Musk je objavio da mu se više sviđa Rupert Lowe kao novi vođa Farageove stranke, što je zvučna pljuska slavnom brexitovcu…
Piše: Antonija Handabaka
Elonu Musku već je postala navika baviti se europskom politikom na najvišim razinama. Pamti se da je jednom prilikom na tadašnjem Twitteru napisao objavu i potom gledao stampedo koji je izazvao samo da bi se zabavljao i vidio svjetsku reakciju. “Nisam imao pojma da će to tako izgledati”, rekao je kasnije čovjek koji je u ovom trenutku najbogatiji pojedinac na svijetu i kojem je, čini se. postao svojevrsni hobi vedriti i oblačiti svjetskom političkom scenom.
Najnovije oblake poslao je u smjeru Ujedinjenog Kraljevstva. Dok je s drugim desničarima, poput konzervativne talijanske premijerke Giorgie Meloni i Alice Weidel, šefice krajnje desne njemačke stranke AfD, uspostavio vrlo tople odnose, čini se da mu nije sjeo Nigel Farage, poznati borac za Brexit koji se na čelu desničarske stranke Reform UK ovo ljeto dočepao westminsterskih klupa. Musk je nekidan izjavio da smatra da Farage nema suštinu potrebnu za vođenje britanske desnice. Na čelu stranke Reform UK Musk bi, rekao je, radije vidio jednog drugog političara, Ruperta Lowea. “Nisam upoznao Ruperta Lowea, ali sve njegove izjave koje sam dosad pročitao na internetu mi jako imaju smisla”, poručio je vlasnik društvene mreže X na toj društvenoj mreži čekajući reakciju.
Takav zaokret u dobroj je mjeri neočekivan jer nedavno se Farage hvalio da mu je Musk obećao “milijune za političku kampanju” kada ponovo na red dođu izbori u Britaniji. Farageova izjava o donatoru Musku izazvala je panično pregledavanje britanskih zakona i pozive da se brzo i jasno blokira takva mogućnost jer “predstavlja otvoreno inozemno uplitanje u unutarnje političke stvari zemlje”. Muskov čovjek trebao je, dakle, biti Farage, ili barem Richard Tice, kao drugi najeksponiraniji član stranke. Međutim, od pet zastupnika, koliko ih je stranka uspjela dobiti na prošlim izborima, Musk je poimence sada izdvojio Lowea.
Muskovo laskanje Loweu dogodilo se nakon što se Farage distancirao od notornog britanskog desničara Tommyja Robinsona kojeg je Musk u nedavnim komentarima o britanskoj politici podržao. U slabo prikrivenom “zamahu” prema laburističkom premijeru Keiru Starmeru Musk je nedavno javnost počeo podsjećati na stari slučaj o grupnim silovanjima i napadima na djevojke i djevojčice u Britaniji u vrijeme kad je Starmer bio okružni tužitelj.
Musk je tako tijekom prošlog tjedna na svojoj platformi X objavio desetke poruka u kojima je Starmera nazvao “sudionikom u silovanju Britanije”, o čemu je Jutarnji već pisao. Ustvrdio je da su stotine tisuća britanskih djevojčica bile mete uličnih bandi te grupnog silovanja i ubojstava iako je prema službenim podacima žrtava bilo nešto više od tisuću u razdoblju od 16 godina. Musk se fokusirao na britansko-pakistanske bande optužene za neke od slučajeva. Neovisna istraga iz 2022. posebno se bavila optužbama za orkestrirano zataškavanje, no utvrđeno je da je ta optužba neutemeljena, iako su identificirani višestruki propusti policije i socijalnih službi. Musk je sada otišao korak dalje i ustvrdio da je Starmer sudjelovao u zataškavanju i da zato treba otići. U tom kontekstu ponovno je spomenuo na “Otoku” dobro poznatog desničara Tommyja Robinsona, čovjeka koji za neke Britance predstavlja slobodu govora, a za ostale je primjer običnog govora mržnje i poticanja islamofobije. Stajući u njegovu obranu, Musk se u neku ruku upustio u njegovu rehabilitaciju u javnosti i pojačavanje njegova ugleda i utjecaja u britanskim krajnje desnim krugovima.
“Zašto je Tommy Robinson u zatvoru jer je rekao istinu? Njega trebao osloboditi, a one koji su zataškali ovu travestiju staviti na njegovo mjesto u toj ćeliji”, napisao je u četvrtak napadajući premijera, a braneći vođu Lige za zaštitu Britanije (English Defence League), koji je krajem listopada započeo izdržavanje 18-mjesečne kazne na koju je osuđen zbog nepoštovanja suda u vezi sa slučajem s dokumentarcem u kojom je neistinito optužio 15-godišnjeg sirijskog izbjeglicu za zločine.
Međutim, zbog huliganske i antimigrantske reputacije Tommyja Robinsona, Nigel Farage i Reform UK nisu se složili s Muskom. Farage je objavio da “za Robinsona nema mjesta u njegovoj stranci”, a priznao je i da je bila pogreška to što je Robinson prije nekoliko godina bio uključen u rad UKIP-a, bivše Farageove stranke. Izgleda da se to Musku nije svidjelo.
