PUTIN TRAŽI VANJSKOG NEPRIJATELJA ZBOG USIJANJA KOD KUĆE: Istrošio je politički arsenal, a potezi koje vuče, pokazuju da je SATJERAN U ĆOŠAK

Ruski predsjednik slao je posljednjih sedmica agresivne poruke neprijateljima u inostranstvu dok raste pritisak na domaćem terenu.

 

 

Američki državni sekretar Antony Blinken posjetio je nedavno Kijev u okviru novih napora administracije predsjednika Joea Bidena da pokaže podršku Ukrajini nakon nedavnog gomilanja ruskih trupa na granici zemlje. Blinken se sreo s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i istaknuo američku posvećenost istočnoevropskoj državi.

 

 

– Pratimo situaciju veoma, veoma pažljivo i mogu vam reći, gospodine predsjedniče, da snažno stojimo uz vas kao što rade partneri – rekao je Blinken, ukazujući da su, iako se većina ruskih trupa povukla, ostale “značajne snage”.

 

 

alt

 

 

Blinkenova posjeta Ukrajini bez sumnje je iskalkulisani odgovor Bidenove administracije na rusko razmještanje skoro 100.000 vojnika duž granice dvije zemlje u aprilu, piše “Business Insider”.

 

 

Iako je Putin nekoliko sedmica kasnije naredio povlačenje, potez je izazvao osudu međunarodne zajednice i doveo do sedmica povišenih tenzija i strahy od invazije. Upravo su te tenzije navele Bidena da pošalje svog diplomatu u Kijev.

 

 

Blinken, koji je bio zamjenik nacionalnog sigurnosnog savjetnika od 2013. do 2015. i zamjenik državnog sekretara od 2015. do 2017, već je upoznat sa Putinovim taktikama. Igrao je važnu ulogu u odgovoru administracije Baraka Obame na rusku aneksiju Krima 2014.

 

 

alt

 

 

Ali, slanje Blinkena kao državnog sekretara na teren šalje jasnu poruku Putinu i Kremlju.

Mnogi su odbacili potez Rusije kao puko zveckanje oružjem, ali nakon više od dvije decenije autokratske vladavine, Putinov politički arsenal se istrošio. Rastuća domaća opozicija, na čelu s Aleksejem Navaljnim, slaba ekonomija i loše upravljanje zdravstvenom krizom pojačali su pritisak na Putina i njegove lojaliste.

 

 

Posljedica toga je da Putin koristi poluge svoje propagandne mašinerije kako bi otklonio bilo kakav izazov njegovoj vlasti, a nigdje se to nije pokazalo očiglednijim nego u njegovom obraćanju naciji pred ruskim parlamentom prošlog mjeseca.

 

 

Putin je iskoristio priliku da, kako piše “Business Insider” izvrti svoje “hitove”, začinjene antizapadnom retorikom (uključujući prikrivene prijetnje i ultimatum) u nadi da će pojačati klimu neraspoloženja među Rusima spram Evrope i Amerike. Upozorio je Zapad da ne prelaze “crvene linije” Rusije.

 

 

– Ako neko naše dobre namjere protumači kao ravnodušnost ili slabost… treba da znaju da će odgovor Rusije biti brz i oštar – rekao je Putin.

 

 

Ali, nije ni spomenuo Navaljnog ili opoziciju uprkos protestima i hapšenjima prije, tokom i poslije govora. Ruske vlasti su, kako je prenio “New York Times”, uhapsile “desetine opozicionih aktivista” prije Putinovog govora, uključujući saveznice Navaljnog Kiru Jarmuš i Ljubov Sobol.

 

 

alt

 

 

Navaljni, koji je krajem aprila okončao 24-dnevni štrajk glađu, i dalje je u ruskom zatvoru uprkos masovnim pozivima na oslobađanje. U više gradova širom Rusije održane su demonstracije za zatvorenog lidera opozicije tokom i nakon Putinovog govora. Iako su opozicione kampanje uvijek uživale podršku mlađih, progresivnijih članova društva, neki izveštaji pokazuju da podrška Navaljom raste.

 

 

Ova podrška će nastaviti da raste kako Putin jača pritisak. BBC je izvjestio da je tužilac naložio zatvaranje svih kancelarija za podršku Antikoruptivnoj fondaciji (FBK) Navaljnog. U izvještaju se ukazuje da bi Kremlj mogao da obilježi njegovu fondaciju kao terorističku organizaciju, što bi omogućilo Putinu da nekažnjeno pohapsi Navaljnijeve pristalice i zamrzne imovinu.

 

 

alt

 

 

Jačanje pritiska na Navaljnog sve govori. Njegovo zamalo fatalno trovanje “novičokom” u avgustu 2020. stavilo je Putina na “tanak led” u međunarodnim vodama, dok se na domaćem terenu raširio plamen. Od tada su Putinovi koraci sve nestabilniji, a “Business Insider” navodi da ruski lider teži da prijeđe u ofanzivu kad je satjeran u ćošak.

 

 

Trenutno većina ruske vojne opreme i dalje stoji na ukrajinskoj granici od akcije u aprilu. Iako je naglo smanjen broj vojnika, ruskim vlastima nije problem da ih ponovo razmjeste duž granice. Možda je protekla vojna parada povodom Dana pobjede dovoljno pokazala u tom smislu.

 

(Blic.rs)

(13)

PUTIN TRAŽI VANJSKOG NEPRIJATELJA ZBOG USIJANJA KOD KUĆE: Istrošio je politički arsenal, a potezi koje vuče, pokazuju da je SATJERAN U ĆOŠAK

About The Author
-