stranim agentima…
Brojni predstavnici bh. civilnog društva, medija, stručnjaka i međunarodne zajednice pozvali su vlasti RS-a da povuku nacrt zakona o tzv. stranim agentima na konferenciji “Civilno društvo i mediji: Kritički glasovi pod pritiskom”.
Događaj je danas održan u Domu omladine u Banjoj Luci u organizaciji Ureda EU u BiH zajedno sa Misijom OSCE-a u BiH i Transparency International u BiH.
Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Johann Sattler podsjetio je da je nedavni Izvještaj Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu označio nedavnu kriminalizaciju klevete, kao i nacrt zakona o stranim agentima kao glavne korake unazad na evropskom putu zemlje.
Dodao je i da “demokratije ne postavljaju prepreke legitimnim kritičkim glasovima”.
“Kritički glasovi i različita gledišta neophodni su ne samo za vitalnost demokratije, već i društva, pomažući, na primjer, u borbi protiv korupcije i netolerancije. Nacrt zakona o tzv. stranim agentima približio bi Republiku Srpsku standardima autoritarnih režima umjesto standardima Evropske unije. Nacrt zakona o stranim agentima je korak unazad za temeljene slobode, kao i evropski put, te ga stoga treba povući”, naglasio je Sattler.
Šef Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler podsjetio je da je Ured OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) zajedno sa Venecijanskom komisijom Vijeća Evrope izradila detaljno mišljenje o zakonu o stranim agentima RS-a u kojem se navodi da vlasti RS-a moraju preispitati usvajanje ovog zakona jer se njime ozbiljno krše obaveze i posvećenost BiH u pogledu ljudskih prava u dijelu slobode udruživanja i izražavanja.
“Duboko smo razočarani što su vlasti RS-a odlučile da zanemare ovo mišljenje, kao i mišljenja niza drugih međunarodnih mehanizama za ljudska prava, uključujući tri specijalna izvjestitelja UN-a, i umjesto toga nastave sa usvajanjem ovog štetnog i regresivnog zakona”, dodao je Aggeler.
Na konferenciji su učestvovale brojne organizacije civilnog društva i aktivisti koji su iznijeli svoje stavove protiv predloženog nacrta zakona, kao i ukupne atmosfere ili sve manjeg prostora za kritičke glasove koji je posebno stvoren u Republici Srpskoj posljednjih mjeseci.
Sada imamo etiketiranje organizacija civilnog društva kao agenata stranog uticaja, ograničava se rad nevladinih organizacija koje prate i kritikuju rad institucija i vlasti, a s druge strane su pod pritiskom i neprofitni mediji koji su istovremeno i udruženja građana.
Vidimo sve ovo kao strateški pristup vlasti da se uguši sloboda izražavanja i da se pošalje poruka da samo onaj način razmišljanja i djelovanja koji propagiraju članovi vladajuće koalicije u Republici Srpskoj može i smije da bude javno prisutan”, istaknula je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH.
Na konferenciji su također obratili i aktivisti civilnog društva iz Gruzije, zemlje u kojoj je pritisak javnosti nedavno primorao vlasti da odustanu od planova za uvođenje sličnih zakona.
(Klix)
(421)