Ko će zamijeniti smijenjene Radmanovića i Nešića, da li je opozicija iz Rs kolateralna šteta u svađi trojke i SNSD-a?
U Predstavničkom domu PS BiH od 23. januara upražnjena je pozicija člana Kolegija Predstavničkog doma PS BiH iz reda srpskog naroda. Smjenu Nebojše Radmanovića izglasali su zastupnici trojke, SDA, DF-a, NES-a, kao i opozicija iz Rs.
No, jedini zvanični prijedlog u parlamentarnu proceduru za popunu te pozicije podnijeli su zastupnici SNSD-a Sanja Vulić, Obren Petrović, Ljubica Miljanović, Milorad Kojić i Miroslav Vujičić da se Branislav Borenović (PDP) imenuje za drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma.
Hitna sjednica je zakazana za 5. februar s početkom u 14 sati, a nakon okončanja 1. posebne zajedničke sjednice oba doma Parlamentarne skupštine BiH o temi: “POSLANICI/DELEGATI PITAJU – VIJEĆE MINISTARA BiH ODGOVARA”.
Borenović je u svojim istupima kazao da ne želi nikakvu podršku SNSD-a i odbacio je njihov prijedlog. No, formalno, taj prijedlog je jedini u zvaničnoj proceduri.
Dok se opozicija iz Rs po drugi put ponadala da će im trojka pomoći i ubaciti ih u državnu vlast, a nakon što je postalo jasno da za takvo nešto nisu raspoloženi HDZ i Dragan Čović, promijenio se i kurs trojke. Do zajedničkog sastanka trojke i opozicije iz Rs još uvijek nije došlo, a sada su svjesni da im je dato lažno obećanje.
Stranke trojke (SDP 5, NIP 3, NS 2) imaju deset zastupnika. Pridružit će im se dva zastupnika NES-a, Šemsudin Mehmedović i Aida Baručija, ali uz pet ruku opozicije iz Rs to nije dovoljna većina jer imaju 19 ruku. Za većinu su potrebne 22 ruke. HDZ u tome neće učestvovati, a trojka je počela prizivati SDA i DF da budu dio većine. No, iz SDA i DF iznijeli su jasan stav. Glasat će za sve smjene, ali ne i imenovanja, niti su zainteresirani za ulazak u vlast.
S druge strane, upražnjena je i pozicija u Vijeću ministara BiH razrješenjem ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića. Nešić je pripadao kvoti ministara okupljenih oko SNSD-a, a sada je funkciju preuzeo zamjenik Ivica Bošnjak (HDZ BiH). U trenutnom rasporedu snaga, HDZ je najbrojniji u Vijeću ministara BiH (predsjedavajuća Borjana Krišto, ministar pravde Davor Bunoza, ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak, te zamjenik ministra sigurnosti Ivica Bošnjak). Bošnjaci imaju tri ministra (ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, ministra odbrane Zukana Heleza, ministra za ljudska prava i izbjeglice Sevlida Hurtića). Srbi sada imaju pozicije ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Stašu Košarca i ministra finansija i trezora Srđana Amidžića.
Delegat u Domu naroda PS BiH Radovan Kovačević poručio je kako će predložiti predsjedniku Rs Miloradu Dodiku da za ministra sigurnosti BiH kandiduje Nebojšu Vukanovića, šefa stranke Za pravdu i red i aktuelnog narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Rs. No, očito je da to toga neće doći, a formalni prijedlog Predstavničkom domu PS BiH na potvrđivanje upućuje predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.
Izvjesno je da će pozicija ministra sigurnosti biti upražnjena još neko vrijeme, iako je narušen balans u kadrovima iz reda srpskog naroda što je i kršenje Ustava BiH.
Inače, u toku je izbor zamjenika direktora SIPA-e koji provodi Nezavisni odbor, a rang lista se upućuje ministru sigurnosti koji ima diskreciono pravo da predloži jedno ime Vijeću ministara BiH. Ne treba zaboraviti i da je od septembra prošle godine na čekanju imenovanje direktora SIPA-e. Nešić je tada predložio Slobodana Radinkovića, ali pošto je bilo jasno da neće dobiti podršku ni ministara trojke, ali ni HDZ-a, imenovanje je stopirano.
No, vrlo lahko se može desiti da Bošnjak nastavi voditi Ministarstvo sigurnosti do okončanja izbora zamjenika direktora SIPA-e i onda Vijeću ministara BiH predložiti u paketu prijedloge za direktora i zamjenika.
Tokom februara bi se situacija u državnoj koaliciji trebala iskristalisati, a prema svemu sudeći trojka će se povući pred savezom Čović-Dodik. Kolateralna šteta je samo Radmanović i opozicija iz Rs koju je trojka prevarila već drugi put.
(NAP)
(4)