Ronhill, “legendarni” brend cigareta kojim se svaki treći Jugosloven trovao 37 godina, odlazi u historiju, a oni koji će ubuduće uživati u ovoj cigareti, kupovat će ga pod novim imenom – Dunhill.
Kao što je to bio slučaj s još nekim brendovima i ovaj ćemo ubuduće pronalaziti samo na nostalgičnim pušačkim listama kao što je ova.
Kako bi se oprostili od ovog brenda, odlučili smo sastaviti listu nekih davno zaboravljenih brendova, ali i starih ambalaža cigareta koje i danas postoje.
A bila su to uistinu neka druga vremena. Svaka kutija nije imala upozorenje, s omota vas nisu terorisale fotografije crnih pluća i zubi, trgovci su cigarete mogli prodati i maloljetnicima, dimilo se u školama, kancelarijama, bolnicama, uključili bi TV, a tamo bi vas dočekao voditelj s cigaretom u ustima, a čak su i likovi u crtićima tu i tamo znali zapaliti, piše “Index“…
Duhanski proizvodi nesmetano su se reklamiaali (čak i klincima) i bilo je daleko više javnih prostora iz kojih pušači nisu bili protjerani na ulice kao građani drugog reda.
Bivša Juga bila je pušačka “velesila” (šezdesetih se u Jugoslaviji proizvodilo preko 145 različitih brendova), a cigarete nisu imale “fensi” amerikanizovane nazive već se kupovala Morava, Drina, Hercegovina ili Ibar.
I da, većina je bila totalni haos za ljude kojima nije smetalo da se truju cigaretama koje ne samo da ih polagano ubijaju već ih pritom ubijaju i na najsmrdljiviji mogući način. Jednu od većih laži servirala je niška tvornica duhana izbacivši na tržište LD koji se reklamisao kao cigareta koja “ne izaziva kašalj” i “pogađa ukus mladih”. Naravno, sve je bio samo marketinški trik koji su neki popušili. Doslovno.
I nije da ljudi nisu znali da je pušenje štetno (pogotovo nakon sedamdesetih), ali borba protiv pušenja bila je daleko blaža. Štaviše, bila je zabrinjavajuće blaga s obzirom na opasnosti kojih smo danas itekako svjesni.
Stoga, krenimo s podsjetnikom na nezdrava vremena i provjerimo s čime su se trovali naši stari (a i mnogi od nas).
(175)