(…) veći dio svog doktorata.
Priredio: Dino Bajramović
Ursula von der Leyen prva je žena ministar odbrane u Njemačkoj. U Vladi kancelarke Angele Merkel, šefica tog resora bila je u periodu od 2013. do 2019. godine. Prije toga, bila je i ministrica porodice i mladih te ministrica rada i civilnih poslova.
Rijetko su kad FDP, Zeleni, ljevica i AfD jedinstveni. Skoro nikad.
Ali, bili su, potvrđujući loš rad i neuspješan mandat minstrice odbrane i doktorice po struci Von der Leyen, ugledne članice Kršćansko-demokratske unije (CDU) i Europske pučke stranke (EPP). Koja nas je posjetila početkom ove sedmice.
POBJEDA „ORBANA I EKIPE“
„Svjedoci smo određenog napretka, svjedočimo vašoj istinskoj posvećenosti. Vi ste dokazali da možete dokazivati rezultate, kada vaša zemlja skupa krene naprijed. I vi meni pomažete kada pišem izvještaj u vašu korist. Naravno, u vašim je rukama da prihvatite ovaj put koji ste odabrali i da vas ništa ne skrene s ovog kursa. Potrebno je vidjeti dodatni napredak na putu prema EU. Evropska komisija će do marta izvijesti Evropsko vijeće i taj izvještaj će biti kostur za razgovor o pristupnim pregovorima. Mislim da BiH kao i EU dijele isto iskustvo. a to je naš slogan ‘Ujedinjeni u različitosti’. I vaša različitost je bogatstvo i vaša ujedinjenost na EU putu je za pohvalu. Iskoristite ovu priliku koju imate u martu, ovo je velika prilika i za BiH i za EU. Jer smo uvjereni da je EU nepotpuna bez zapadnog Balkana. Nove zemlje članice neće samo uživati pogodnosti, nego imati i odgovornost“, izjavila je Ursula von der Leyen u Sarajevu.
A ko nas to savjetuje?
Prije svega, za izbor Ursule von der Leyen za predsjednicu Evropske komisije 2019. „za“ je bilo 383 zastupnika, 22 su bila „suzdržana“, dok je „protiv“ bilo njih 327. Što i nije neki odnos kojim bi se trebala pohvaliti. I iznenada je nominirana za mjesto predsjednice EK. Kao vjerna saveznica njemačke kancelarke Angele Merkel zamijenila je Jean-Claudea Junckera na čelu EK, a samim time i Europske unije.
Na prvi pogled činilo se da je Von der Leyen idealan izbor nakon što je spitzenkandidat (u političkom smislu označava osobu koja se nalazi na prvom mjestu izborne liste i koja je kandidat za najviši položaj koji se može steći u respektivnim izborima, op.a.) Europske pučke stranke (kojoj pripadaju i Merkel i Juncker) Manfred Weber ispao iz utrke za tu ključnu poziciju. Čelnici članica EU-a su usred pregovora za izbor novih lidera Unije odustali od procedure spitzenkandidata i odlučili se za Von der Leyen, prvu ženi i na čelu Evropske komisije.
Najveće zamjerke na rad Ursule von der Leyen odnose se na vrijeme kada je bila njemačka ministrica odbrane. “Von der Leyen je naša najslabija ministrica. Ali to je očito dovoljno da postane predsjednica Komisije”, napisao je bivši predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz na Twitteru u julu 2019., konstatirajući još kako je to “pobjeda Orbana i ekipe” koji su zaustavili nominaciju holandskog političara Fransa Timmermansa jer se on “zalaže za vladavinu prava”. Iako je Schulz socijaldemokrata, njegovo mišljenje dijele i mnogi demokršćani, koji su sa socijaldemokratima tada bili u koaliciji u njemačkoj Vladi. Upravo je zbog protivljenja socijaldemokrata Njemačka morala biti suzdržana u glasanju o nominaciji Von der Leyen.
Zamjerke se odnose i na trošenje desetina, kažu i stotina miliona eura na usluge vanjskih konsultanata tokom šest godina njenog mandata u Ministarstvu odbrane. A posebno zbog toga što su oni bili povezani sa funkcionerima koji su tu radili. Što je Von der Leyen iskoristila, braneći se od optužbi, da kaže kako svu krivicu treba preispitati na nižim nivoima od ministra. Zastupnici Bundestaga, pak, sumnjali su da je Von der Leyen lično uključena u podugovaranje usluga u svom resoru, čime bi prekršila Zakon o javnoj nabavci. „Zakon o javnim nabavkama uistinu jest bio narušen“, priznala je von der Leyen, ali pritom nije željela reći ko je za to bio odgovoran.
