Predsjednik SAD Joe Biden ove je sedmice preokrenuo dio jednog od najznačajnijih svjetskih strateških odnosa.
To se dogodilo u TV intervjuu, kada je gospodin Biden upitan što bi se dogodilo da Izrael krene s planiranom invazijom na Rafah. “Ja ne isporučujem oružje”, odgovorio je. Isporuke oružja temelj su američko-izraelskog saveza. Prvi put u četiri desetljeća pojavila se pukotina, piše BBC.
Joe Biden je bio pod stalnim pritiskom u zemlji i inozemstvu da pomogne u sprječavanju daljnjih većih civilnih žrtava i pogoršanja humanitarne krize u Gazi.
Potez kakav nije viđen od Ronalda Reagana
Napokon je prešao prag obustavljanja isporuka oružja Izraelu, američkom najbližem strateškom savezniku u regiji – potez kakav nije viđen od predsjednika Ronalda Reagana 1980-ih.
Od početka rata Biden je uhvaćen u političkoj podjeli između neupitno proizraelske Republikanske stranke i njegove vlastite duboko podijeljene Demokratske stranke, kaže Aaron David Miller, bivši analitičar State Departmenta i veteran mirovnih pregovarača na Bliskom istoku.
Do sada se činilo da predsjednik oklijeva učiniti bilo što što bi moglo naštetiti američko-izraelskim odnosima, kaže gospodin Miller.
Ono što se promijenilo bilo je mišljenje gospodina Bidena da su Izraelci blizu odluke da napadnu Rafah.
Izrael je u ponedjeljak priopćio da njegove kopnene snage započinju “ciljanu aktivnost” na istoku grada, s izraelskim tenkovima koji su navodno okupljeni u blizini izgrađenih područja. Stanovnici su izvijestili o stalnom zvuku granatiranja i rekli da su bolnice koje jedva funkcioniraju preplavljene ranjenima.
UN kaže da je više od 100.000 ljudi pobjeglo od borbi i suočavaju se s velikim nedostatkom skloništa, hrane, vode i sanitarnih usluga.
Netanyahu i dalje obećava ofanzivu
Premijer Izraela Benjamin Netanyahu opetovano je obećao da će pokrenuti potpunu kopnenu invaziju na grad, dom za više od milijun raseljenih Palestinaca. Kaže da je potrebna velika operacija kako bi se uništila četiri preostala bataljuna Hamasa koji se ondje skrivaju, te da će se ona provesti bez obzira na to hoće li bilo kakvi pregovori o prekidu vatre uspjeti.
Washington ga je opetovano pozivao da to ne učini, tražeći “ciljaniju operaciju” u Rafi protiv Hamasa. G. Miller kaže da se predsjednik boji da bi invazija na Rafah “iz temelja potkopala svaku šansu za deeskalaciju rata i oslobađanje talaca”.
Bivši zvaninik, koji je proveo godine savjetujući administracije u kojima je bio Biden, kaže da predsjednik također želi izbjeći krizu sa susjednim Egiptom. Također postoji rizik da bi invazija izazvala više bijesa i podjela u Demokratskoj stranci, kaže on.
“Dakle, poslao je signal”, kaže gospodin Miller.
Uoči TV intervjua Bidena u srijedu, SAD su stavile “pauzu” na isporuku oružja Izraelu – samo jednu pošiljku bombi.
Viši administrativni zvaničnik rekao mi je da postoji posebna zabrinutost zbog “krajnje upotrebe” oružja velike nosivosti i utjecaja koje bi ono moglo imati u gusto naseljenim urbanim sredinama, “kao što smo vidjeli u drugim dijelovima Gaze”.
Bombe od 1000 kilograma su među najrazornijim u izraelskom arsenalu. Njena vojska tvrdi da su takve bombe neophodne za eliminaciju Hamasa. Također su pod provjerom bile pošiljke kompleta municije za zajednički izravni napad (JDAM) koji pretvaraju nenavođene bombe u navođene, rekao je američki zvaničnik.
Izvještaj State Departmenta
U petak je State Department izdao izvještaj koje je naručio Biden ranije ove godine, u kojem se kaže da je Izrael možda koristio oružje koje je dopremila Amerika kršeći međunarodno humanitarno pravo u nekim slučajevima tijekom rata u Gazi.
No u izvještaju se kaže da nema “potpune informacije” u svojoj procjeni, što znači da se vojna pomoć može nastaviti.
Pukovnik Joe Buccino, bivši oficir američke vojske koji je postao viši zvaničnik u Centcomu, američkom vojnom zapovjedništvu na Bliskom istoku, ističe da bi izraelska vojska mogla “sravniti” Rafah sa municijom koje već ima.
Washington opskrbljuje Izrael s 3,8 milijardi dolara vojne pomoći godišnje. Kongres je tome nedavno dodao dodatnih 17 milijardi dolara vrijednih oružja i obrambenih sustava – Izrael je kumulativno najveći svjetski primatelj američke smrtonosne pomoći.
Pukovnik Buccino kaže da je pauzirana isporuka “donekle beznačajna” za bilo kakav jurišni napad na Rafah.
