Lokalni izbori su veoma blizu, a izmjene Izbornog zakona BiH, i tehničke i suštinske, u ovom trenutku su u ćorsokaku. Niz sastanaka domaćih lidera, predstavnika međunarodne zajednice zajedno i pojedinačno završe isto… Vraćanjem na početak.
Jedan od posljednjih pokušaja bio je onaj iz SDA, koja je u parlamentarnu proceduru uputila Prijedlog izmjena i dopuna, koji je prošao u Predstavničkom domu PSBiH, ali očekivano ne i u Domu naroda. Ono što je jasno jeste da bi CIK početkom maja trebao raspisati izbore koji će biti održani u oktobru, pa domaći političari imaju rok za usvajanje izmjena Izbornog zakona do kraja marta.
LOŠI POSLODAVCI
Sigurno će doći do te vrste izmjena Izbornog zakona. Da li odgovornošću naših političara ili odlukom visokog predstavnika. Visoki predstavnik ima ovlasti da donese odluku o izmjenama Izbornog zakona ili neke druge izmjene zakona ukoliko naše vlasti to nisu uradile, kaže nam Vehid Šehić, bivši član CIK-a.
Napominje da je ostalo malo vremena. U svakom slučaju, i da dođe do tehničkih izmjena Izbornog zakona, one teško mogu biti provedene na narednim lokalnim izborima.
Treba računati da se izmjene moraju objaviti u Službenom glasniku ukoliko su te izmjene takvog karaktera da mora doći do promjene u provedbenim aktima koje donosi CIK. To se ne može raditi u aprilu. Krajnji rok, po mom mišljenju, kraj je februara kako bi se ostavila mogućnost CIK-u da uradi svoj dio posla, ističe Šehić.
Najveći problem je biranje članova biračkih odbora, jer oni rade po nalogu stranaka koje su ih izabrale i tako dovode u pitanje regularnost izbornih procesa, kaže Šehić
Iz Centralne izborne komisije BiH kažu da postupaju u skladu sa Izbornim zakonom BiH koji je na snazi.
Glasnogovornica CIK-a Maksida Pirić ističe da ne žele komentarisati šta bi bilo kad bi bilo. Podsjećamo, visoki predstavnik Christian Schmidt najavio je da će preuzeti stvar u svoje ruke ukoliko domaći političari ne budu radili svoj posao.
Tu je visoki predstavnik koji će morati zaštititi interese građana, birača, a što je osnovni zadatak aktuelnih političara u BiH, jer oni zaboravljaju da smo mi u principu njima poslodavci, mi njima dajemo mogućnost da upravljaju našim interesima. Ali, izgleda da smo mi loši poslodavci, jer nam stvaraju gubitke, političku, ekonomsku nestabilnost, a mi ih od izbora do izbora nagrađujemo, govori Šehić.
Kada su u pitanju suštinske izmjene Izbornog zakona, nema vremena do maja. Osim optimizma, promjena nema. Vremena su sebi domaći političari dali i previše. Još od 2010. godine nije suštinski implementirana nijedna presuda Suda za ljudska prava u Strasbourgu. Izmjene Ustava, a samim tim i Izbornog zakona svakako neće biti realno završiti u ovom kratkom roku, piše Olsobodjenje.ba. Opozicione stranke u FBiH prizivaju nametanje izmjena Izbornog zakona kako bi se otkočili reformski procesi.
ŠTAP I MRKVA
S obzirom na to da je očigledno da se Bosna i Hercegovina ponovo nalazi u situaciji između čekića i nakovnja, kad su euroatlantske integracije u pitanju, te da vlada politika štapa i mrkve, kad je odnos međunarodne zajednice i lokalnih lidera u pitanju, smatramo da je nužna intervencija visokog predstavnika OHR-a kako bi se otkočili pozitivni procesi koji bi rezultirali otpočinjanjem pregovora sa EU o članstvu BiH – navode iz pokreta Naprijed.
I opozicija RS-a cijeni da je namjera “koalicionih partnera, ustvari, da se ne dese nikakve promjene, jer to najviše odgovara onima koji su na vlasti”.
(Oslobodjenje)
(82)