Samo države proglašavaju strance personom non grata: Ko je trebao zaštititi njemačku ministricu od nasilnog progona iz Banje Luke?

Entitet RS u ovom slučaju na sebe je preuzeo prerogative države, šaljući u vrijeme udara na ustavni poredak iz tog entiteta još jednu opasnu poruku…

 

 

 

Autor: Semira Degirmendžić

 

 

Nakon što je odlukom Vlade Republike Srpske, njemačka ministrica za Evropu Anna Luhrmann proglašena personom non grata u ovom bosanskohercegovačkom entitetu, postavlja se pitanje hoće li iko preispitati tu skandaloznu odluku i utvrditi da li je Vlada RS uopće imala nadležnost da je donese.

 

 

Do sada je u BiH, a to je praksa i u svijetu, nadležnost donošenja odluke o proglašavanju nekog diplomate ili stranca personom non grata bila u isključivoj ingerenciji države.

 

 

 

Zavisi od ranga

 

 

U BiH personom non grata, u zavisnosti od ranga diplomate ili osobe koja se proglašava nepoželjnom, procedure provode Ministarstvo vanjskih poslova i Predsjedništvo BiH.

 

 

Nikada do sada se neka osoba nije mogla s posljedicom pravne valjanosti proglasiti nepoželjnom u državi BiH, a entitet RS je dio BiH, da o tome procedure i odluke nisu donijele državne institucije ili visoki predstavnik u BiH.

 

 

Odluka Vlade RS da prisili njemačku ministricu Annu Luhrmann da napusti Banju Luku, prema svemu sudeći, nema nikakvu pravnu snagu niti uporište u nadležnostima, jer taj entitet nema ovlasti za donošenje odluka o stranim zvaničnicima država s kojima država BiH ima sporazume i ugovore.

 

 

Stoga se odluka Vlade RS više može tumačiti protivpravnim nasilnim činom i prijetećom porukom zasnovanom na osveti bjegunca od bh. pravosuđa Milorada Dodika.

 

 

Predsjednik RS je zbog ogorčenosti što mu je Njemačka uvela sankcije zbog udara na ustavni poredak BiH, odlučio uz silu i nediplomatske poteze faktički protjerati ministricu Luhrmann s područja entiteta koji je neodvojivi dio BiH.

 

 

Međutim, ne smije se zanemariti da je entitet RS u ovom slučaju na sebe preuzeo prerogative države, šaljući u vrijeme udara na ustavni poredak iz tog entiteta još jednu opasnu poruku o postojanju paralelne vlasti koja sebi uzima za pravo preuzimanje državnih nadležnosti.

 

 

 

Postao trend

 

 

Također, postavlja se pitanje – ko je trebao zaštititi njemačku ministricu i kao zvaničnicu jedne BiH prijateljske zemlje, a i kao bh. gošću od nasilnog istjerivanja iz Banje Luke?

 

 

Podsjećamo, Predsjedništvo BiH je 2009. godine nepoželjnom osobom proglasilo Desiderius Ostogonacu da Coste, tadašnjeg ambasadora Gvineje Bisao u BiH.

 

 

 

Predsjedništvo BiH 2009. nepoželjnom osobom proglasilo ambasadora Gvineje Bisao

 

 

 

Prije toga, tačnije 1998. godine četničkog vojvodu i presuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja personom non grata u BiH proglasio je tadašnji visoki predstavnik Carlos Westendorp.

 

 

Iako je u BiH posljednjih godina faktički postao trend da neke lokalne zajednice, od općina preko gradova do kantona, proglašavaju po svom nahođenju neku osobu nepoželjnom, uz to te su osobe još državljani BiH, takve odluke nemaju pravnu niti obavezujuću snagu.

 

 

 

Izostao pravosudni epilog

 

 

Međutim, činjenica da takvi slučajevi do sada nisu dobili neki pravosudni epilog i na ovom slučaju u RS pokazuje kuda nas to može odvesti.

 

 

Nažalost, za sada se bh. institucije nisu oglasile o nezakonitom protjerivanju njemačke ministrice s jednog dijela bh. teritorije, što je jednako skandalozno.

 

 

Sada nam preostaje samo da se pitamo da li i svi oni koji žive u bh. entitetu Federacija BiH sutra mogu biti protjerani iz entiteta RS i biti proglašeni nepoželjnima u tom dijelu svoje države.

 

 

Ako nam se to desi, neka nam nadležne bh. institucije jave kome da se obratimo, jer nam Ministarstvo unutrašnjih poslova RS neće pomoći, nego će kao i u slučaju njemačke ministrice, izvršiti takvu eventualnu naredbu.

 

 

 

Oglasilo se njemačko ministarstvo

 

 

Kao što smo ranije prenijeli, povodom skandaloznog postupka Dodikovog režima prema ministrici za Evropu, oglasilo se i Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke.

 

 

Iz Ureda njemačkog ministarstva vanjskih poslova saopćeno je da “Dodik nema zakonske ovlasti nekoga proglasiti personom non grata”.

 

 

“Republika Srpska nije samostalna država”, navode iz Ministarstva.

 

 

 

 

Autor: Raport

(377)

Samo države proglašavaju strance personom non grata: Ko je trebao zaštititi njemačku ministricu od nasilnog progona iz Banje Luke?

About The Author
-