Prema posljednjim informacijama koje su saopćene iz KCUS-a, na Pedijatrijskoj klinici hospitalizovano je četvero djece, jer su pozitivna na koronavirus. Međutim, ono što je dodatno zabrinulo prije svega roditelje, ali i cjelokupnu javnost, je da jedno od oboljele djece uma takozvani Kawasaki sindrom.
Naravno, odmah se pojavljuje na desetine pitanja. O čemu se radi? Kakva je bolest u pitanju? Je li zarazna, odnosno prenosiva? Ko su ugrožene kategorije? Kako se liječiti? Kako se zaštititi? Sva ova pitanja postavili smo jednoj od najboljih pedijatrica u našoj zemlji, ali i regionu, dr. Senki Mesihović-Dinarević.
– Odmah moram reći da Kawasaki sindrom nije zarazna, odnosno prenosiva bolest, nego se radi o reaktivnom oboljenju. Bolest se pojavljuje u najvećem broju slučajeva kod djece mlađe od pet godina. Radi se, zapravo, o odgovoru organizma na neku infektivnu bolest – kazala je Mesihović-Dinarević za “Oslobođenje”.
Prema njenim riječima, Kawasaki sindrom napada srce i koronarne krvne sudove.
Četvero djece hospitalizovano je u KCUS-u zbog koronavirusa: Jedno dijete ima Kawasaki sindrom, drugo je pokušalo počiniti suicid
– U borbi s virusom organizam počinje napadati vlastite krvne sudove. U svijetu još nije dovoljno istraženo zašto neki organizam, kao reakciju imunološkog sistema, napada vlastite koronarne krvne sudove i pod kojim uslovima se to dešava. Ovakva reakcija organizma događa se u toku ili čak nakon preležane neke infektivne bolesti, poput zaraze koronavirusom. U liječenju je veoma bitno da se na vrijeme prepozna i da se započne s terapijom. Inače, ova bolest se liječi kombinacijom imunoglobina i kortikosteroida. Ako se ne počne na vrijeme s liječenjem, ishod može biti letalan, odnosno smrtonosan, ili može ostaviti trajne posljedice na zdravlje djeteta, koje, onda, može cijeli život provesti uz rizik od infarkta miokarda – dodala je Mesihović-Dinarević.
Upozorila je roditelje, ali i kolege doktore, na simptome koji mogu ukazivati na pojavu Kawasaki sindroma kod djeteta.
– Ako dođe do naglog neobjašnjivog rasta temperature, ako se iznenada pojavi osip, roditelji odmah trebaju odvesti dijete pedijatru, odnosno doktoru porodične medicine. Bolest je izlječiva, a prema iskustvima kolega iz Irske, dvoje od 20 djece zahtijevalo je tretman na intenzivnoj njezi – pojasnila je Mesihović-Dinarević za “Oslobođenje”.
(3163)