Ruski predsjednik Vladimir Putin ne traži način da okonča rat u Ukrajini, već se priprema za još veći, ocijenio je Financial Times u svojoj analizi.
Kako se navodi, u Moskvi vjeruju da mogu da priušte dugotrajan rat, najprije zbog činjenice da ruska privreda bilježi rast uprkos sankcijama.
Pojačani napadi
Ova analiza dolazi uoči pojačanih napada ukrajinskih dronova na Moskvu, kao i sve veće panike među ruskim građanima.
Sve više se šuška o općoj mobilizaciji. Da se zaključiti da se krvavom ratu u Ukrajini ne vidi kraj, već da se sprema pakao u mjesecima koji dolaze.
U analizi se navodi da ruski predsjednik računa na to da Rusija može mobilisati tri do četiri puta više vojnika od Ukrajine.
To je, prema ocjeni Financial Timesa, najvjerovatnije svrha novousvojenog zakona kojim je starosna granica za služenje vojnog roka podignuta sa 27 na 30 godina.
Novim amandmanima na zakon koji su prošli završnu raspravu u Dumi, donjem domu ruskog parlamenta, povećat će se gornja starosna granica za obaveznu službu na 30 godina od sljedeće godine.
Donja granica od 18 godina će ostati nepromijenjena.
Regruti se ne mogu odmah poslati u borbu. Oni zvanično moraju proći najmanje nekoliko mjeseci obuke prije nego što se mogu prijaviti za odlazak na front.
Regruti pod pritiskom
Međutim, ruske grupe za ljudska prava tvrde da su novi regruti bili pod pritiskom da potpišu ugovore sa vojskom ili su na drugi način bili primorani da učestvuju u ratu u Ukrajini.
Rat je odnio hiljade života na obje strane. Međutim, ubrzo nakon što je invazija u punom obimu počela u februaru 2022. postalo je očito da su ruske snage i lideri vjerovatno očekivali lakšu borbu.
Američki zvaničnici su rekli da su ovogodišnje borbe na prvoj liniji fronta, posebno oko grada Bahmuta, bile su posebno brutalne za Rusiju.
Ukrajinski komandanti rekli su za CBS News da se suočavaju sa talasima ruskih plaćenika koji su izgledali loše opremljeni za borbu.
Predložene izmjene ruskih nacrta zakona predstavljaju značajno odstupanje od prvobitnih amandmana koje je podržao Putin u decembru.
Amandnani su predviđali postepeno podizanje starosne granice sa 18-27 na 21-30 tokom tri godine.
„Ovi amandmani napisani su za veliki rat i opću mobilizaciju. A miris tog velikog rata već se osjeća“, zlokobno je najavio Andrej Kartapolov, šef Duminog odbora za odbranu.
Kartapolov je dodao da su starosne granice proširene kako bi se osigurao dosljedan broj regruta svake godine “tako da bi postojao skup ljudi iz kojih bi trebalo da se crpe“.
(Raport)
(222)