Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan upozorio je da je ovo presudan momenat za Republiku Srpsku i ako padne dejtonski Ustav, padaju svi ustavi, naglasivši da je povratak na Ustav BiH situacija u kojoj svi dobijaju.
– Naši neprijatelji moraju biti i te kako svjesni činjenice da su sudbine Dejtonskog ustava, Republike Srpske i BiH isprepletane. Ako padne dejtonski Ustav, padaju svi – ukazao je Karan u obraćanju u Narodnoj skupštini Republike Srpske i poručio da “naša snaga leži u vjeri i odlučnosti da opstanemo kao narod i ne pristanemo na majorizaciju, te da se više nikada neće desiti preglasavanje srpskog naroda”.
Pozdravivši predsjednika Republike Srpske, predsjednika Narodne skupštine, narodne poslanike, predsjednika i članove Vlade Republike Srpske, srpskog člana i predsjedavajuću Predsjedništva BiH, predstavnike Republike Srpske u zajedničkim institucijama, Karan je uputio poseban pozdrav građanima Republike Srpske i okupljenom narodu ispred Narodne skupštine Republike Srpske koja je, kako je naglasio, danas ustvari skupština srpskog naroda.
Podsjetio je da je Republika Srpska stvorena u miru 9. januara 1992. godine u procesu raspada socijalističke Јugoslavije, a u skladu sa univerzalnim pravom naroda na samoopredjeljenje. Tada smo usvojili sve državne akte i dokumente konstituišući sopstvenu državnost.
– I danas je na snazi Ustav Republike Srpske od 28. februara 1992. godine, Naš Ustav je uspostavio sistem vlasti u Republici Srpskoj, obezbijedio poštovanje ljudskih prava i sloboda i postavio temelje na kojima gradimo Republiku Srpsku više od tri decenije. Ustav Republike Srpske je usklađen sa Ustavom BiH, što je ključno za današnju sjednicu Narodne skupštine, ali i za cjelokupnu javnost – rekao je Karan.
Naveo je da je tokom Odbrambeno–otadžbinskog rata Republika Srpska uspješno odgovorila svim izazovima, sačuvala svoju teritoriju i kao državnopravni subjekat ušla je u ženevske i njujorške pregovore koji su krunisani Dejtonskim sporazumom.
– Za odbranu slobode i državnosti Republike Srpske palo je 26.048 junaka i 8.994 civila. Njihovu žrtvu ne možemo, ne smijemo i nećemo pronevjeriti. Uvijek ćemo ih pominjati jer junaci ustvari umiru kada ih potomci zaborave. Mi nećemo nikada zaboraviti! Slava našim junacima – rekao je Karan.
Karan je naveo da je Republika Srpska danas pod opsadom.
– Trenutni saziv Narodne skupštine Republike Srpske i sve druge demokratski birane institucije Republike Srpske ostaće upamćeni u istoriji i srpskog naroda, ali i pravne nauke kao jedini i dosljedni čuvari originalnog, izvornog Ustava BiH koji je dio međunarodnog sporazuma i ne može se jednostrano mijenjati. Mi smo jedini ustavobranitelji – poručio je Karan.
Ističe da institucije Republike Srpske nemaju luksuz da budu ili da se prave naivne.
– Zato Narodna skupština Republike Srpske, najviši predstavnički organ vlasti naše Republike, treba da zauzme jedinstven i nepokolebljiv stav i da kategorično odbaci višedecenijsko pravno nasilje koje je kulminiralo montiranim i politički motivisanim sudskim procesom protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloša Lukića – rekao je Karan.
Naveo je da Narodna skupština Republike Srpske ima pravo, ali i obavezu da artikuliše volju svog naroda.
– I vjerujem da ćete to i učiniti na najbolji mogući način za Republiku Srpsku i srpski narod. Poštovani narodni poslanici, pred vama je Informacija o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju očuvanja Ustava BiH, koja nije ništa novo i koja ne predstavlja ništa što je nama svima nepoznato, ali koja na taksativan i tačan način prezentuje sve podvale, pritiske i nametanja sa kojima se susrećemo tokom posljednje tri decenije. Ova informacija govori o kulminaciji svih procesa usmjerenih protiv Republike Srpske – rekao je Karan.
Karan navodi, Republika Srpska je strana u Dejtonskom sporazumu.
