Još niko nije sa sigurnošću utvrdio gdje je nastao i ko je stvarni autor Janšinog (ne)postojećeg “non-papera”, ali je definitivno jasno da priča o Janšinom prijedlogu teritorijalnog preustroja BiH najviše ide naruku HDZ-ovom lideru Draganu Čoviću i njegovim pokroviteljima iz Zagreba.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović među posljednjima se oglasio o “non-paperu” čiji je navodni autor premijer Slovenije Janez Janša, odranije poznat po desničarskim proklizavanjima.
Čoviću je Janšin “non-paper” došao kao kec na jedanaest, kao jak instrument pritiska na bošnjačke političke prvake da bez puno razmišljanja prihvate HDZ-ov prijedlog promjena izbornog zakonodavstva, jer je alternativa tom prijedlogu Janšin crni scenarij potpunog raspada i nestanka BiH.
“Jasno je da je nešto negdje zapisao, a je li baš onako kako se predočava javnosti…
Toliko o tome ima li ‘non-papera’ ili nema.
Imate i demanti pa, onda, zašto špekulirati o nečemu što nitko nije vidio”, kazao je Čović neodređeno, sugariravši da se svi s više respekta okrenemo “non-paperu” koji je u Bruxelles stigao iz Zagreba.
“Hrvatski ‘non-paper’ je jasan, ima potporu nekoliko članica Europske unije i jučer je dobio punu potporu američke administracije.
Trebamo napraviti reforme u BiH da ne bismo govorili o razlazu u BiH”, poručio je Čović, što u prijevodu znači da bošnjački političari trebaju prihvatiti HDZ-ov diktat promjena izbornog zakonodavstva, jer će se, u protivnom, procesi odvojati u skladu sa prijedlogom iz Janšinog “non-papera”.
Primož Cirman, novinar slovenskog portala Necenzurirano.si, čiji je tekst o “non-paperu”, pripisanom Janezu Janši, izazvao burne reakcije širom regije i Evrope, nije potpuno siguran gdje je nastao sporni dokument.
Naglasio je kako ovaj “non-paper” nije zvanično stajalište Slovenije i da javnost ne vjeruje da je on kreiran kod njih, ali da Slovenija jeste sudjelovala u njegovoj distribuciji.
“Ne znamo je li nastao u Zagrebu, Ljubljani, Budimpešti ili Beogradu, ali znamo da slovensko Ministarstvo vanjskih poslova nije autor, ali je u distribuciji ‘non-papera’ sudjelovao Janšin kabinet.
Prema našim izvorima, vjerujemo da je dokument iz početka ove godine. Ako ste pratili razvoj događaja, u martu se već provjeravao ovaj dokument u diplomatskim krugovima i da li se mogu ideje iz dokumenta ispuniti ili ne”, rekao je Cirman za N1.
Još niko sa sigurnošću nije utvrdio gdje je nastao i ko je stvari autor Janšinog (ne)postojećeg “non-papera”, ali je definitivno jasno da priča o Janšinom prijedlogu teritorijalnog preustroja BiH najviše ide naruku HDZ-ovim političarima, čiji prijedlog o ustavnom preustoju Federacije BiH i osnivanju zasebnog, hrvatskog entiteta izgleda kao kamilica naspram otrovnog prijedloga Janeza Janše, koji zagovara potpuni raspad i nestanak BiH.
No, sudući prema atmosferi u ključnim partijama s bošnjačkom većinom, HDZ-ov prijedlog preustroja izbornog zakonodavstva BiH nema nikakve šanse da dobije većinsku podršku poslanika u Parlamentu BiH, jer se zahtjev HDZ-a suštinski ne razlikuje puno od Janšinog prijedloga.
(SL. B.)
(27)