‘Prišli su mi u šoping centru, samo su mi dali papir…‘ Ogroman skandal trese Ukrajinu, Zelenski prvi na udaru!

I nije jedini koji se našao na meti.

 

 

 

Općepoznato je da je u Rusiji nakon invazije na Ukrajinu ukinuto svako iznošenje slobodnog, odnosno kritičkog mišljenja, što je čak i zakonski regulirano. No, barem prema najnovijem izvještaju Politica, čini se da ni u samoj Ukrajini situacija po tom pitanju nije ni blizu zadovoljavajuća, pogotovo kada se radi o tamošnjem kroničnom problemu duboke korupcije. A slično kao i Rusiji, kritičarima se često prijeti slanjem na front ako ne žele držati jezik za zubima.

 

 

Proizlazi to iz svjedočenja ukrajinskog istraživačkog novinara Jevhenija Šulhata koji se, kako piše Politico, spremao objaviti priču o navodnoj korupciji u Sigurnosnoj službi Ukrajine (SBU), kada su mu u trgovačkom centru prišli vojnici u uniformama i pokušali mu uručiti poziv za regrutaciju.

 

 

On je to shvatio kao pokušaj da se suzbije njegovo izvještavanje.

 

 

Ovo smatram zastrašivanjem i ometanjem moje novinarske aktivnosti, rekao je on, dodavši da je do ovog incidenta u travnju došlo odmah nakon što je kontaktirao SBU u vezi s pričom. Šulhat je odbio primiti obavijest i podnio je žalbu.

 

 

No, on nije jedini koji se našao na udaru, po svoj prilici zbog razotkrivanja korupcije. Drugi novinari, razni promatrači političkih i društvenih događanja i osobe iz nevladinih organizacija koje se bave pitanjima zbog kojih je vlast izložena kritici, upozoravaju da administracija ili viši dužnosnici koriste moć regrutiranja građana kako bi ih ušutkali.

 

 

‘Ganja me ured predsjednika‘

 

 

Istovremeno, vlada inzistira da ne stoji iza takvih incidenata te da će reagirati ukoliko do njih dođe.

 

 

Vjerujem da je korištenje alata kaznenog pravosuđa za izvršavanje pritiska na bilo koju osobu, uključujući javne aktiviste, neprihvatljivo i takve informacije mora se odmah prijaviti nadležnim tijelima, kaže zamjenik šefa ureda ukrajinskog predsjednika Oleg Tatarov, koji nadzire institucije koje se bave provedbom zakona.

 

 

Ukrajina je, velikim dijelom zbog ispunjavanja obveza na putu prema euroatlantskim integracijama, snažno pojačala mjere borbe protiv korupcije, no slučajevi poput Šulhatovog i dalje se gomilaju.

 

 

Vitalij Šabunjin, voditelj Centra za borbu protiv korupcije, najutjecajnijeg nadzornog tijela u Ukrajini, optužio je Tatarova da stoji iza optužbi da je Šabunjin nepropisno pušten iz postrojbe na prvoj liniji bojišta, kako bi preuzeo sigurniju službu u Kijevu.

 

 

Šabunjina istražuje ukrajinski Državni ured za istrage (SBI), ne samo zbog izbjegavanja vojne službe i nezakonitog premještaja iz borbene postrojbe, već i zbog toga što nije predao automobil koji su kupili dragovoljci za njegovu vojnu postrojbu. Šabunjin, kao i osobe koje su donirale novac za automobil, negiraju ove optužbe.

 

 

Ako osoba zahtijeva da svi poštuju zakon, onda bi trebala dati primjer, komentira Rostislav Kravec, odvjetnik iz Kijeva, koji je podnio tužbu.

 

 

Šabunjin je inzistirao na tome da je njegov transfer bio legitiman i optužio je Tatarova da stoji iza istrage protiv njega.

 

 

Zašto me ganja ured predsjednika? Možda zato što pričam o tome kako Tatarov upravlja sustavom provedbe zakona u Ukrajini? Ili je to zato što Centar za borbu protiv korupcije sustavno ruši antidemokratske inicijative vlasti, napisao je Šabunjin u objavi na Facebooku.