“To je kao mala politička predstava za ljude u Sjedinjenim Državama koji su… zabrinuti zbog ovoga”, kaže on.
Bez obzira je li to slučaj ili ne, to nije ublažilo političke posljedice poteza g. Bidena. U hodnicima američkog Senata republikanci su kipjeli.
“Mislim da je ta stanka apsolutno nečuvena”, rekao je američki senator Pete Ricketts, obraćajući mi se izvan sastanka Odbora za vanjske odnose. “Predsjednik stvarno nema posla raditi ovo.”
Kad sam mu rekao da Izrael još uvijek ima sredstva za izvođenje planiranog napada, on je odgovorio: “Radi se o podršci našem savezniku Izraelu protiv terorističke organizacije.”
Još jedan republikanski senator, John Barrasso, rekao je da Izrael ima pravo “činiti što želi kako bi zaštitio svoj suverenitet”. Za njega je potez gospodina Bidena pokazao jednu stvar: “Slabost ovog predsjednika.”
Ali unutar stranke Joea Bidena došlo je do “toplijeg” prijema promjene.
Napetosti rastu
Demokratski senator Chris Coons prije dva mjeseca pozvao je na ograničenja vojne pomoći Izraelu ako pokrene napad na Rafah “u velikim razmjerima”, bez značajnih promjena u načinu na koji su palestinski civili tretirani i zaštićeni.
“Sukob u Gazi… doveo je do mnogo bolnih razmišljanja za mnoge od nas koji se smatramo snažnim pristašama Izraela, ali smo također vrlo zabrinuti zbog patnje i humanitarnih uvjeta”, kaže on.
Vjeruje da je predsjednik “iznova i iznova” pokušavao obuzdati Netanyahua, ali da su napetosti porasle jer se izraelski čelnik oslanja na političku potporu ultranacionalista koji se protive humanitarnoj pomoći koja ide u Gazu i žele protjerati Palestince sa Zapadne obale.
“Ovo bi mogao biti prvi pravi prekid”, kaže gospodin Coons.
“Raskid” s gospodinom Netanyahuom također dolazi u kritičnom trenutku u pokušajima da se postigne prekid vatre u zamjenu za oslobađanje talaca koje drži Hamas. Pregovori u Kairu prekinuli su ranije ove sedmice bez vidljivog rješenja.
Neki izraelski komentatori su sugerirali da će potez gospodina Bidena kompromitirati pregovore o taocima – da bi svaki pokušaj otupljivanja prijetnje izraelskog napada na Rafah koristio Hamasu.
Tekući detalji razgovora su, međutim, uglavnom nejasni, što otežava konačnu procjenu tvrdnje. Najveći kamen spoticanja je Hamasov zahtjev za trajnim prekidom rata, koji Izrael odbija.
Veza između gospodina Bidena i gospodina Netanyahua seže pet desetljeća unatrag, a jednako je toliko dugo bila turbulentna.
Dok su obojica bili mladići, Biden je rekao da je potpisao sliku koja je kasnije stajala na stolu Netanyahua, napisavši: “Bibi, volim te, ali se ne slažem ni s čim što imaš za reći.”
Netanyahu je često hvalio predsjednika SAD zbog njegove podrške Izraelu, ali su se često svađali oko glavnih političkih pitanja koja se odnose na Palestince.
Manje od dvije sedmice nakon napada 7. oktobra, Biden je odletio u Izrael i zagrlio g. Netanyahua na pisti u Tel Avivu.
Bio sam tamo dok je Biden izlazio sa sastanka s izraelskim vođom i njegovim ratnim kabinetom i stao za govornicu kako bi potvrdio svoju neizmjernu potporu Izraelu, piše kolumnista BBC-a. Ali imao je upozorenje: Nemojte ponavljati pogreške koje smo napravili nakon napada 11. septembra. I objasnio je na što je mislio: “Palestinski narod također jako pati i žalimo zbog gubitka nevinih palestinskih života kao i cijeli svijet.”
Bidenovo ratno putovanje poprima daljnji značaj gledajući unatrag: početak pokušaja da se spriječi gotovo nezapamćen prekid u odnosima SAD-a i Izraela, koji su se ovaj tjedan približili.
U četvrtak, dan nakon što je gospodin Biden najavio pauzu isporuke oružja, gospodin Netanyahu je uzvratio vatru. Premijer je odavno shvatio da može okupiti vlastitu bazu pokazujući prkos američkom pritisku.
“Ako trebamo stati sami, stat ćemo sami. Rekao sam da ćemo se, ako bude potrebno, boriti i noktima”, rekao je.
Predao sam izjavu gospodina Netanyahua Chrisu Coonsu, demokratskom senatoru.
“Ne trebaju se boriti noktima”, rekao je. “Oni će se i trebali boriti s modernim sustavima oružja koje su u mnogim slučajevima razvili zajedno s nama, a koje smo u mnogim slučajevima osigurali mi.”
“Ali oni bi to trebali učiniti na način koji minimalizira civilne žrtve”, rekao je.
(Raport)
(173)