RUKA RUKU MIJE: “Njima treba kriza u ovom momentu, svima, ne samo Miloradu Dodiku, nego i Draganu Čoviću…”

Prva smjernica kako će se stvari odvijati bit će sastanak u Mostaru, ukoliko Dodik pristane doći.

 

 

 

Već mjesec dana nema sastanaka ni pregovora partnera na državnom nivou vlasti, a ni onaj posljednji u Sarajevu nije donio rješenja i pomake. Sastanak bi trebao biti održan u Mostaru naredne sedmice, ukoliko se svi lideri pojave.

 

 

Jesu li interesi građana ispred stranačkih?

 

 

 

Od ubrzanog evropskog optimizma i usvajanja zakona kojim nas je uslovila Evropska unija, vladajuće stranke u BiH brzo su stigle do faze ponovnih blokada.

 

 

Tako mjesecima optimizma nema, kao ni konkretnog dogovora. Pokušaja za razgovor istina je bilo, ali još više tema koje su udaljile partnere.

 

 

Od Rezolucije o genocidu u Srebrenici, do Svesrpkog sabora, pa do najnovije – uslovljavanja. I ovaj put prednjači lider SNSD-a. Traži, kaže, odgovornost za rušenje Ustava Bosne i Hercegovine.

 

 

“Ako hoće dalje da razgovaramo, mora da se utvrdi odgovornost za rušenje Ustava BiH, da se smijene Lagumdžija i Konaković zato što su prekršili Ustav, a da se otpočne procedura smjene Bećirovića koji je skrivao od organa BiH tu aktivnost i koje su proveli u UN-u poptuno ilegalano, tajno, to je minimum, možda onda da sjednemo i pričamo”, kaže predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

 

 

“Volio bih znati kako misli Bećirovića smijeniti? To je krucijalno pitanje i pokazuje stanje u kom se Dodik nalazi, Dodik se nije snašao na realnu politiku koju je trojka donijela na scenu, nije iskoristio priliku da iza sebe ostavi taj populizam, svakodnveno političko blato u kojem želi da živi”, kategoričan je predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković.

 

 

I dok se dva partnera politički prepucavaju, jasno je sve je manje šanse za dogovor. Prepreke na tom putu u vidu izbornog zakona, zakona o Ustavnom sudu BiH, usvojene Rezolucije o genocidu u Srebrenici. Sve se to prelama preko neusvojenog budžeta institucija BiH i rada u parlementarnim klupama. Strasti naizgled pokušava smiriti treći partner – lider HDZ-a BiH Dragan Čović. On poziva na razgovor u Mostaru.

 

 

“Iako imamo tih nesporazuma, naših nadmudrivanja koja dolaze svaka tri-četiri mjeseca u valovima, da ih stavimo po strani, a da ono što je strateško, da nas natjera da sjednemo za stolom, moja je obveza, obzirom da sam dobio zadatak da naredni koordiniram sastanak lidera, da pokušamo to iskoordinirati ovaj tjedan, a naredni se sastati u Mostaru”, navodi predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

 

 

Kao glavni adut Čović navodi evropski put BiH i to da se sredstva iz EU tranši ne mogu realizovati bez budžeta. I poručuje: sve ove avanture mogu zaustaviti ono što se do sada postiglo.

 

 

Samo partnerstvo na državnom nivou od početka je avantura, smatraju poznavaoci političkih prilika. Odnosi se zaoštravaju, bitne stvari blokiraju, a jedan je razlog državna imovina.

 

 

“Tako da se može pretpostaviti da slijedi nametanje zakona o imovini, ono što je bilo najavljeno prije više mjeseci možda je sada došlo do tačke da bi se moglo realizovati, a ovo je samo možda izlazna strategija ili posipanje pepelom za sve ono što bi moglo uslijediti”, stava je politički analitičar iz Banjaluke Mladen Bubonjić.

 

 

“Njima treba kriza u ovom momentu, svima, ne samo u RS Miloradu Dodiku, nego jednako i Čoviću i u ovom dijelu Federacije BiH, jer građani ih neće pitati šta se uradili, jer nisu uradili ništa, e to je to izbjegavanje sučeljavanja licem u lice sa ljudima, da vidimo rezultate vašeg rada”, navodi novinar Almir Terzić.

 

 

Ako je suditi prema prognozama, slijedi dodatno zaoštravanje odnosa i opstrukcije. Prva smjernica kako će se stvari odvijati bit će sastanak u Mostaru, ukoliko Dodik pristane doći.

 

(SB)

(79)

RUKA RUKU MIJE: “Njima treba kriza u ovom momentu, svima, ne samo Miloradu Dodiku, nego i Draganu Čoviću…”

About The Author
-