Schmidt iz Potočara: Ja sam visoki predstavnik za cijelu BiH, nemam ograničenja

Po prvi put ambasadori Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira nije u Sarajevu, već u Srebrenici. “Održavanjem sastanka u Potočarima, ovom jedinstvenom mjestu sjećanja, još jednom potvrđujemo opredijeljenost međunarodne zajednice za pružanje podrške Općem okvirnom sporazumu za mir i postignućima ostvarenim tokom tri decenije njegove provedbe”, poručio je visoki predstavnik u BiH. Sa Christianom Schmidtom nakon sastanka razgovarala je Adisa Imamović.

 

 

 

Schmidt je na početku razgovora kazao da svaka mlada osoba treba da dođe u Memorijalni centar Srebrenica jer je to mjesto učenja i sjećanja za sve.

 

 

“Mislim da je ovo mjesto gdje treba sjediti i gledati u budućnost Bosne i Hercegovine. Ove godine imamo 30 godina obilježavanja genocida u Srebrenici, Potočarima. Pozvao sam da čujemo i o razvoju Memorijalnog centra, kao mjesta učenja i sjećanja za sve. Ni za jednu etničku grupu, isključivo, već za sve. Svaka mlada osoba treba da dođe. Razgovarali smo o tome kako možemo podržati i kako to može doprinijeti održivoj bosanskohercegovačkoj budućnosti”.

 

 

 

Dodaje da OHR želi podržati mlade Bošnjake, Srbe i druge da u Srebrenici žive zajedno.

 

 

“Pomažemo u pripremi. Mislim da sam rekao da imamo komemoraciju, ali i obavezu. Jer ovo se ovdje sve dogodilo nažalost i pogubno, jer je međunarodna zajednica prekasno ustala. Razgovarali smo o tome kako spriječiti bilo šta u budućnosti na sličan način. Dakle, ovo će biti i programska diskusija. Biće i o evropskim integracijama Bosne i Hercegovine. Gdje će mladi u Bosni i Hercegovini boraviti? Vani ili ovdje? I da kažem, ako vidim smanjenje stanovništva u Srebrenici, to nije dobar znak da za bilo koga ovdje, bilo koju grupu koja živi. Zato želimo podržati mlade Bošnjake, Srbe i druge, da ovdje mogu živjeti zajedno, graditi život i mogućnosti za njih“.

 

 

Na pitanje da prokomentariše činjenicu da se Memorijalni centar morao zatvoriti na nekoliko dana, jer se njegovi zaposlenici nisu osjećali sigurno, kazao je:

 

 

“Bio sam ovdje prije nekoliko sedmica samo da uvjerim osoblje i Emira Suljagića da podržavamo i da ćemo učiniti sve da se ovo mjesto ponovo otvori. Učinili su to u međuvremenu s pogledom na sigurnost. Moram da kažem da je dobro što ću danas biti zajedno sa komandantom EUFOR-a, zajedno sa ambasadorima, da pokažem da ovo nije samo prazna riječ, već da je, osjećamo, neophodnost da se svi čuvaju, da ovdje imamo otvoren prostor”.

 

 

 

Negatori genocida i bjegunci od pravde

 

 

Novinarka N1 je pitala Schmidta da prokomentariše i to kako se nositi sa negatorima genocida i bjeguncima od pravde, on je kazao:

 

 

“Edukacija, edukacija, otvorena diskusija i pokušaj, rad sa svima da se vidi da je ključna formulacija nikad više. Ovo nije lako, ali moram reći ako pogledam neke slučajeve. Sjećate se šta smo imali u nastavnim planovima i programima, školskim udžbenicima. Tek nedavno Ustavni sud donio je odluku o udžbenicima u RS. Ovo nije način. Podučavanje ne znači veličanje bivših generala. Znači samo podučavanje istine i donošenje ispravnih zaključaka. Stoga bih ohrabrio da malo više pogledamo nastavne planove i programe u Bosni i Hercegovini“.

 

 

Kaže da nije imao problema prilikom dolaska u Srebrenicu.

 

 

“Nikako. I preporučio bih svima da ne razmišljaju ni sekunde o ovome. Ja ovdje predstavljam međunarodnu zajednicu u cijeloj Bosni i Hercegovini i za mene nema ograničenja da putujem. Inače, nisam imao ograničenja da budem viđen. Vidim da me samo prijateljski gledaju i vide“.

 

 

 

Pregovori sa Miloradom Dodikom?

 

 

Da li iko može razgovarati ili pregovarati sa Dodikom trenutno?

 

 

“Rekao bih da je to nešto o čemu pravosuđe govori. I sam sam, nekada bio iskusan advokat i sjećam se da je tada najbolje razgovarati i naći kontakt sa procedurama. Ali to nije dogovor između bilo koga. Mora ostati u institucijama“.

 

 

 

Rekli ste da ste ovdje sa komandantom EUFOR-a u Bosni i Hercegovini. Jeste li možda govorili o ovoj situaciji da EUFOR pomaže policijskim agencijama u Bosni i Hercegovini?

 

 

Kada su u pitanju osumnjičeni, jesam. Ovdje sam za civilnu implementaciju. Vidim da SIPA ponovo djeluje u RS. Kako da kažem? Sačekajmo i vidimo“.

 

 

Schmidt je još prokomentarisao činjenicu da li će još neke zemlje uvesti sankcije Dodiku.

 

 

Čujem da neke zemlje provjeravaju kako da idu istim putem. I donekle sam optimista. To je znak da kažemo ovo nije način saradnje u budućnosti, ako vidimo da Evropsko vijeće govori o tome, to je dobra vijest, jer je i to preduslov da se ovo pitanje riješi. Ovaj napad na Ustav, da bi otvorili pregovore sa Bosnom i Hercegovinom za evropske integracije. I to je toliko važno da vidim da postoji velika posvećenost u Evropskoj uniji. Zahvaljujem se visokoj predstavnici Evropske unije za međunarodnu politiku, Kaji Kallas, koja je bila ovdje i rekao bih nevjerovatno otvorena po ovom pitanju“.

 

 

 

kristijan šmit najnovije vijesti - N1

(241)

Schmidt iz Potočara: Ja sam visoki predstavnik za cijelu BiH, nemam ograničenja

| Bosna i Hercegovina, Slider, Vijesti |
About The Author
-