FALILO JE SVEGA U BUNDESWEHRU
Kako je pisao portal Politico prije pet godina, ova 65-godišnja ministrica iz CDU-a i majka sedmero djece ima znatan broj kritičara u Berlinu.
“Stanje Bundeswehra (njemačkih oružanih snaga) je katastrofalno. Čitav odbrambeni kapacitet Savezne Republike pati, što je potpuno neodgovorno”, rekao je tada Rupert Scholz, bivši ministar odbrane kod kancelara Helmuta Kohla. Obojica su bili članovi iste partije kao i Von der Leyen. Čak su iz te stranke za Financial Times govorili da je dobro što ona odlazi sa te političko-vojne funkcije jer su godine kada je bila šefica u MO bile zaista teške, a ni „generali je ne vole“. Kritičari su bili i brutalni kada je, dakle, iznenada imenovana za predsjednicu EK: “Europa zaslužuje nešto bolje”, pisali su jedni. Drugi su ubacivali „amandmane“: “Nema ni dovoljno osoblja, ni materijala i često nailazimo na nestašicu za nestašicom. Trupe su daleko od pune opremljenosti.”
Politico je pisao i da su borbeni lovci Eurofighter (više od 70%) i helikopteri Eurocopter Tiger (više od 80%) ne mogu letjeti, brodovi i podmornice ne mogu ploviti, nedostaje svega, od municije do donjeg veša, a standardna puška Heckler & Koch G36 povučena je iz upotrebe nakon što je vojska otkrila da puška promašuje metu ako je prevruća. Za vrijeme posjete Litvaniji američki dužnosnici bili su zgroženi kad su vidjeli da njemački vojnici koji su ondje smješteni komuniciraju mobitelima jer nemaju radioopremu za sigurnu komunikaciju.
Ministrica Ursula von er Leyen naljutila je komandante kada je prozvala Bundeswehr zbog “problema sa stavovima” nakon što je otkriveno da je jedan oficir kovao zavjeru za napade na političare.
Oobnova jedrenjaka za obuku Gorch Fock, porinutog 1958., koja je na kraju koštala čak 135 miliona dolara – preko 10 puta više od predviđene cijene, također je bio jedan od primjera korupcije.
A 2015. su se pojavile optužbe da je prepisala veći dio svog doktorata. Nakon istrage Univerziteta u Hannoveru zaključeno je da doktorat ”sadrži greške”, odnosno da nije ispravno citirala znatan dio materijala u svom radu, ali je odlučeno da greške nisu bile namjerne i da Von der Leyen smije zadržati doktorsku titulu. I ona sama je tražila, od Medicinskog fakulteta u Hannoveru, gdje je doktorirala početkom 90-ih, da nezavisno i mjerodavno povjerenstvo prouči njen doktorat. I pored svega, Angela Merkel ju je zaštitila od optužbi i podržala nominaciju za predsjednicu EK kao nagradu za njenu odanost.
A nekada je Ursula von der Leyen bila zvijezda u Vladi Merkelove. Kad je njen sjaj počeo da blijedi, preselila se u Bruxelles. Odnosno vratila, jer je u glavnom gradu Belgije i sjedištu EU živjela do svoje trinaeste godine. Tamo je njen otac, kasniji premijer savezne pokrajine Donje Saske Ernst Albrecht obavlajo visoke funkcije u Europskoj ekonomskoj zajednici i Europskoj zajednici, pretečama Europske unije.
Augustin Palokaj je u zagrebačkom Jutarnjem listu najavio posjetu Ursule von der Leyen Sarajevu u društvu premijera Hrvatske i Nizozemske Andreja Plenkovića i Marka Ruttea. „Taj bi se sastav nekome mogao učiniti čudnim, ali on nije sastavljen slučajno. Zapravo, tu se dva šefa vlada dviju članica EU koje o otvaranju pristupnih pregovora sa BiH imaju suprotne stavove. A predsjednica Komisije je negdje u sredini kao neki ‘iskreni posrednik’.“ Naravno, mi u Bosni i Hercegovini vidimo da Ursuli von der Leyen nimalo ne smeta stalno petljanje Andreja Plenkovića u odnose u naod državi. Pa se tako nije ni iznenadila što ju je privremeno zapostavio tokom posjete Predsjedništvu BiH, koje je (ne)vješto izbjegao, a da se ne bi rukovao sa Željkom Komšićem.
Uglavnom, Ursula von der Leyen vlasnica je referenci i „referenci“. Zbog ovih drugih u koje spadaju optužbe za korupciju, slab ministarski mandat, doduše samo taj koji se tiče odbrane, potom nepoštovanje zakona, prepisivanje doktorata…, cinici bi možda mogli reći: Ursula von der Leyen zapravo je prava osoba da nas „povede“ u Europsku uniju.
(SB)
(109)