Bosanski poduzetnik Nijaz Hastor, vlasnik niza firmi za proizvodnju autodijelova Prevent, tužio je početkom sedmice njemačkog automobilskog giganta Volkswagen pod optužbom da narušava slobodu tržišnog natjecanja i zatražio odštetu u iznosu od 750 milijuna dolara, piše Reuters.
U tužbi se navodi da VW ucjenjuje manje dobavljače, koristeći svoju snagu i veličinu, da ih prisili na nepoštene radne uvjete i cijene usluga. Na primjer, manjim se dobavljačima zabranjuje da svoje poslovanje prodaju većim kompanijama dobavljača čime bi ostvarili bolju pregovaračku poziciju.
Tužba uložena na sudu u Detroitu odnosi se konkretno na sedam manjih dobavljača automobilskih dijelova za VW u saveznoj državi Michiganu koji su ugovorom spriječeni da svoje poslovanje prodaju drugoj kompaniji. Hastor tvrdi da te ugovore s manjim dobavljačima VW sklapa isključivo kako bi njegovu firmu Prevent, koja se inače specijalizirala za proizvodnju autonavlaka, onemogućili u daljnjim akvizicijama.
– Ova je tužba posve neutemeljena. Borit ćemo se odlučno protiv nje služeći se svim sudskim mjerama koje su nam na raspolaganju – odgovorili su iz Volkswagena za Reuters.
Prevent Grupa je rasla upravo zahvaljujući preuzimanju takvih manjih tvrtki dobavljača VW diljem svijeta što im omogućava da moćnom VW postavljaju i neke vlastite zahtjeve. Nijemcima se, očekivano, to ne sviđa. Sudeći prema dostupnim medijskim informacijama, Nijemci su već dobro upoznati s prkosnim Nijazom Hastorom s kojim surađuju zadnjih 20 godina. U zadnjem okršaju Preventa i Volkswagena, iz 2016. godine, njemačke tvrtke kćeri Preventa, CarTrim i ES Automobilguss,proizvođači kožnih presvlaka i kutija mjenjača, obustavile su isporuku VW što je zaustavilo njemačku proizvodnju automobila u najmanje polovini njihovih pogona na sedam dana. Obustava je uslijedila nakon što VW nije htio pristati Hastoru platiti 58 miliona eura odštete. Znakovito, nakon toga, Prevent i VW su postigli novi dogovor za produženje isporuke dijelova za još šest godina.
Zaustavljanje proizvodnje VW Grupe zbog okršaja s dobavljačima postala je top tema u evropskim medijima, koji su se javno zapitali ko je prkosni Bosanac koji je zaustavio proizvodnju moćnog Volkswagena?
Rojters je tada prvi put pisao podrobnije o Hastoru. Rođen je 1. januara 1951. godine u Ustiprači, naselju smještenom u blizini Goražda. Hastor je srednjoškolsko obrazovanje završio u Goraždu, a Ekonomski fakultet u Sarajevu 1974. godine. Po završetku školovanja počeo je raditi u Tvornici automobila Sarajevo (TAS).
U Tvornici automobila Sarajevo, Volkswagen je imao 49 posto vlasništva. Hastor je 1989. godine prešao raditi u Volkswagen u Wolfsburg. U Njemačkoj je počeo razvijati vlastiti biznis s Prevent DEV tvrtkom, koja proizvodi dijelove za njemačku automobilsku industriju.
Širenje biznisa u BiH
U Bosnu i Hercegovinu vraća se 1995. godine i u Sarajevu pokreće ASA grupaciju, u okviru koje je poslovala ASA Auto, ovlašteni uvoznik vozila Volkswagen, Audi, Seat, Škoda i Porsche sa kojima je ASA Auto pokrivao gotovo polovicu tržišta prodaje novih automobila. U 2013. godini prodaju automobila VW grupacije preuzela je firma Porsche Austrija sa sjedištem u Salzburgu.
U okviru ASA grupacije, osim prodaje i servisa automobila, počeli su nuditi bankarske i financijske usluge te usluge osiguranja, a grupu su činile Moja Banka, ASA osiguranje, ASA Abanka Leasing, Euromedia i niz drugih, a grupacija se sastoji od 20 različitih firmi s ukupno 600 zaposlenih.
Zatim je 1999. godine u BiH osnovana Prevent grupa, tvrtka za proizvodnju autopresvlaka koja je odmah počea raditi za Volkswagen. Prevent grupa je ubrzo postala jedan od vodećih izvoznika na području Bosne i Hercegovine. Grupacija je s vremenom svoju glavnu djelatnost proširila na proizvodnju interijera za jahte i čamce, zaštitne opreme i odjeće te namještaja, rade na 15 lokacija i zapošljavaju 15 hiljada ljudi.
13.000 zaposlenika u 15 zemalja
Paralelno sa širenjem poslovnih djelatnosti u Bosni i Hercegovini, Hastor nastavlja sa širenjem svog poslovnog carstva u inozemstvu. Prevent Grupa prisutna je u 15 zemalja, među kojima su Njemačka, Austrija, Rumunjska, Španjolska, Brazil, Mađarska i Turska, a korporacija ukupno zapošljava preko 13 hiljada ljudi.
Preuzimanjem tvrtke Ebyl dobili su sedam tvornica autopresvlaka u Austriji, Mađarskoj i Rumuniji, akvizicijom njemačke kompanije TWB preuzeli su tri tvornice u Njemačkoj i Brazilu koje proizvode metalne dijelove za automobilska sjedala. U vlasništvu imaju i tvornicu automobilskih stakala Rioglass sa sjedištem u Parizu.
Od 2009. do 2011. godine Nijaz Hastor je na funkciji člana Nadzornog odbora u AD Plastiku, hrvatskoj kompaniji iz Solina koja proizvodi autodijelove.
Najbogatiji poduzetnici u BiH
O privatnom životu Nijaza Hastora i njegove porodice ne zna se mnogo. Hastor je u braku i ima dva sina, Damira i Kenana Hastora, koji su odrasli u Wolfsburgu i nakon školovanja u SAD preuzeli menadžerske pozicije i upravljaju poslovima kompanije iz Wolfsburga, gdje i dalje žive.
Nijaz Hastor rijetko se pojavljuje u javnosti. Kada to čini, uglavnom se radi o događajima povezanima sa sponzorskim aktivnostima njegovih kompanija, kao što je suradnja ASA Grupe s festivalom Sarajevo Film Festival.
Prema listi najbogatijih poduzetnika u Bosni i Hercegovini koju je objavio Forbes, braća Damir i Kenan su na prvom mjestu s oko 771 miliona KM, s time da u taj iznos nisu uračunati prihodi poslovnih djelatnosti u njihovim firmama van BiH.
(S.B.)
(446)