Međutim, ovo nije prvi put da komentira događaje u Britaniji i da javno zauzima pozicije lokalne krajnje desnice. Prošlog ljeta jako ga je uzrujao policijski angažman prilikom prosvjeda protiv migranata koji su se događali diljem Britanije. Nakon što je Keir Starmer upozorio velike društvene mreže da je poticanje nasilja kazneno djelo, Musk se obrušio na premijerovu “idiotsku izjavu”. Prema Musku, kriza koja je zahvatila zemlju zapravo se svodila na problem slobode govora, a Britaniju, ustvrdio je, nedvojbeno čeka građanski rat. Potom je u rujnu tvrdio da Ujedinjena Kraljevina zbog prenapučenosti zatvora na slobodu pušta osuđene pedofile, a u ispražnjene ćelije baca ljude zbog objava na društvenim mrežama. Ovo se dobrim dijelom odnosilo na Tommyja Robinsona, koji je osuđen zbog objava o iskorištavanju djece i ponavljanju lažne tvrdnje da je sirijski dječak silovao nekoliko britanskih djevojčica. Musk je u više navrata spominjao temu silovanja i ponavljao podatak kojim “barata” krajnja desnica da je u ovom stoljeću silovano “250.000 bijelih djevojčica” i da se u puno slučajeva radilo o grupnim napadima.
Čini se da je Musk zbog Farageovog distanciranja od Robinsona zaključio da ima i boljih lidera stranke. No Lowe je Musku na komentaru zahvalio te stao uz šefa. “Hvala na ljubaznom komentaru. Veselim se zajedničkom radu s Nigelom Farageom i ostatkom tima na prokazivanju nekompetentnosti laburističke vlade i demokratizaciji naše stranke kako bi Reform UK pobijedio na sljedećim izborima i formirao vladu. Osvrnuo se i na Tommyja Robinsona. “On nije bio pravi čovjek za stranku”, složio se sa šefom Farageom.
Podsjetimo još da je Musk nedavno javno podržao njemačku stranku Alternativa za Njemačku, koja vodi u anketama uoči tamošnjih parlamentarnih izbora koji su zakazani za 23. veljače. Muskova poruka, koju je na komentarskim stranicama objavio Die Welt, bila je da bi mainstream stranke trebale poslušati volju birača te shvatiti da stranke poput AfD-a samo odgovaraju na strahove i sumnje dijela birača. “Kako za šeficu stranke možete reći da je ksenofob kad joj je partnerica žena iz Šri Lanke?” argumentirao je između ostalog Musk.
U slučaju Italije, Musk je pojurio u obranu svoje prijateljice Giorgie Meloni, talijanske premijerke koja također nastupa s desne strane političkog spektra. Meloni je na vlast došla obećavajući strogu migracijsku politiku i zatim s Albanijom dogovorila otvaranje centara za obradu zahtjeva za azilom migranata koji stižu morskom rutom u Europu na sjeveru te zemlje. Međutim, nakon što su rimski suci takav aranžman nedavno proglasili neustavnim, Musk je poručio da treba “maknuti suce”. “Italija je velika demokracija i zna se sama za sebe brinuti”, uzvratio mu je u rijetkoj izjavi talijanski predsjednik Sergio Mattarella.
Tko je Rupert Lowe?
Rupert Lowe zastupnik je izborne jedinice Great Yarmouth, grada na istočnoj obali Engleske, koji je u politiku došao iz poslovnih krugova, a najviše se pamti kao loš šef uprave nogometnog kluba Southampton. Ima 67 godina, a u parlament je ušao pobijedivši kandidata britanskih torijevaca u, kako su navodile postizborne analize, jednoj od najznačajnijih preotimanja podrške oslabljenoj i razjedinjenoj konzervativnoj stranci. “Ovo je golem, seizmički događaj u britanskoj političkoj povijesti jer je došlo do pucanja dvostranačkog sustava zahvaljujući velebnoj vojsci naroda”, rekao je nakon pobjede. “Ljudima je dosta, žele promjenu, bolje upravljanje i slobodu”, poručio je tada novopečeni zastupnik. Nedugo nakon što je izabran, Lowe je sastavio popis škola u svojoj izbornoj jedinici u kojima, prema njegovim tvrdnjama, učitelji promiču negativne stavove prema stranci Reform UK, navodeći da to ne može više tako.
Njegovi stavovi tipični su za europsku krajnju desnicu. “Kult klimatskih promjena nastavlja svoj pohod bez nedvojbenih dokaza koji bi pobijali ili potvrđivali njihove tvrdnje”, rekao je o promjenama globalne klime još 2020. Godinu dana ranije, u Europski je parlament ušao kao zastupnik Farageove euroskeptične stranke UKIP koja se zalagala za Brexit. Potom je držao poziciju stranačkog glasnogovornika za biznis i poljoprivredu. Njegova najpoznatija pozicija izvan politike bilo je spomenuto mjesto predsjednika uprave nogometnog kluba Southampton od 1996. do 2009., s iznimkom pauze duge dvije godine. Poziciju je napustio nakon pritiska navijača zbog lošeg stanja u klubu. Još prije tog izleta u svijet nogometa, osnovao je privatni dom za njegu starijih i nemoćnih. Zanimljivo je da je prije toga, a nakon studija, bio u bankarskom svijetu. Između ostalog, radio je za Morgan Grenfell i Deutsche Bank te danas propali Barings Bank.
(Jutarnji list)
(75)