RAMO ISAK, MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA FEDERACIJE BiH: „Naši operativni podaci s terena također govore da su to…“

Paradžemate i potencijalne terorističke ćelije označili su kao prijetnju za sigurnost države, pa će tražiti raspravu o tome u Narodnoj skupštini RS-a i Parlamentu BiH.

 

 

Navodno postojanje i djelovanje terorističkih organizacija u Federaciji aktuelizirali su zvaničnici entiteta RS-a. Od tvrdnji da je islam radikaliziran do paradžemata i povratnika sa stranih ratišta.

 

 

Institucije RS-a sve navedeno smatraju prijetnjom za sigurnost Bosne i Hercegovine. No, nadležne institucije ih demantuju. Postojanje paradžemata negiraju i tvrde da sigurnost građana nije ugrožena.

 

 

Više od stotinu paradžemata u Bosni i Hercegovini nalazi se u evidenciji MUP-a RS-a. Njihove aktivnosti budno prate nadležni organi. Tvrdnje, barem, za sada ne prate potpuni podaci.

 

 

Detalji nisu poznati, a ni broj paradžemata još nije preciziran. Ipak, istupanje ministra unutrašnjih poslova RS-a bilo je dovoljno da probudi sumnju javnosti u sigurnost države, a Bošnjake označi radikalnim. Islamska zajednica u BiH tvrdnje institucija RS-a demantuje.

 

 

„Nekoliko manjih skupina i pojedinaca koji se nisu odazvali pozivu IZ u BiH na integraciju ostale su djelovati izvan strukture IZ u BiH, no njih je isuviše malo da bi činili makar jedan kompaktan džemat. Kako god, Islamska zajednica nikada nije imala indicije da se radi o bilo kakvim militantnim skupinama, posebno ne ‘terorističkim organizacijama’ ili ‘vojnim kampovima’. Pokušaje da se ovo pitanje zloupotrijebi kako bi se iskonstruisala navodna opasnost od ‘radikalnih islamskih/bošnjačkih skupina’ Islamska zajednica smatra zlonamjernim i tendencioznim podmetanjima“, naveli su iz Islamska zajednica u BiH.

 

 

Tačne i detaljnje podatke o registrovanim paradžematima tražili smo od MUP-a RS-a. No, odgovor nismo dobili. Baš kao ni konačnu procjenu sigurnosti u državi od ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića. S druge strane, nadležni u Federaciji BiH tvrde da je riječ samo o populizmu.

 

 

„Nemaju oni nikakve informacije, ništa to nije tačno. Sve informacije koje bi neko mogao imati, to su naše obavještajne agencije, a obavještajne agencije nemaju te informacije, to znači nemaju takve. Naši operativni podaci s terena također govore da su to netačne informacije“, poručuje Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH (Snaga naroda).

 

 

Prema tvrdnjama ministra unutrašnjih poslova RS-a, pod lupom su i povratnici sa stranih ratišta. Ponovo bez konkretnih podataka. U Federaciji nešto jasniji.

 

 

„Nema više povratnika iz Sirije. Iz Ukrajine se pojavljuju, još ćemo utvrditi ko je bio u Ukrajini itd. Radimo operativno, ali sve to ne može da ugrozi sigurnost Bosne i Hercegovine jer su to samo pojedinačni slučajevi. Trenutno nemamo tih organizovanih grupa, niti terorističkih ćelija“, dodaje Isak.

 

 

Predstavnici RS-a, čini se, fokusirani su na terorizam i to isključivo na području Federacije. Paradžemate i potencijalne terorističke ćelije označili su kao prijetnju za sigurnost države, pa će tražiti raspravu o tome u Narodnoj skupštini RS-a i Parlamentu BiH.

 

(SB)

(354)

RAMO ISAK, MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA FEDERACIJE BiH: „Naši operativni podaci s terena također govore da su to…“

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-