(…) takva najava nije nikakvo iznenađenje.
Nacrt zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo izazvao je reakciju i političara, ali i novinara s obzirom da se uvode brojne sankcije u sferi online medija i društvenih mreža. Propisane su i visoke novčane kazne i do 15.000 KM.
Federalni zastupnik Stranke za BiH Admir Čavalić oglasio se na Twitteru i pozvao vlasti u KS da odustanu od aktuelnog pokušaja regulisanja slobode izražavanja – mišljenja, govora itd. građana.
Zbog sličnih stvari u RS-u, upravo KS i FBiH treba da institucionalno čuvaju bazne slobode, a ne da ih narušavaju. Šta je ‘lažna vijest’? Dezinformacija, obračun sa neistomišljenicima ili nešto treće?
Nije na policiji, niti zakonodavcu da o tome odlučuje. Sloboda govora podrazumijeva da non-stop propitujemo našu stvarnost i tako heuristički učimo. Vlast izgleda i razumije kompleksnost ovog ovog pojma pa se zbog toga u članu 7. nacrta (‘značenje izraza’) sve definiše, osim izraza ‘lažna vijest. To nas dovodi do dodatne opasnosti – totalna paušalnost.
Kao izabrani zastupnik na federalnom nivou ću uraditi sve što je u mojoj moći da zaustavim ove retrogradne pokušaje ograničavanja naših sloboda. Apelujem i drugim kantonima da čuvaju slobode svojih građana“, naveo je Čavalić.
Novinar Dragan Bursać također je reagirao na Twitteru i pozvao vlasti u KS da ne kopiraju Milorada Dodika.
“U obrazloženju ovog Nacrta zakona o prekršajima javnog reda i mira Kantona Sarajevo, piše da će policija tumačiti karakter i namjeru vijesti.” Po ko zna koji put da ponovim, NE KOPIRAJTE DODIKA I TO NIJE POSAO POLICIJE!!! Ne stvarajte preduslove za verbalni delikt“, naveo je Bursać.
Ministar MUP KS Admir Katica (NiP) kazao je da “žele zaštititi građane od nasilja na internetu”.
Ovo je razmišljanje MUP KS kako se boriti protiv lažnih informacija koje izazivaju paniku u javnosti. Imali smo takve primjere u pandemiji koronavirusa. Pokušavamo zaštititi javni red i mir. Radi se o lažnoj informaciji, ona se namjerno plasira.
Otvoreni smo za druga mišljenja, druge prijedloge. Ovo ne mora biti vezano za medije. Društvene mreže su mediji za sebe. Ako je i novinar predmet ozbiljne prijetnje onda će to biti predmet primjene ovog zakona. Kleveta nije predmet ovog zakona”, kazao je Katica za N1 prije nekoliko dana.
Nacrt je usvojen tek na Vladi KS. On bi se trebao naći u Skupštini KS u formi nacrta, nakon čega će, ako bude usvojen, proći javnu raspravu pa tek onda kao prijedlog ponovo se naći u proceduri.
(SB)
(231)