Na Zapadu raste strah da bi Rusija mogla upotrijebiti hemijsko oružje u posljednjoj eskalaciji svoje vojne kampanje protiv Ukrajine.
Zapadni dužnosnici rekli su da su “ozbiljno zabrinuti” da bi mogli počiniti takve zločine zbog onoga što se dogodilo u drugim sukobima i zbog tvrdnji o operaciji “lažne zastave” koja je, čini se, pripremila teren za takav brutalni napad, piše The Times.
Šta je hemijsko oružje?
Prema Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW), globalnom tijelu koje nadzire eliminaciju hemijskog ratovanja, svaka hemikalija koja se koristi za “namjernu smrt ili štetu” svojim toksičnim svojstvima klasificira se kao hemijsko oružje.
Agencija kaže da je uobičajena koncepcija ovog oružja otrovna hemikalija sadržana u sistemu za isporuku, poput bombe ili artiljerijske granate. Međutim, definicija je mnogo šira i uključuje streljivo, uređaje i bilo koju drugu opremu posebno dizajniranu za naoružavanje toksina i agenasa.
Svaka hemikalija koja “svojim hemijskim djelovanjem na životne procese” može uzrokovati smrt, privremenu onesposobljenost ili trajnu štetu ljudima ili životinjama, smatra se otrovnom.
Ovo je definicija hemijskog oružja bez obzira na njegovo porijeklo ili način proizvodnje. Drugi primjeri hemijskog oružja uključuju predmete s miroljubivom civilnom primjenom koji imaju “dvostruku namjenu” i mogu se koristiti u vojne svrhe.
Koje vrste hemijskih sredstava postoje?
• Sredstva za gušenje nanose ozljede uglavnom dišnih puteva i nadražuju nos, grlo i posebno pluća. Raspršuju se kao plin i kada se udahnu uzrokuju izlučivanje tekućine iz zračnih vrećica u plućima, “u suštini utapajući one koji su pogođeni”, prema OPCW-u. Primjeri ovih sredstava uključuju hlor, difosgen i fosgen.
• Živčani agensi su vrlo toksični i brzo djeluju, a djeluju tako da blokiraju enzim u živčanom sistemu koji se zove acetilkolinesteraza, koji izaziva hiperstimulaciju mišića, žlijezda i drugih živaca.
Raspršeni kroz tekućinu, aerosol, paru i prašinu, djeluju prvenstveno apsorpcijom kroz kožu i pluća. Samo miligrami nekih živčanih agenasa mogu ubiti. Ostali učinci uključuju slinjenje, znojenje, zamagljen vid, glavobolje, otežano disanje i povraćanje te napade.
Jedan od najpoznatijih napada nervnim agensom bio je u Salisburyju 2018. godine, kada su ruske sigurnosne službe upotrijebile novičok protiv dvostrukog agenta Sergeja Skripala i njegove kćeri Julije.
• Mjehurići su među najčešće korištenim agensima u hemijskom oružju, s dobro poznatim primjerima uključujući sumporni iperit i dušikov iperit.
To su “masne tvari” koje nakon izlaganja spaljuju kožu i truju ćelije kada se udahnu. Izloženost uzročnicima mjehura putem tekućine, aerosola, pare ili u obliku prašine uzrokuje „velike i često po život opasne kožne mjehuriće“, što rezultira sljepoćom i trajnim oštećenjem dišnog sistema.
• Toksini su otrovne hemikalije koje proizvode živi organizmi i mogu se smatrati i hemijskim i biološkim oružjem kada se koriste u suprotnosti s međunarodno dogovorenim pravilima. Moguće je sintetizirati mnoge vrste toksina u laboratorijima.
Je li hemijsko oružje zabranjeno?
Rusija je među 193 države koje su se 1997. godine obavezale na Konvenciju o hemijskom oružju (CWC), prvi svjetski multilateralni sporazum o razoružanju s ciljem eliminacije cijele kategorije oružja za masovno uništenje u određenom vremenskom okviru.
Oko 98 posto svjetske populacije živi pod zaštitom konvencije, a 99 posto zaliha hemijskog oružja koje su proglasile države koje su ga posjedovale je “provjerljivo uništeno”, prema OPCW-u, koji je odgovoran za provedbu obaveza.
Razvoj, proizvodnja i skladištenje otrova za potrebe ratovanja zabranjeni su i prema CWC i Konvenciji o biološkom oružju. Grupa nervnih agenasa poznatih kao novičok trebala bi biti dodana na popis kontroliranih supstanci CWC-a – što je jedna od prvih velikih izmjena ugovora.
Je li Rusija koristila hemijsko oružje u Siriji?
Usred stalnih međunarodnih navoda o napadima hemijskim oružjem u Siriji, OPCW je 2014. pokrenuo misiju utvrđivanja činjenica kako bi istražio navode o korištenju otrovnih hemikalija, navodno hlora, u neprijateljske svrhe tokom sirijskog građanskog rata.
Nadzorno tijelo je ispitalo nekoliko incidenata i potvrdilo s “visokim stepenom sigurnosti” da su hlor i agensi senfa korišteni kao oružje u Siriji.
SAD je optužio Rusiju da je pomogla Siriji da sakrije korištenje zabranjenog otrovnog streljiva tokom sukoba potkopavajući rad OPCW-a dok je pokušavao identificirati odgovorne.
Režim predsjednika Putina dosljedno je branio predsjednika Assada i sirijski režim te kritikovao istražitelje OPCW-a, optužujući ih da koriste informacije “iz pristranih izvora koji se suprotstavljaju sirijskoj vladi” i da se oslanjaju na “pseudo svjedoke”.
Rusija i Kina pridružile su se 13 drugih država u glasanju protiv mjere za ograničavanje prava Sirije unutar multilateralne organizacije.
Hoće li Rusija koristiti hemijsko oružje u Ukrajini?
Zapadni dužnosnici upozorili su na svoju “ozbiljnu zabrinutost” da bi Putin mogao upotrijebiti hemijsko oružje u Ukrajini kako bi počinio daljnja zvjerstva tokom invazije.
Jedan dužnosnik je rekao: “Mislim da imamo dobar razlog za zabrinutost zbog moguće upotrebe nekonvencionalnog oružja, dijelom zbog onoga što smo vidjeli da se dogodilo u prijašnjim sukobima.
“Kao što sam već spomenuo, na primjer, ono što smo vidjeli u Siriji, dijelom zato što smo vidjeli prethodnu pripremu terena za to pomoću lažnih tvrdnji koje se plasiraju u javnost, kao i drugim indikacijama. Dakle, to je ozbiljna briga za nas.”
(Raport.ba)
(38)