– Dejtonski sporazum je mirovni ugovor, temeljni dokument koji je nastao na načelima Povelje Ujedinjenih nacija, ali i drugih međunarodnih dokumenata. Od kada smo stavili svoj potpis na Dejtonski sporazum mi neumorno čuvamo Ustav BiH i posmatramo ga kao jedini mogući normativni okvir za zajednički život u BiH. U svim ustavima na cijeloj zemaljskoj kugli dva su principa ključna. To je princip ustavnosti i zakonitosti, a oni su prije svega biće sljedećeg principa kojeg zovemo vladavina prava i pravna država i oni se nalaze u Preambuli Ustava BiH – rekao je Karan.
Ističe da je osnov ustavnog državnog uređenja federalne državne zajednice BiH ženevski i njujorški principi koji su direktno ugrađeni i razrađeni u Ustavu BiH, a nikako ne AVNOЈ-evski ili ZAVNOBiH principi.
– Republika Srpska je bila strana pregovarač i tokom ženevske i njujorške konferencije. Poziciju i status ugovorne strane ne mogu da nam oduzmu i taj status smo spremni da branimo – jasan je Karan.
Karan navodi da je BiH pretvorena u neustavnu zemlju pod međunarodnom upravom i usljed antiustavnog i uopšte antidejtonskog djelovanja visokih predstavnika koji su samo do 2009. godine nametnuli 105 amandmana na ustave entiteta, donijeli više od 800 odluka, više od 300 propisa i izvršili oko 500 smjena lica u samo njima znanim i nepravnim vansudskim postupcima bez prava na žalbu.
– Došlo je vrijeme da se ogoli i pitanje pravne i ustavnopravne prirode akata visokog predstavnika. Ne ulazeći u pravnu prirodu, legalnost i svrsishodnost, sama “bonska ovlašćenja” nijednim svojim slovom ne daju mogućnost, niti ovlašćenja visokim predstavnicima da donose i nameću zakone i time preuzimaju nadležnosti parlamenata u BiH, odnosno osporavaju nadležnosti Narodne skupštine Republike Srpske i nadležnosti institucije predsjednika Republike. Dakle, visoki predstavnici su pravnim nasiljem, pritiscima, ucjenama, prijetnjama, smjenama, suspenzijama, nametanjima, zabranama, blokadama, sudskim procesima uzurpirali zakonodavnu vlast u BiH, a možemo slobodno reći da su time postali i najveći neprijatelj BiH i njenih konstitutivnih naroda. Oblikujući njeno državno uređenje donošenjem novih i izmjenama postojećih zakona bitno su mijenjali Ustavom utvrđene principe podjele nadležnosti – naveo je Karan.
Ponovio je da visoki predstavnici nisu zakonodavci.
– Njihovo djelovanje je direktno kršenje Ustava, ustavnih principa, ustavnosti, zakonitosti, vladavine prava i pravne države – rekao je Karan.
Podsjetio je na činjenicu da su svi visoki predstavnici za BiH imenovani relevantnom odlukom ili rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, što nije slučaj sa Kristijanom Šmitom koji nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti.
– Dakle, njemački diplomata Kristijan Šmit nije legalan visoki predstavnik, stoga njegovo priznanje kao visokog predstavnika u BiH od određenih domaćih i međunarodnih subjekata predstavlja grubo kršenje međunarodnog mirovnog ugovora. Šmitovo djelovanje, kroz pravno i političko zlostavljanje BiH, je vrlo promišljeno i zlonamjerno sa jedinim ciljem – kako bi politički eliminisao legalnog i legitimnog predsjednika Republike i na taj način stvorio do sada u svijetu neviđenu praksu da predsjednik jedne države krivično odgovara za postupanje po Ustavu – pojasnio je Karan.
Ističe da je cilj sudskog postupka protiv legalnog i legitimnog predsjednika Republike Srpske otvaranje puta za oduzimanje imovine Republike Srpske i prenos naše imovine na BiH.
– Predsjednik Srpske je do sada dosljedno i beskompromisno čuvao ustavnu nadležnost Republike Srpske prema kojoj Republika ima svoju imovinu i slobodno njome raspolaže. Dodik je označen kao glavna prepreka za realizaciju procesa prenosa imovine na BiH. Zato ga treba osuditi! E, baš zato nećemo priznati takve odluke i presude i baš zato ćemo zaštititi predsjednika, kao što i on štiti Republiku Srpsku i njenu imovinu – naveo je Karan.
POGLEDAJTE VIDEO:
(SB/RTRS)
(4)