Srpska politika doživjela je svoj regionalni vrhunac „političkim prevratom“ koji se odigrao u Crnoj Gori, a uspostava nove Vlade, koju vodi premijer Zdravko Krivokapić, za sve stratege velikosrpske politike znak je da se stvari vraćaju u „normalu“.
To normalno, za ljude bliske srbijanskom predsjedniku Aleksandru Vučiću, znači da se s više samopouzdanja nastavlja provoditi politika definirana idejom tzv. srpskog sveta, dakle politika koja i dalje „mašta“ da se stvori jedna integralna i homogena zemlja koju će sačinjavati Srbija kao matica, Crna Gora, sjeverni dio Kosova i dio BiH koji je Dejtonskim mirovnim sporazumom definiran kao Republika Srpska.
Razni su politički akteri u posljednjih desetak godina radili na praktičnom provođenju tih ideja, neki s više, a neki sa manje uspjeha, kaže predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava Srbije Sonja Biserko. Najustrajniji u tome bio je Milorad Dodik, kojem je gotovo uspjelo da obesmisli postojanje države Bosne i Hercegovine i dovede zemlju u stanje koje nije daleko od unutrašnjeg raspada. Nakon formiranja nove Vlade u Crnoj Gori, svima je jasno da nova vlast pokušava „dubinski promijeniti identitet Crne Gore“, upozorava Sonja Biserko, koja u djelovanju aktuelne srbijanske vlasti prepoznaje jasno vidljivu politiku novog „ujedinjenja srpskih zemalja“.
Na pitanje da se u nekom bližem Vučićem krugu razmišlja o razbijanju BiH i ukidanju suverenosti Crne Gore i, hipotetički, objedinjavanju svih tih zemalja u jednu državu, pridruženu Srbiji, Biserko kaže:
– Na to se gleda fazno, to je scenarij kroz faze i zavisiće od međunarodnih okolnosti koje oni stalno priželjkuju. Mislim da je to pogrešna procena i u ovom momentu svetska scena izgleda haotično. Ova korona je na neki način ogolila tu haotičnu svetsku situaciju i ubrzala razmišljanja o nekom uređenju sveta na nekim novim osnovama. Posebno Evropa prednjači u tom smislu. Naravno, to se neće desiti odmah, to će trajati i nadam se da će se ti nekakvi interesi polako uklapati jedni s drugima.
Bilo bi realno da Amerika i EU i Rusija nađu neki zajednički interes po nekim pitanjima. Ne mogu rešavati krize na Bliskom istoku i u Africi bez Rusije, koja sada tamo ima važno uporište. To je sada nešto što predstoji i Srbija u tom nekom metežu misli i smatra da su ovo najboljnije okolnosti za realizaciju njenih aspiracija.
Razbijanje BiH i ukidanje Crne Gore?
– Oni misle da će to da se raspadne samo od sebe, jer je Dodik doveo Bosnu do te granice da nemate ništa zajedničko i to je nešto što je bio jedan sistematski plan koji je realizaran poslednjih 12 godina. Posebno je nakon proglašenja nezavisnosti Kosova Dodik zauzeo stav da Republika Srpska ima pravo na samoopredeljenje i sve je radio na realizaciji tog plana.
Integralni intervju Sonje Biserko za “Al Jazeeru” možete pročitati ovdje
(Al Jazeera)
(8)