odluka da postoje ideje prilično radikalne reorganizacije pravnog sisitema SAD-a, a vjerovatno će kao i u prvom mandatu neke od tih izvršnih naredbi obarati sudovi u SAD-u. Puno će naravno zavisiti od njegovog odnosa sa predstavnicima Republikanske stranke, najprije u Kongresu, posebno prve dvije godine kada ta stranka ima kontrolu nad ovim domom.
Potrebno se prisjetiti se da je slična situacija bila i u prvom mandatu ali tada Trump nije bio previše uspješan u tome. Zbog svega toga ne možemo danas tačno reći šta možemo očekivati od Trumpa osim da nas čeka vjerovatno jedan haotičan period”, kaže za Hayat Mujanović i dodaje da je neupitno da su ključne odluke američkih predsjednika uvijek u interesu SAD-a.
Uvijek je tako bilo. Prvi zadatak je interes SAD-a. Jedino je pitanje kako neko tumači svoj interes.
Uvijek je dobro ako se interesi više zemalja poklapaju kako bi se kreirala jedna šira vizija. Kod Trumpa je uvijek jasno izraženo šta on ne voli i čemu se suprostavlja ali o njeogvoj viziji oko toga šta želi da napravi i kreira, mi u ovom trenutku gotovo da nemamo nikave detalje.
Primjer za to je i odnos prema Ukrajini u kojem kaže da misli da Amerika ne bi trebala da podržava Ukrajinu u ovom ratu i da se treba naći mirno rješenje, ali nikad ne kaže kako niti kaže šta to slijedi nakon tog dana kada Amerika prekine vojnu pomoć Ukrajini.
Šta bi to značilo za Evropu i kako on uopšte vidi te odnose? Šta znači ako Rusija zauzme trećinu ili polovinu teritorije Ukrajine?”, naglašava Mujanović neke nekonzistentnosti koje Trump ima u svom ukupnom političkom djelovanju dodajući da je to vjerovatni ključ njegovog uspjeha u politici.
Činjenica da on nikad ne objašnjava šta on želi ostavlja mnogim političkim akterima i ljudima da projektuju svoje želje na njega misleći da će on te njihove želje ostvariti.
Taj ga narativ u stvari održava politički relevantnim. Mislim da će se vrlo brzo naći u jednoj vrsti krize jer je jedna priča kada ste kandidat a potpuno druga stvar kad postanete predsjednik. Glasači imaju ogromna očekivanja od njega, ali ja ne vidim da će on u konačnici biti u stanju da realizuje svoja brojna obećanja”, prognozira pomalo pesimistično Mujanović skoru budućnost Trumpa i njegovog drugog manadata.
(SB)
(4)