16 milijardi KM”
Član Glavnog odbora SDS-a i načelnik Općine Istočna Ilidža smatra da se na ovaj način stvara preduvjet za jedan poligon – legalan način za ubacivanje nelegalno stečenog novca u sistem.
Vlada RS-a je odavno bacila oko na štednju građana Bosne i Hercegovine, na onih 16 milijardi depozita koje građani imaju u bankama.
Vlada odavno govori da građani imaju novca i da nije tačno da nemaju”, izjavila je Mirjana Orašanin, zastupnica u NSRS-u i član Predsjedništva SDS-a, komentarišući početak prodaje narodnih obveznica u RS-u, saopćio je SDS.
Ona ističe da obveznice, načelno, mogu biti dobra ideja, ali da se ovdje postavlja pitanje rizika i povjerenja u institucije.
Činjenica je da je Vlada bacila oko na taj novac, a pokazuje to tako što izmišlja razne načine kako da ga prelije iz poslovnih banaka u budžet RS-a.
Jedan od tih načina su i štedne obveznice, putem kojih će sigurno određena sredstva biti prelivena, s obzirom na to da su uvjeti pod kojima su emitovane zaista povoljni. Oni mogu donijeti veći profit onima koji investiraju u obveznice, nego onima koji drže novac u bankama.
Međutim, sa druge strane, postavlja se pitanje rizika. Кoliko građani zaista vjeruju vlastima? Кoliko vjeruju da će ta zarada biti isplaćena?”, naglašava Orašanin.
Član Glavnog odbora SDS-a i načelnik Općine Istočna Ilidža Marinko Božović smatra da se na ovaj način stvara preduvjet za jedan poligon – legalan način za ubacivanje nelegalno stečenog novca u sistem.
Naime, obveznice RS-a mogu se kupiti putem pošte, bez provjere porijekla novca. Minimalan broj za kupovinu je 100 obveznica, a cijena jedne je jedna konvertibilna marka.Možete kupiti 10.000 obveznica u jednoj pošti, sutra u drugoj, i tako dalje.
Na ovaj način, svi oni koji su iznijeli novac stečen različitim poslovima u RS-u sada ga vraćaju u tokove. Ono što je urađeno u proteklom periodu, a što je sada stavljeno na scenu, upravo je mehanizam za legalizaciju tog novca”, veli on.
Podsjeća da kada se vratimo korak unazad vidimo da se RS u proteklom periodu zadužila 100 miliona eura, a zatim 240 miliona eura.
Predsjednik Vlade RS-a ne želi da otkrije ko su kreditori koji pod tim uvjetima daju novac RS-u.
Sve ovo pokazuje da RS nema mogućnost zaduživanja na inostranim tržištima i da se nalazi u izolaciji. Odgovori na ova pitanja moraju kad-tad doći na dnevni red i biti saopšteni svim građanima RS-a”, jasan je Božović, saopćio je SDS.
(SB)
(790)