Međunarodna zajednica je rekla da Gazom moraju upravljati Palestinci, ali nema konsenzusa o tome kako bi se to trebalo učiniti.
Postignut je dogovor o prekidu vatre između Izraela i Hamasa prema kojem će biti oslobođena 33 taoca i postupno povlačenje snaga izraelske vojske (IDF) iz dijelova Gaze.
Pauza u borbama stupa na snagu od nedjelje, rekli su katarski posrednici na press konferenciji.
Ako se potvrde i naredne faze primirja, sporazum će također omogućiti porast humanitarne pomoći u Gazu, koja je razorena nakon više od godinu rat
Oslobađanja talaca
Pojedinosti o tome što sporazum podrazumijeva pojavile su se u srijedu nakon što su objavljene prve vijesti o dogovoru.
Evo što znamo do sada – u prvoj fazi potencijalnog primirja, 33 taoca trebala bi biti oslobođena tokom šest sedmice – s najmanje tri oslobođena svakih sedam dana.
Tu spadaju sve žene (uključujući vojnikinje), djeca i muškarci stariji od 50 godina. Prethodno je objavljeno da Izrael vjeruje da je većina tih talaca živa.
U zamjenu za oslobađanje talaca, Izrael će osloboditi između 990 i 1.650 palestinskih zatvorenika, odnosno Izrael će osloboditi 30 palestinskih zatočenika za svakog civilnog taoca i 50 palestinskih zatočenika za svaku izraelsku vojnikinju koju Hamas oslobodi.
Početna faza primirja od šest sedmica uključuje postupno povlačenje izraelskih snaga iz centrlane Gaze i povratak raseljenih Palestinaca na sjever.
Kao što je navedeno, tokom ovog razdoblja palestinska militantna grupa Hamas će osloboditi prvi dio od 33 taoca, a Izrael će desetine palestinskih zatočenika.
🚨Sirens sounding across Israel including Jerusalem and Tel Aviv pic.twitter.com/kVUzu3A6Iy
— Israel ישראל (@Israel) January 18, 2025
Pregovori o drugoj fazi sporazuma trebali bi započeti 16. dana prve faze.
Očekuje se da će uključivati oslobađanje svih preostalih talaca, uključujući muške izraelske vojnike, trajni prekid vatre i potpuno povlačenje izraelskih snaga.
Očekuje se da će treća faza uključiti povratak tijela mrtvih talaca i početak obnove Gaze, golemog zadatka koji će nadzirati Egipat, Katar i Ujedinjeni narodi.
Malo je detalja
A šta će se dogoditi s Gazom u budućnosti?
Malo je detalja o budućnosti Gaze – od toga kako će se njome upravljati, do bilo kakvih garancja da će ovaj sporazum donijeti trajni kraj rata.
Međunarodna zajednica je rekla da Gazom moraju upravljati Palestinci, ali nije bilo konsenzusa o tome kako bi se to trebalo učiniti.
U prošlosti je Izrael rekao da neće okončati rat, a da ostavi Hamas na vlasti.
Također je ranije odbacio mogućnost da Palestinske vlasti (PA), koje imaju ograničene upravljačke ovlasti na Zapadnoj obali, preuzmu upravljanje Gazom.
Od početka svoje vojne akcije u Gazi, Izrael je tvrdio da će zadržati sigurnosnu kontrolu nad teritorijom nakon završetka borbi.
Međutim, postoji “velika bojazan” u vezi sporazuma o prekidu vatre između Hamasa i Izraela, prenosi Sky News.
Kaže da se čini da su “sve glavne prepreke” nestale i čini se da će se primirje održati, ali “stvarni mehanizam razmjene zarobljenika i talaca nije jasan”.
Inače, sirene su oglašene širom centralnog Izraela, uključujući Jerusalem i Tel Aviv, javljaju izraelska vlada.
Sirene se čuju uoči prekida vatre između Izraela i Hamasa, koji će stupiti na snagu za manje od 24 sata.
(Raport)
(118)