 

 

Bolesnog čovjeka proglasili bjeguncem od regrutacije

 

 

Teško mi je zamisliti kako mogu biti optužen za izbjegavanje dužnosti ako sam bio dragovoljno mobiliziran u Kijevu u prvim danima invazije, kaže on, dodajući da je njegova postrojba rotirana s prve linije prije nego što je on prebačen.

 

 

Tatarov, pak, odbacuje optužbe i kaže kako je svjestan Šabunjinova doprinosa reformi Ukrajine i borbi protiv korupcije.

 

 

Moje dužnosti uključuju koordinaciju odjela za pravosuđe i uprave za pravnu politiku, koji ni na koji način ne mogu utjecati na aktivnosti bilo koje agencije za provođenje zakona, čiji su istražitelji neovisni, tvrdi Tatarov.

 

 

SBU, pak, nije odgovorio na zahtjev za komentar Šabunjinova slučaja.

 

 

U ožujku je Oleksandr Saliženko, glavni urednik časopisa Česno, koji se bavi razotkrivanjem političke korupcije, bio prisiljen zaputiti se u vojnu komisiju kako bi objasnio zašto se nije pojavio na odsluženju vojne dužnosti, iako ima rak u četvrtoj fazi.

 

 

Do ožujka nisam imao problema s vojnim uredom. Pokušao sam potpisati ugovor s vojskom, ali su me odbili zbog zdravstvenog stanja. Podržavam vojsku i regrutaciju. Stoga je za mene bilo bolno pratiti online kampanju maltretiranja u kojoj me se naziva bjeguncem od regrutacije, rekao je Saliženko.

 

 

Novinari koji istražuju korupciju također su izloženi maltretiranju na internetu, a na anonimnim Telegram kanalima ih se proziva za izbjegavanje mobilizacije nakon što razotkriju korupciju. Oni za to krive ured predsjednika.

 

 

Koriste različite taktike zastrašivanja kako bi pokušali odvratiti novinare i tada, naravno, uvijek mogu zaprijetiti da će vas poslati na prve linije, navodi istraživački novinar Juri Nikolov za Politico. ‘Ti kanali su vrlo bliski uredu predsjednika‘, rekao je.

 

 

Golem napredak

 

 

Predsjednikov ured više je puta zanijekao da ima bilo kakve veze s anonimnim Telegram kanalima na kojima se napada novinare. Predsjednik Volodimir Zelenski također se osvrnuo na taj problem.

 

 

Bilo kakav pritisak na novinare je neprihvatljiv, rekao je Zelenski u siječnju.

 

 

Nikolov smatra da je postao meta zbog svojih priča o navodnoj korupciji u procesima nabave ukrajinskog ministarstva obrane. U siječnju je nekoliko muškaraca pokušalo provaliti u njegov stan u Kijevu, a zatim su mu na vrata nalijepili letke s natpisom ‘bjegunac od regrutacije‘. Policija je pokrenula kriminalističko istraživanje o ovom događaju, ali za sada nitko nije optužen. ‘Dobra vijest je da slučaj još nije zatvoren. Loša vijest je – stvar se ne miče‘, rekao je Nikolov.

 

 

Ove optužbe protiv visokih dužnosnika navode na zaključak da se sustav brani od neugodnih istraga. No, promatrači događanja u Ukrajini i novinari priznaju da je zemlja postigla golem napredak u borbi protiv korupcije posljednjih godina, što je proces potaknut naporima zemlje da ispuni kriterije potrebne za pridruživanje Europskoj uniji i NATO-u.

 

 

 Postigli smo značajne rezultate. Primjerice, naš sustav kontrole bogatstva dužnosnika jedan je od najboljih na svijetu. A elektroničke vladine usluge na pametnom telefonu učinile su nepotrebnim jedan cijeli sloj goleme administrativne korupcije, kaže Šabunjin, ali dodaje da, nažalost, ima još puno posla u borbi protiv korupcije, baš kao i u ostatku svijeta. ‘I ništa ne diskreditira vladu u očima Ukrajinaca kao napadi na ljude koji razotkrivaju korupciju‘, zaključio je on.

 

(Jutarnji)

(682)

‘Prišli su mi u šoping centru, samo su mi dali papir…‘ Ogroman skandal trese Ukrajinu, Zelenski prvi na udaru!

| Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-