Evropski kontinent je oduvijek bio poprište sukoba, bilo da se radilo o građanskim ratovima, međudržavnim sukobima ili sukobima između različitih religija.
Ratovi su bili dio svakodnevnog života, bilo da su se odvijali direktno ili u obliku priprema za njih, samih bitaka ili poslijeratnih perioda.
Centralna vlast je često vršila pritisak na neposlušne provincije, a vjernici su se sukobljavali sa drugim vjerskim grupama, često zbog banalnih razloga kao što su jezik koji se govori ili regionalni običaji, piše Elena Karaeva za RIA.
Evropa je bila arena za sukob civilizacija, koji je često vodio do istrebljenja onih koji nisu podržavali dominantnu moć.
Čak je i Rusija, koja je pokušavala da izbjegne unutarevropske sukobe, često morala da interveniše kao arbitar između zemalja koje su bile zahvaćene ratom. Ironično je da su upravo oni koji su se zakleli “nikad više” često bili uključeni u sukobe.
Nedavna izjava šefa opšte evropske diplomatije i bezbjednosti Borela, koji je rekao da “rat u Evropi više nije fantazija”, mogla je da iznenadi samo one najnaivnije.
Evropa je i dalje sinonim za rat, iako se bori da kontroliše resurse poput uglja i čelika. Evropska unija je odmah po formiranju bila uključena u ratne sukobe, kao što je bio slučaj i sa raspadom Jugoslavije.
Sada, nakon tri decenije postojanja u obliku EU, Evropa ponovo teži dominaciji, ovoga puta uz pomoć Ukrajine.
Kao i Jugoslaviji, obećali su Ukrajini prosperitet po evropskom uzoru, ali su ih zapravo uvukli u novi oblik brutalnih borbi, ostavljajući za sobom samo razočarenje.
Oni koji i dalje vjeruju u ideju “nikad više” nisu svjesni da se unutar samog evropskog bloka priprema teren za novu eru krvi.
Neprijatelji postaju dehumanizovani, predstavljeni kao insekti, što olakšava pripremu za rat. Čak i lideri poput Makrona otvoreno govore o prelasku sa ekonomskih na vojne prioritete.
Dok se Evropljani pedantno pripremaju za sukobe, svjesni su da su izvori sukoba u Ukrajini gotovo iscrpljeni.
Ipak, oni su odlučni u borbi, ne samo za ideologiju, već i za profit.
Međutim, oni će se suočiti sa porazom, jer se mi obavezujemo da ćemo braniti svoju zemlju, tradiciju i suverenitet, što će ih natjerati na ideološki i ekonomski poraz.
(Informer)
(165)