Sada je i službeno: Počeo je svjetski rat kakav smo mogli vidjeti samo na filmovima…

Dok se u predstojećem ratu tek trebaju odrediti saveznici, bojna polja i metode, žrtve se već znaju. To ćemo biti mi…

 

 

Piše: Ilija Matanović

 

 

Teško je uopće probati zamisliti što se moralo motati po glavama šefova američkih tehnoloških kompanija i njihovih investitora koji su utukli nebrojene stotine milijardi dolara u razvoj umjetne inteligencije (AI) u trenutku kada se praktički niotkuda pojavio mali startup iz Kine pod imenom DeepSeek i ponudio isto što i oni – ali napravljeno više puta jeftinije, jednostavnije i ponuđeno svijetu besplatno.

 

 

Pojednostavljeno, pojavom Deepseeka počeo je svjetski rat umjetne inteligencije.

 

 

DeepSeek, umjetna inteligencija napravljena u Kini i koja etabliranim igračima poput OpenAI-ja ometa trku za novcem, ima unutar sebe Huaweijev čip, tvrdi se u novom internet izvještaju.

 

 

Dok teške poslove obavlja Nvidia, za sve što se događa nakon toga, to jest razmišljanje i reagovanje – ili zaključivanje u terminima vještačke inteligencije – kineski AI startup naizgled koristi hardver kompanije Huawei.

 

 

To je prikladan i jasan podsjetnik da se inovacija ili sposobnost izuma i napredovanja ne mogu ograničiti.

 

 

Gledajući DeepSeek i Huawei, sasvim je jasno da je potreba majka svakog izuma. Obje firme (DeepSeek je očito nova i puno manja od Huaweija) imale su američke sankcije koje su spriječile pristup najnovijoj i najboljoj tehnologiji.

 

 

Ono što se dogodilo s Huaweijem nadaleko je poznato i dobro dokumentovano. Ni DeepSeeku nije bilo lako. Zapravo, stvari su vjerovatno bile čak i izazovnije s obzirom na njegovu veličinu i razmjere.

 

 

Ali čini se da je nužnost ono što je podstaklo startup koji se odvojio od hedge fonda da izgradi nešto – umjetnu inteligenciju – o čemu danas priča cijeli svijet.

 

 

Naravno, ovakav uspjeh nikako nije godio zapadu.

 

 

Italijanski regulator blokirao je u četvrtak po hitnom postupku uslugu kineskog startupa DeepSeeka baziranu na umjetnoj inteligenciji, a Francuska i Irska zatražile su od informacije kako bi utvrdile moguće prijetnje za lične podatke korisnika.

 

 

U utorak Garante je od kineskih tvrtki Hangzhou DeepSeek Artificial Intelligence i Beijing DeepSeek Artificial Intelligence zatražio informacije o upotrebi osobnih podataka korisnika, s obzirom na “potencijalno veliki rizik za podatke miliona ljudi u Italiji”.

 

 

 

36152100

 

(Jutarnji list)

(464)

Sada je i službeno: Počeo je svjetski rat kakav smo mogli vidjeti samo na filmovima…

| Kolumne, Slider, Tehnologija, Vijesti |
About The Author
-